Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 84
  1. #61
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι που παρατήρησα είναι ότι με το που σηκώνω το δικό μου θυροτηλεφωνο ακούω κατευθείαν ήχους έξω από την πολυκατοικία, ενώ στα άλλα θυροτηλεφωνα πρέπει να χτυπήσω το κουδούνι πρώτα. Ίσως κάνω και λάθος και απλά δεν δουλεύει καλά ο διακόπτης στα υπόλοιπα θυροτηλεφωνα γιατί νομίζω ότι μόλις άγγιζα λίγο το διακόπτη σαν να άκουγα κάποιους ήχους.


    Το συγκεκριμένο μοντέλο , έτυχε να το έχω και εγώ σε προηγούμενο σπίτι που έμενα , δεν έκανε επαναφορά πολλές φορές το έλασμα όταν σήκωνα το ακουστικό και δεν είχα πάντα επικοινωνία


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είδα το μήνυμα σου, αποσυνδεσα το 1 από την κεντρική μονάδα και μέτρησα τάση μεταξύ 1 και + όπου είδα 7-8 volt. Το ίδιο μετρησα και πριν αποσυνδεσω το 1 από την κεντρική μονάδα. Οι μετρήσεις έγιναν με τα θυροτηλεφωνα συνδεδεμένα.
    Τα 7-8 βολτ τα μέτρησες ανάμεσα στο (+) και στο 1 ή στον (+) και αγωγό που ήταν ενωμένος στο 1 ?

    Εμείς θέλουμε το δεύτερο
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  2. #62

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Τάση μέτρησα μεταξύ (+) και αγωγού που ήταν συνδεδεμένος στο (1). Ίδια τάση είχα είτε ήταν συνδεδεμένος ο αγωγός στο (1) είτε όχι.

    Το να αλλάξω τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτές του ενισχυτή θα ήταν το επόμενο βήμα αλλά είπα να αποκλείσω τα υπόλοιπα πρώτα (φαίνονται και μια χαρά, χωρίς φούσκωμα)

  3. #63
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Αν απομόνωναν όλες οι συσκευές δεν έπρεπε να μετράς τάση ανάμεσα στον αγωγό που ήταν στο 1 και στο (+) διότι με κατεβασμένα ακουστικά ο αγωγός αυτός σταματάει στο διακόπτη της μαύρης γλώσσας που πιέζεται από το ακουστικό όταν το ακουμπάς στη θέση του , και συνδέεται με το ακουστικό , αν το σηκώσεις από τη βάση του

    Δεν είναι κακή ιδέα να αλλάξεις τους πυκνωτές ή αν έχεις καπασιτόμετρο ξεκόλλα τους και μέτρησε τους , βάλε σημάδι μόνο στην πολικότητα
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  4. #64
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Η συσκευή του θυροτηλεφώνου σου πρέπει να είναι μάλλον σαν αυτή

    11.jpg
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #65

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ναι αυτή είναι η συνδεσμολογία του θυροτηλεφωνου. Ειδα τον κωδικό και είναι το FD/50.

    Τελευταία προσπάθεια λοιπόν πριν να πάω στους πυκνωτές μιας και θεωρώ πιο πιθανό να έχουν χαλάσει οι διακόπτες σε πάνω από ένα θυροτηλεφωνα από ότι οι πυκνωτές.
    Λέω να αρχίσω να αποσυνδέω το μικρόφωνο - καλώδιο {1} από τα θυροτηλεφωνα, ένα κάθε φορά. Έπειτα θα μετράω την τάση που προτείνατε στην κεντρική μονάδα δηλαδή μεταξύ {1} και {+} αφού πρώτα αποσύνδεσω το {1} από την κεντρική μονάδα.

    Ελπίζω να καταλήξω σε χαλασμένους διακόπτες στα θυροτηλεφωνα, αν και η επισκευή όσο το σκέφτομαι θα είναι πιο ακριβή από τους πυκνωτές.

  6. #66
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Μην περιμένεις να δεις φουσκωμένους πυκνωτές, δεν είναι παλμοτροφοδοτικό, απλά ξεραίνονται και γίνονται ανοιχτό κύκλωμα με αποτέλεσμα, αν αυτό συμβεί σε πυκνωτή σύζευξης, να διακόπτεται ο ήχος

    Μου έχει τύχει σε θυροτηλέφωνο αυτής της μάρκας (αν και όχι στο δικό σου μοντέλο)

  7. #67

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Τελικά ήταν χαλασμένοι οι διακόπτες και στα 4 θυροτηλεφωνα. Κατάφερα να φτιάξω τα 3 (το 4ο το παιδευω ακομα) και τώρα μετρώντας την τάση μεταξύ {1} και {+} στην κεντρική μονάδα έχω μηδενική τάση. Μόλις σηκώνω ένα θυροτηλεφωνο η τάση ανεβαίνει στα ~8V.

    Τι θέμα είναι ότι και πάλι έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Στη μπουτονιερα ο ήχος ακούγεται ανεπαίσθητα και πολύ παραμορφωμενος. Αύριο πάω για πυκνωτές.

  8. #68
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπειτα θα μετράω την τάση που προτείνατε στην κεντρική μονάδα δηλαδή μεταξύ {1} και {+} αφού πρώτα αποσύνδεσω το {1} από την κεντρική μονάδα.
    Να διευκρινίσω και πάλι μετράς ανάμεσα στο (+) και στον αγωγό που είναι στο (1) , αφού τον αποσυνδέσεις και είναι στον αέρα



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω να αρχίσω να αποσυνδέω το μικρόφωνο - καλώδιο {1} από τα θυροτηλεφωνα, ένα κάθε φορά.
    Με αυτό τον τρόπο αν είναι 2 συσκευές με διακόπτη που δεν απομονώνουν , πάλι δε θα βγάλεις άκρη
    Πιο καλά βγάλε και από τα 4 θυροτηλέφωνα το 1 στον αέρα , κάνε έλεγχο να μην έχεις τάση στον ανάμεσα στο (+) και τον αγωγό του (1) και μετά ξεκίνα να τα συνδέεις ένα ένα
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  9. #69
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Τώρα είδα το ποστ #67 ,έγραψα το #68 χωρίς να κάνω ανανέωση σελίδας
    Άλλαξε και τους πυκνωτές και αν έχεις ένα καλό μικρόφωνο άνθρακα κάνε αντικατάσταση σε κάποια από όλες τις συσκευές , διότι παίζει να είναι και αυτά χαλασμένα , το μοντέλο της συσκευής είναι πάρα πολύ παλιό νομίζω
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-02-17)

  11. #70

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Άκυρο τώρα είδα και εγώ το post #69

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας