Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή ΑΤΜΟΣΙΔΕΡΟ STIRELLA SX8040D ( Δεν βγαζει ατμό)

    Γειά σε όλους τους φίλους .
    Θα κάνω και εγώ μια ερώτησηση και παρακαλώ όποιος γνωρίζει κατι πάνω σαυτό ας
    μου δώσει και μένα λιγο απο τα φώτα του.
    Έχω ένα ατμοσίδερο stirella sx8040d το οποίο ενώ ζεσταίνεται σαν σίδερο δεν βγάζει ατμό.
    Όταν πατάω τον διακόπτη για τον ατμό ακούγεται ενα κλακ - κλακ αλλα ατμός πουθενά,ένα άλλο σύμπτωμα πρίν σταματήση να βγάζει ατμό ήταν ότι καθε φορά που τελείωνε το νερό και πήγαινα να το γεμίσω ,για να ξαναβγάλει ατμό έπρεπε πρώτα να κρυώσει.Επίσης έχω προσέξει ότι δεν ανάβει πλέον η μεσαία λυχνία, και δεν ακούω πλέον τα τραβάει νερό( μάλλον)
    Ελπίζω κάποιος φίλος να με βοηθήση με τις γνώσεις του και να καταφέρω να το επισκευάσω.

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Όπως το περιγράφεις έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να σου δουλεύει η αντλία που στέλνει το νερό από το δοχείο στο boiler. Θα πρέπει να το ανοίξεις και με ένα πολύμετρο να τσεκάρεις την τάση στους ακροδέκτες της αντλίας να έιναι κοντά στα 220V. Στην περιπτωση που υπαρχει τάση και δεν δουλεύει φταιει η αντλια. Ή είναι καμένη και την αλλάζεις η την ανοιγεις και την καθαρίζεις. Καλη επιτυχία

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    σκετο σιδερο ειναι ή με μποιλερ;
    αν ειναι μποιλερ πιθανων εχει χαλασει η αντισταση του η ο θερμοστατης του.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    φιλε μου καλημερα μην ταλαιπωρησε αδικα επειδη εχω με σερβις με ολλες τις συσκευες αυτες πιθανων σου εμεινε απο νερο και σου εχει καψει την θερμοασφαλεια στο μποιλερ ειναιμ σε ενα διαφανο συλικονουχο σωλινακι κατω απο το μποιλερ και ειναι στους 194 βαθμους αυτο στο επαθε γιατι σου εμεινε απο νερο. κοιτα αυτο και πες μου.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παιδιά θα ήθελα καταρχήν να σας ευχαριστήσω απο καρδιάς που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα, και μου προτείνατε πιθανές λύσεις.Θα γίνει η ανάλογη εμέμβαση και θα σας ενημερώσω

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παιδιά, καλησπέρα. Επειδή έχω σε σύστημα σιδερώματος stirella (sx7500 dual) ανάλογο πρόβλημα, κι έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά με την αντλία, 2 πράγματα παρακαλώ αν γνωρίζετε πείτε μου, πρώτον από που παίρνει σήμα η αντλία για να λειτουργεί (ή με άλλα λόγια, με ποια λογική δουλεύει) και δεύτερο, πως την μετράω για να δω αν είναι η ίδιο ΟΚ ή όχι και ανάλογα να την αντικαταστήσω ή όχι.
    Σε άλλο θέμα εδώ είχα αναφερθεί στο πρόβλημά μου, το οποίο αρχικά ήταν ότι έβγαζε συνέχεια ατμό (πιθανότατα είχε κολλήσει η αντίστοιχη βαλβίδα) κι εν συνεχεία αφού η βαλβίδα αλλάχθηκε εντέλει με νέα, δεν προσάγει ατμό, ούτε ακούγεται η αντλία, παρότι το μπόιλερ φαίνεται πως ζεσταίνεται...Τι μπορεί να συνέβη; Κάηκε η αντλία όταν πετούσε συνεχώς ατμό επειδή υποθέτω δούλευε συνέχεια; Κάηκε κάποιο εξάρτημα που κλείνει κύκλωμα στην αντλία;
    Παρακαλώ όποιος φίλος γνωρίζει ας βοηθήσει...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Γειά σας χρόνια πολλά έχω την stirella 941d και έσπασε το κουμπί που είναι από την κάτω μεριά της Λάκης του σιδερου ξεκίνησα την πλάτη του σιδερου αλλά η λαβή δεν ξεκουμπωνει για να βγει το κουμπί. Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει; Ευχαριστώ.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Εννοείς το περιστροφικό κουμπί ρύθμισης θερμοκρασίας ? αυτό βγαίνει με ένα μαχαίρι που θα το περάσεις βαθιά από την χαραμάδα / κενό μέχρι το κέντρο του κουμπιού και θα πιέσεις προς τα πάνω με το μαχαίρι. Τα περισσότερα έχουν μια φουρκέτα μέσα , και αυτά τα κουμπιά όταν τα τοποθετείς πιέζουν ανοίγουν την φουρκέτα και κουμπώνουν.
    Όμως και το κουμπί να βγάλεις αυτό δεν σημαίνει ότι θα βγει και η λαβή , η λαβή θα βγει από βίδες που πρέπει να αφαιρέσεις από το πίσω καπάκι που βγαίνει και το καλώδιο , αλλά και βίδες που έχει κρυφές στην περιοχή κουμπιού ψεκασμού.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από SDrikos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 12:19
  2. ΑΤΜΟΣΙΔΕΡΟ - αντί για νερο βγαζει ατμό
    από pavlos 1 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-12, 16:18
  3. STIRELLA 941 PROF
    από sz1962 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 23:59
  4. προβλημα σε ατμοσιδερο με μποιλερ
    από miltos50 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-11, 15:03
  5. Τη Stirella κορίτσια!Τη Stirella!
    από Panoss στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας