Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 1 από 1
  1. #1
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή SERVICE ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ PIONEER A403R ( δεν εχω κατηγορια ματια μου )

    Πολλες φορες με εχουν "πιασει" να φωναζω για την δομηση και την τοπολογια εσωτερικα των μηχανηματων . Πολλες φορες επισης εχω κανει τις αναφορες μου για τα μηχανηματα που εχουν δεκαδες καλουδια πανω τους σε οτι αφορα τηλεχειρισμους και πολυσυνδεσιμοτητα. Θελω να πιστευω οτι σε γενικες γραμμες ολα αυτα τα στουμπλεκια τελικα επιβαρυνουν το μηχανημα σε ανταλλαγμα για τις ευκολιες .

    Παραδειγμα το παρακατω μηχανημα το οποιο ειναι τηλεχειριζομενο εισοδο/ενταση και ισως καποια αλλα πραγματα ...εχει μεσα 4 επιμερους τροφοδοτικα+12+5 +15 -15 κλπ , 4-5 ρελεδες για διαφορες δουλειες εχει ενα βαραβατο ολοκληρωμενο τηελχειρισμου και διαχειρισης , δυο αλλα ολοκληρωμενα που λειτουργουν ως επιλογεις και διανομεις εισοδου ...και κατι αλλα που μου εχουν ξεφυγει .

    Η βλαβη ηταν αστεια ενα απλο θεμα στο τροφοδοτικο ισως καποια υπερταση η αστοχια υλικου ... ενα απλο καθαρισμα και ενας ελεγχος για πεσμενα υλικα η πυκνωτες που εδειξε αποτελεσματα τυπου 95%.

    Πονηρευτηκα λοιπον και κατεβασα ενα σερβις μανουαλ με σκοπο να δω τι εχει γραμμενο ο κατασκευαστης για την ισχυ , την παραμορφωση , και την αποκριση συχνοτητας . Πηρα το μανουαλ πηρα χαρτι και μολυβι ...διασυνδεσα το μηχανημα με ολα τα οργανα και αρχισα τις μετρησεις ....

    Απο πλευρας ισχυος μετρημενη με τον τροπο που προτεινει το σερβις μανουαλ δλδ 1ΚΗΖ ημιτονο μετρημενο σε ωμικο φορτιο 8 Ω ειναι ακριβως εκει που την δινει ο κατασκευαστης να μην σου πω και δυο κλικ παραπανω .

    ΤΑ υπολοιπα ομως αποκριση , ταχυτητα,λογος σηματος προς θορυβο και παραμορφωση δεν συμφωνουσαν ουτε για αστειο με αυτα που ελεγε το μανουαλ . Επισης σε καθε μηχανημα επρεπε να υπαρχουν μετρησεις η προδιαγραφες crosstalk για τις εισοδους η μια με την αλλη αλλα και καναλι με καναλι .... Σαφως αυτη ειναι μια μετρηση και μια προδιγραφη την οποια επιμελως πολλλοι κατασκευαστες δενν βαζουν στα μηχανηματα τους και πιστεψτε με ειναι πολυ σημαντικη ειδικοτερα αυτη που εχιε να κανει με νουμερα απο καναλι σε καναλι .

    Αφου λοιπον εχω φαει τα συκωτια μου και κοιτα και τα οργανα μου για να δω μηπως κατι ειναι λαθος στο στησιμο και δεν μου βγαινουν τα νουμερα ...ολως ξαφνικα τρωω μια φλασια και ξηλωνω τον προενισχυτη με τον τελικο δινω σημα κατευθειαν στον τελικο και επαναλμβανω την μετρηση.

    ΩΩΩΩ του θαυματος οι μετρησεις σε ποσοστο αποκλισης μικροτερο του +-5% συμφαωνησαν απολυτα με το μανουαλ του κατασκευαστη ..

    Αρα λοιπον στο σγεκριμενο μηχανημα οι προδιαγραφες του ενισχυτη ειναι αληθινες και ακριβεστατες αλλα αφορουν μονο το σταδιο του τελικου ενισχυτη και με την καμμια δεν εχουν να κανουν με το συνολο του μηχανηματος ....Λες και ο πελατης μπορει να εκτιμησει με αυτο τον τροπο πως θα κανει μια αγορα η πως θα εκτιμησει αναλογα ενα μηχανημα ..

    Θεωρησα μαλλον εντιμη απατη την συνταξη ενος τετοιου μανουαλ και εμεινα μαλλον απογοητευμενος ...Σιγουρα τις επομενες ημερες θα επαναλαβω το συγκεκριμενο τεστ και σε καποια αλλα μηχανηματα ...

    enjoy pics










    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (24-09-12), ezizu (23-09-12)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ραδιοενισχυτής] Ολοκληρωμενος ενισχυτης κλεινη
    από turboallani στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 15:51
  2. [Ραδιοενισχυτής] service pioneer sx-d 7000 ΡΑΔΙΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ( ΕΧΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-12, 20:49
  3. [HiFi] service NAD 314 ολοκληρωμενος ενισχυτης ( δεν εχω κατηγορια καρδια μου )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-12, 14:31
  4. [HiFi] service Nakamichi 420 ( προενισχυτης ) δεν εχω κατηγορια ματια μου !!!
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-12, 10:56
  5. SERVICE PIONEER A22
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 17:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας