Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Ο συμπιεστής δουλεύει 24/7

    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.

    Καταρχάς να πω μπράβο για την δημιουργία αυτού του φόρουμ, αφού έχει αρκετή συμπυκνωμένη τεχνική γνώση.

    Θα ήθελα με τη σειρά μου να ζητήσω τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω με το ψυγείο μου και δε μπορώ να βγάλω άκρη.

    Το ψυγείο είναι ένα General Electric δίπορτο side-by-side. Έχει έναν συμπιεστή και η ψύξη της συντήρησης γίνεται με ρεύμα αέρα από την κατάψυξη.

    Στις αρχές του καλοκαιριού χάλασαν οι αντιστάσεις της απόψυξης. Αφού έγινε ένα σιριαλ με τον τεχνικό που ήρθε να το φτιάξει, μετά από δύο μήνες ανέλαβα να τις βρω μόνος μου αφού εκείνος δεν τις έβρισκε λόγω παλαιότητας. Τέλοσπάντων βρήκα τις αντιστάσεις, τις έβαλα, όλα καλα. Ή μάλλον έτσι νόμιζα..

    Από τη στιγμή που το ψυγείο μπήκε ξανά στη πρίζα δεν σταματούσε ποτέ ο συμπιεστής. Σταματάει μόνο για απόψυξη 2 φορές το 24ωρο. Η κατανάλωσή του μετρήθηκε και με μετρητή κατανάλωσης και πράγματι δεν σταματάει ΠΟΤΕ, εκτός από τις προγραμματισμένες αποψύξεις. Στην αρχή κάλεσα και τον τεχνικό που είχε έρθει και μου είπε πως φταίει η ζέστη καθώς εκείνες τις μέρες είχε 38άρια. Ωστόσο ακόμα και όταν η θερμοκρασία έπεσε στους 28 βαθμούς, ο συμπιεστής συνέχισε να λειτουργεί αδιάκοπα.

    Το πρώτο που σκέφτηκα είναι απώλεια φρέον. Ωστόσο έχει αρκετό φρέον ώστε να μπορεί να πιάσει -19 πάνω στον εναλλάκτη της κατάψυξης. Οι θερμοκρασίες που έχει για την ακρίβεια είναι:

    Εναλλάκτης κατάψυξης: -19,5 (μινιμουμ που χει πιάσει) συνήθως -18,-19
    Κατάψυξη: -17
    Ψύξη: 7

    Επίσης έχω καθαρίσει όλο το σύστημα του ψυγείου εξωτερικά, τον εναλλάκτη, το συμπιεστή, τον ανεμιστήρα, όλα. Οπότε δεν είναι θέμα σκόνης.
    Τέλος έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο "υπερβολικής απόψυξης" αφού 1-2 ώρες μετά την απόψυξη η κατάψυξη έχει φτάσει ξανά τους -16 βαθμούς.

    Το πρόβλημα είναι ότι ουσιαστικά δε μπορεί να φτάσει ποτέ τους -18 ο χώρος της κατάψυξης, ώστε να κόψει ο θερμοστάτης.

    Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως τα χει φτύσει ο συμπιεστής και πλέον δεν έχει πλήρη στεγανότητα μεταξύ αναρρόφησης-κατάθλιψης, με αποτέλεσμα να μειώνεται η απόδοσή του.

    Εσείς τι πιστεύετε πως μπορεί να είναι? Υπάρχει κάποιος τρόπος με μέτρηση θερμοκρασίας πχ να καταλάβω τι παίζει??

    Ευχαριστώ για κάθε απάντηση!
    Κώστας

    ΥΓ: Τα General Electric δεν υπάρχουν σαν "tag" για το τίτλο.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη diarh
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ν Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Κωστα.Υπαρχει περιπτωση να δουλευουν συνεχεια οι αντιστασεις.Κανε ελεγχο και στειλε πμ.
    Αλλος για καμπινκ??

  3. #3
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Δεν λειτουργούν μόνιμα οι αντιστάσεις, το έχω τσεκάρει.
    Πλέον καίει κάπου 2,5KWh / μέρα δηλαδή λειτουργεί περίπου 8 ώρες το 24ωρο.
    Του έβαλα μανόμετρα και ήταν υπερφορτισμένο, αφού η αναρρόφηση δούλευε στα 10psi. Το κατέβασα στα 5 αλλά και πάλι δεν είδα κάποια μεγάλη αλλαγή στις καταναλώσεις. Επίσης η επιστροφή στο συμπιεστή έπιανε και πιάνει πάγο, που μου είπανε ότι σημαίνει υπερφόρτωση φρέον, αλλά φοβήθηκα να βγάλω άλλο.
    Μία νέα εκδοχή που άκουσα είναι να μην λειτουργεί σωστά η εκτονωτική αλλά αυτή τη στιγμή με εκδοχές απλά δεν είμαι σε θέση να φέρω τεχνικό να βάλει χέρι στο ψυγείο.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    θεοδωρος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    εφοσον εχεις μανομετρα εισαι τεχνικος αλλαγη φιλτρου κενο και υγρα συμφωνα με το ταμπελακι αν τα ιδια συμπιεστης αλλα πριν απο ολα τσεκαρε μηνεχει κανει λαθος σε καλωδια και δουλευει μονιμα η αντισταση αν εχει παγομηχανη κλεισε την

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καταρχας εχει χρονοδιακοπτη αποψυξης η πλακέταΝΎ μπορει και να μην κανει σωστη αποψυξη δες αν το στοιχειο πιανει παγο. Ο ανεμιστήρας δουλευει? Και τα 5 psi μου φαινονται πολλα βγαζε σιγα σιγα μεχρι να σταματησει να παγωνει η αναρρόφηση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_tsi : 17-06-17 στις 23:35

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Το ποστ είναι του 2012 είναι πολύ παλιό.

Παρόμοια Θέματα

  1. Στερεοφωνικό - άλλο κουμπί πατάς άλλο δουλεύει
    από makatas στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 20:02
  2. Ατμοσίδερο δουλεύει μόνο με τριφασικό ρεύμα..
    από QED στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 17:51
  3. [Indesit] Indesit ψηγείο δουλεύει συνέχεια ο συμπιεστής
    από picdev στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-12, 23:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας