Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε φούρνο AEG

    Λοιπόν όπως έγραψα και στον τίτλο η μάνα μου έχει τομ φούρνο AEG COMPETENCE E3101-1. Η κουζίνα πέρυσι για τις ανάγκες αρκετών γευμάτων χρησιμοποιήθηκε για πολλές ώρες και μάλλον υπερθερμάνθηκε.

    Απότι μου είπε η μάνα μου μετά από πολλές ώρες έκλεισε ο φούρνος. Μετά τον άνοιγε και έκλεινε κατευθείαν. Τον άφησε λίγες ώρες και κρύωσε και μετά τον ξαναάνοιξε. Σε υψηλή θερμοκρασία έκλεινε κατευθείαν. Γιαυτό άρχισε να τον ανοίγει σε χαμηλή θεμοκρασία και λειτουργούσε. Με τον καιρό μπορούσε να ανεβάσει όλο και πιο υψηλή θεμοκρασία. Τώρα σχεδόν έχει γίνει άλλα δεν μπορεί πάρα πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης κατεβάζει τον γενικό γιατί όποτε τον ανοίγει φυσάει ο αέρας και δεν μπορεί να τον κλείσει. Κάτι έχει κολλήσει μάλλον.

    Τι μπορεί να έπαθε και πως επισκευάζεται?? Ρωτάω γιατί ασχολούμαι με επισκευές και έτσι ίσως μπορέσω να το φτιάξω μόνος μου με πιο λίγα χρήματα.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Δεν μπορούμε να καταλάβουμε από τον τρόπο που θέτεις το πρόβλημα αν έχεις όντως πρόβλημα . Γιατί έχεις κάποιες ασάφειες που δείχνουν ότι δεν γνωρίζεις ή δεν έχεις διαβάσει το σχετικό εγχειρίδιο. π.χ.
    Τώρα σχεδόν έχει γίνει άλλα δεν μπορεί πάρα πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης κατεβάζει τον γενικό γιατί όποτε τον ανοίγει φυσάει ο αέρας και δεν μπορεί να τον κλείσει. Κάτι έχει κολλήσει μάλλον.

    από το λίγο που διάβασα αυτό το μοντέλο έχει αυτόματο ανεμιστήρα δροσισμού που ακόμα και να κλείσεις τον φούρνο ο ανεμιστήρας συνεχίζει να λειτουργεί μέχρι να φέρει ικανοποιητική (δροσιά) στον θάλαμο και θα κλείσει μόνος του.
    Τώρα για τα υπόλοιπα που λες (που αναγκάζεσαι να το βάζεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες κτλ) ... δεν σημαίνει και ότι έχεις πρόβλημα γιατί ίσως στις χαμηλότερες θερμοκρασίες κάνει πιο συχνές παύσεις ο θερμοστάτης και εκκινήσεις και ίσως εσύ νομίζεις ότι δουλεύει καλύτερα ..... ενώ σε μεγάλες θερμοκρασίες όταν κάνει παύσεις μπορεί να σταματάει για περισσότερο χρόνο μέχρι να ξαναξεκινήσει κτλ . Και έπειτα πως επιβεβαίωσες ότι ο φούρνος εσωτερικά δεν έχει εκείνες τις υψηλές θερμοκρασίες που θέλεις ?

    και έπειτα με τα λεγόμενα σου (Σε υψηλή θερμοκρασία έκλεινε κατευθείαν) .... τι εννοείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε ..... δηλαδή εννοείς έκλεινε μόνιμα ? και όσο να το άφηνες δεν ξαναξεκινούσε ? κτλ .

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Λοιπόν ρώτησα ξανά την μάνα μου και θα γράψω πιο αναλυτικά τι συνέβει.

    Όπως έγραψα και πριν κατά την διάρκεια ενός μεγάλου γεύματος ο φούρνος χρησιμοποιήθηκε για πολλές ώρες. Κάποια στιγμή(μετά από 6-7 ώρες ψησίματος) και ενώ έψηνε, έκλεισε από μόνος του και δεν ξαναάνοιγε. Μετά από κάποιες ώρες που κρύωσε άνοιγε άλλα όχι για πολύ ώρα. Το έβαζε στους 200 βαθμούς και έκλεινε σε 4-5 λεπτά. Έτσι άρχισε δοκιμαστικά να το βάζει σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (μέχρι 100 βαθμούς). Με το καιρό μπορούσε και να ανεβάσει όλο και πιο υψηλές θερμοκρασίες και να μην κλείνει .Έτσι μετά από πολύ καιρό μπορεί να ψήνει σχεδόν κανονικά άλλα του έχει μείνει ένα άλλο κουσούρι.

    Είτε έχει ανοικτό τον φούρνο είτε όχι λειτουργεί ο αέρας. Λειτουργεί συνέχεια και δεν κλείνει(κανονικά όταν έκλεινε τον φούρνο μετά από λίγη ώρα σταματούσε ο αέρας).Έτσι αναγκαστικά κλείνει τον φούρνο από τον γενικό του πίνακα για να μην κάνει φασαρία μέρα νύκτα.

    Δεν γνωρίζω αν το πρώτο περιστατικό συνδέεται με αυτό του αέρα ή είναι ανεξάρτητο πρόβλημα. Εγώ σκέφτομαι ότι μάλλον στην πρώτη περίπτωση είχε κολλήσει κανένας θερμοστάτης και δεν δεύτερη περίπτωση κανένα ρελέ για τον αέρα.

    Έγινα πιο κατανοητός τώρα??Τι μπορεί να φταίει έχει κάποιος καμία ιδέα??

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Τώρα μάλιστα ήσουν πιο σαφής από ότι προηγούμενα .
    Επίσης έκανες και καλή γνωμάτευση του τι μπορεί να φταίει , (στην τελευταία παράγραφο)
    Βέβαια και εμείς δεν έχουμε μπροστά μας την κουζίνα για να δούμε τι περιλαμβάνει από μπιχλιμπίδια για να κατανοήσουμε και την βλάβη.

    Αλλά και έτσι στα "τυφλά" θα έλεγα και εγώ θερμοστάτης , και ίσως είναι σύνθετος θερμοστάτης (και για την λειτουργία του ανεμιστήρα που κόλλησε μόνιμα ) ή να έχει ξεχωριστό κλίξον θερμοστάτη ξέχωρα από τον κυρίως θερμοστάτη . Δεν νομίζω να έχει και ρελέ για το κουμαντάρισμα ανεμιστήρα δεν υπάρχει λόγος . Τέλος πάντων χρειάζονται σχετικοί έλεγχοι πάνω στον θερμοστάτη για την καλή λειτουργία τους

    Εδώ έχουμε το εγχειρίδιο της κουζίνας
    http://www.electrolux-ui.com:8080/20...5C923149el.pdf

    στην σελίδα 21 έχει 5 παραγράφους με τελείες στην 4η τελεία έλεγξες την κατάσταση να δεις ότι εκεί είναι οκ? Αυτό με την ρύθμιση θερμοκρασία από το ρολόι μου φαίνεται λίγο περίεργο . Μήπως πείραξαν τις ρυθμίσεις κάποιοι?
    Πάντως το αυτόματο ορολόι και οι κανοσιμοί του είναι πολύ επιλεκτικοί και αυστηροί.

    δες και στην σελίδα 9 για την έξοδο ατμών , αν είναι μπουκωμένοι από λίπη λάδια κτλ

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    H θερμοκρασία και η λειτουργία ρυθμίζεται από τους δύο περιστροφικούς διακόπτες στα αριστερά της κουζίνας. Το ψηφιακό ρολόι δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες και λειτουργία . Μόνο για την ώρα που θα ψήνει είναι κτλ κτλ..

    Επίσης ο αέρας που φυσάει δεν είναι από εκεί που μου έδειξες. Είναι στο μπροστά μέρος του φούρνου εκεί που είναι το γυαλί στην πρόσοψη. Πάνω από το γυαλί της πρόσοψης έχει μια μικρή σχισμή που βγάζει αέρα. Αυτό κανονικά μπορεί να το ρυθμίσεις πότε να βγάζει και πότε όχι. Αυτό βγάζει αέρα συνέχεια είτε είναι ανοιχτός ο φούρνος είτε κλειστός,μ είτε είναι ζεστός είτε κρύος. Έχει κολλήσει...

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Ψάξε για θερμοστάτη και τράβα φωτογραφίες (από πίσω) από τον θερμοστάτη με τις επαφές αλλά και ότι άλλο δεις αξιόλογο όπως π.χ. θερμικά ασφαλείας κτλ
    http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...09&cpi=&s=&l=1

    Άμα δεν έχουμε ένα πανόραμα του τι περιλαμβάνει η κουζίνα σου από εξαρτήματα , δύσκολο να κάνεις υποθέσεις. Τράβα όσο γίνεται κοντινά πλάνα είτε από θερμοστάτη είτε από πιθανά θερμικά ασφαλείας , και αν θέλεις και του εσωτερικού θαλάμου του φούρνου .... και του ρολογιού .... να έχουμε ένα πανόραμα .... και του αλλάζουμε τα φώτα

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε για θερμοστάτη και τράβα φωτογραφίες (από πίσω) από τον θερμοστάτη με τις επαφές αλλά και ότι άλλο δεις αξιόλογο όπως π.χ. θερμικά ασφαλείας κτλ
    http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...09&cpi=&s=&l=1

    Άμα δεν έχουμε ένα πανόραμα του τι περιλαμβάνει η κουζίνα σου από εξαρτήματα , δύσκολο να κάνεις υποθέσεις. Τράβα όσο γίνεται κοντινά πλάνα είτε από θερμοστάτη είτε από πιθανά θερμικά ασφαλείας , και αν θέλεις και του εσωτερικού θαλάμου του φούρνου .... και του ρολογιού .... να έχουμε ένα πανόραμα .... και του αλλάζουμε τα φώτα
    Μιας και πιάστικα τώρα με την κουζίνα θέλω να ρωτήσω. Ποια είναι η διαφορά του θερμοστάτη και του θερμικού ασφαλείας?? Τι να αλλάξω πρώτα για να δω αν θα γίνει??

    Υ.Γ Έχω ανοίξει την κουζίνα και βρήκα τον θερμοστάτη. Το θερμικό ασφαλείας δεν το βρήκα. Που μπορεί να είναι??

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Τελικά ήταν καμένο το θερμικό ασφαλείας που ήταν για να ρυθμίζει τον αέρα και ήταν τοποθετημένο έξω από τον φούρνο(πίσω από τις την κεντρική πρόσοψη κρεμόταν μαζί με άλλα καλώδια). Είχε μαυρίσει και είχε καεί εντελώς προφανώς από υπερθέρμανση. Γιαυτό λειτουργούσε συνέχεια ο αέρας.

    Πήγα πήρα καινούργιο(25 ευρώ γδάρσιμο από την αντιπροσωπία της Electrolux-AEG) και όλα δουλεύουν τέλεια.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Κ. Κυριακίδη για τις πολύτιμες συμβουλές του.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Γραφω κι εγω εδω το προβλημα μου για να μην ανοιγω νεο μιας και ηβλαβη ειναι συγγενεις τοσο στη μαρκα οσο και στο ιδιο ισως προβλημα
    Εχω κι εγω προβλημα με την κουζινα μου AEG E31915-4 -M ενω ο φουρνος αναβει κανονικα μολις πιασει τη θερμοκρασια επιλογης τοτε σβηνει και ο φουρνος και η λαμπα, επανερχεται μολις η θερμοκρασια πεσει κατω απο 50 βαθμους, οταν γυριζω το κουμπι της θερμοκρασιας ακουω το "κλικ" εκει που ειναι η θερμοκρασια.
    Το ξανα εκανε και πριν απο λιγες ημερες αλλα επανηλθε τωρα ομως ειναι μονιμο.
    Ειναι θερμοστατης η οχι ιδου η απορια μου.
    Καθε βοηθεια δεκτη.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Ο θερμοστάτης δεν μπορεί να κάνει τέτοια επέμβαση (δηλαδή να κλείσει όλη την κουζίνα, αλλά κλείνει μόνο το/τα στοιχεία όπου είναι συνδεδεμένος π.χ. φούρνος κτλ και μόνο αυτό) οπότε είσαι παρόμοια περίπτωση πιθανότατα με #8 . Το εντοπίζεις το θερμικό ασφαλείας το ελέγχεις και αναλόγως

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας