Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονική
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Το πλυντηριο δεν ξεπλενει καλα τα ρουχα.

    Το πλυντηριο μου δεν ξεπλενει καλα τα ρουχα. Κανει τρια ξεβγαλματα και δεν ξεβγαζει τις σαπουναδες. Βαζω πολλα εξτρα ξεβγαλματα αλλα και παλι μενουν αφροι. Ποτε το νερο δεν βγαινει καθαρο. Βλεπω τα νερα επειδη εχω τον σωληνα να τα βγαζει στην μπανιερα. Εφτασα σε σημειο να βαζω ελαχιστο απορρυπαντικο για να μην μενουν σαπουναδες αλλα και παλι στις πετσετες ειδικα δεν ξεβγαζονται! Προχθες για να ξεπλυνω λιγες πετσετες εβαλα 10 ξεβγαλματα και υπολογιζω οτι ξοδεψα 80 λιτρα νερο! Και παλι πολυ αφρος εβγαινε στα νερα. Πραγματικα εγινε οικονομικα ασυμφορο και θα καταληξω να τα ξεπλενω σε κουβα!
    Δε ξερω τι φταιει. Ποσο νερο περιπου παιρνουν τα πλυντηρια στο ξεβγαλμα? Το δικο μου και αδειο που το χω βαλει, ειδα οτι γεμιζει το ενα τεταρτο του καδου με νερο στο ξεπλυμα, δηλαδη ενας κουβας γεματος . Ειναι ενταξει αυτη η ποσοτητα?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Τι ποσοτητα απορρυπαντικου βαζεις;;;;;
    Ειναι υγρο ή σκονη;;;;;;;
    Το τυμπανο παιρνει κανονικες στροφες;;;;;;;
    Το φιλτρο το καθαρισες;;;;;;;;;;;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονική
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Βαζω σκονη. Πολυ λιγοτερη απο την συνηστωμενη. Εφτασα να βαζω 40ml. Η συνηστωμενη ειναι 135ml για μετριας σκληροτητας νερο και μεσαια λερωμενα ρουχα. Εγω εβαζα 80ml γιατι τα ρουχα μου ειναι απλα μια δυο φορες φορεμενα και εχουν μονο μυρωδια απο ιδρωτα, μετα το κανα 60, μετα 50 και οσο παει κατεβαζω. Δε ξερω δηλαδη αν αυτο που βαζω θα πλενει στο τελος. Παντως αφρος στα νερα βγαινει.
    Το φιλτρο το χω ανοιξει και ειναι καθαρο. Το τυμπανο γυρναει κανονικα.
    Δε ξερω ποια ειναι η σωστη ποσοτητα απορρυπαντικου τελικα. Θελω να πλενονται τα ρουχα σωστα αλλα να μην μενουν και σαπουναδες. Γιατι αν δε ξεπλενονται καλα ολη η βρωμια και τα μικροβια θα υπαρχει πανω τους και θα τα ξαναφοραω.
    Μηπως το νερο που παιρνει δεν ειναι αρκετο?
    Αλλα σκεφτομαι οτι σε εναν τοσο μικρο χωρο με τοσα ρουχα, λογικο δεν ειναι να μην ξεπλενονται καλα? Αφου οι σαπουναδες ξαναπηγαινουν πανω στα ρουχα.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    χρησιμοποιεις μαλακτικο;;;;;;;;;;;;

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονική
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Ναι βαζω μηπως και σπασει η σαπουναδα αλλα τιποτα

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Το απορρυπαντικό που πήρες είναι από εκείνα τα φθηνά όπου με 1 ευρώ παίρνεις 1 τόνο απορρυπαντικό?

    1) Δεν υπάρχει πλυντήριο που να κάνει μόνο 3 ξεπλέμματα κανονικά είναι πολύ περισσότερα.
    2) Μια που βλέπεις την άκρη της αποχέτευσης στην μπανιέρα , (να φεύγουν τα νερά) . Κάνε μια δοκιμή χωρίς ρούχα μέσα και βλέπε αν φεύγουν όλα τα νερά και από το εσωτερικό του κάδου . Θα το καταλάβεις αν αδειάζει ικανοποιητικά το νερό (εκτός από το άκρο της αποχέτευσης στην μπανιέρα ) αλλά και από την ταχύτητα που αδειάζει βλέποντας στο εσωτερικό του κάδου.

    Δες το και πες μας

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονική
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Βαζω σκιπ. Δεν παιρνω τα φτηνα.
    Το δικο μου κανει μονο τρια ξεβγαλματα σε ολα σχεδον τα προγραμματα και σε μερικα κανει μονο δυο δυστυχως. Αλλα παντα κανω εξτρα. Τα αλλα ποσα κανουν?
    Εχω κανει δοκιμη χωρις ρουχα μεσα. Φευγουν ολα τα νερα απο τον καδο. Απο ταχυτητα νομιζω οτι φευγουν κανονικα.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Αν εξαιρέσουμε το θέμα του λιγοστού νερού. που είναι όντως πρόβλημα. διορθώνει με αλλαγή του ίδιου και σωστού πιεσσοστάτη ή και ρύθμιση του από την κεντρική βίδα που έχει (συνήθως βίδωμα προς τα δεξιά για αύξηση ποσότητας ) και δοκιμές το φέρνεις σε ικανοποιητικό επίπεδο το νερό.

    Επιμένω ότι δεν κάτι δεν πάει καλά με το απορρυπαντικό μπορεί να είναι επώνυμο όπως λες , αλλά στην Ελλαδίτσα μας όλα γίνονται.

    Σε λίγο αν το βρω το θέμα ... όσον αφορά τα σωστά απορρυπαντικά και τα μη νοθευμένα ... θα σου δώσω να διαβάσεις τι γίνεται με αυτά τα απορρυπαντικά.
    http://www.polislefkas.gr/wateraquawashclothes.htm

    Απορρυπαντικά για πλυντήρια
    Έχουν την ιδιότητα να μην αφρίζουν, διότι αν αφρίζουν πολύ δεν τρίβονται τα ρούχα και δεν καθαρίζουν. Λέγονται και χαμηλού αφρισμού απορρυπαντικά. Περιέχουν ένα συστατικό που λέγεται αντιαφριστικό.
    Τα απορρυπαντικά πλυντηρίου λέγονται και πλήρη.
    Κυρίως είναι για λευκά (95%). Έχουν ένα λευκαντικό στοιχείο το περμοράντ το οποίο ενεργοποιείται στους 80˚C και κάνει λεύκανση ή αποχρωματισμό λεκέδων.
    Τελευταία έχει βρεθεί ένα χημικό στοιχείο το TAED το οποίο ενεργοποιεί το λευκαντικό (PERPORAD) σε χαμηλότερες θερμοκρασίες από τους 45˚C. Γι αυτό λέγονται και πλήρη απορρυπαντικά.
    Γι αυτό δεν πρέπει να πλένουμε ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ + ΣΚΟΥΡΑ σε χλιαρό νερό με τέτοια απορρυπαντικά.
    Αυτά είναι το SKIP ESSEX, DIXAN, BOLD.
    Άλλα με κρύο νερό και σκέτο σαπούνι ή απορρυπαντικό χωρίς λευκαντικό όπως SKIP COLOR ή άλλα με το όνομα δίπλα COLOR, για σκούρα, BLALCE κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 27-07-12 στις 14:25

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονική
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Αυτο που ειπες για την αυξηση της ποσοτητας του νερου, πως γινετε?
    Θεωρεις οτι ενας κουβας γεματος νερο που παιρνει για το ξεβγαλμα σε καθε ξεβγαλμα ειναι λιγο?

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Περισσότερο νερό στα ξεπλέμματα είναι καλύτερα από το λιγότερο. Το "κουβάδες" σε ποσότητα είναι σχετικό , εξαρτάτε από το είδος του πλυντηρίου .
    Για το 1 τέταρτο γεμάτο που αναφέρεις το θεωρώ λίγο , (δεν ξέρω πως το εννοείς εσύ) τουλάχιστον πρέπει να ξεπερνά το ύψος του λάστιχου της πόρτας και σχεδόν να φτάνει λίγο πιο κάτω από το κέντρο της πόρτας.

    Ο πρεσσοστάτης έχει μια βίδα ρύθμισης στο κέντρο αυτήν την γυρίζεις ελάχιστα π.χ 1/4 ή 1/2 της στροφής από την μια κατεύθυνση ή από την άλλη για αύξηση ποσότητας ή μείωσης ποσότητας. μετά από κάθε ρύθμιση το ξαναδοκιμάζεις και βλέπεις την διαφορά του ύψους του νερού.

    Η πρόταση μου είναι προτού να κάνεις οτιδήποτε άλλο να κάνεις το εξής

    Να βάλεις το πλυντήριο να πλένει σκέτο χωρίς ρούχα στα ξεπλέμετα 2-3 φορές . και ούτε καν απορρυπαντικό μην βάλεις .. έτσι για να ξεπλυθεί καλά ότι έχει να ξεπλυθεί.

    Και ζήτα λίγο απορρυπαντικό από κάποιον γνωστό σου που το χρησιμοποιεί και ο ίδιος και δεν έχει τα γνωστά σε σένα προβλήματα αφρισμού .

    Και πλύνε με αυτό το απορρυπαντικό που θα σου δώσει . και πες μου το αποτέλεσμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Neff] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ NEFF SD13GT1F
    από p270 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-12, 15:58
  2. [AEG] AEG ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ ERROR CODE 10.
    από weiss στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 19:43
  3. Διαρροη ρευματος σε πλυντηριο
    από jeik στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-09, 16:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας