Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
  1. #11
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε Αλέξανδρε για την απάντηση!
    έχω απομονώσει το μοτέρ, το φρένο είναι αποκλειστικά δικό του.
    παίζει κάτι με μαγνήτες-ανάποδο ρεύμα σε κάθε φάση;
    Φίλε Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!
    Το φρενάρισμα του μοτέρ δίνει διαφορετική αίσθηση
    α) όταν το γυρνούσα περπατωντας έκανε ξεκάθαρο στιγμιαίο δάγκωμα σε κάθε μία πλήρη περιστροφή του μοτέρ
    β) γυρνώντας το μόνο του με το χέρι (που η ταχύτητα περιστροφής είναι σαφώς πολύ μικρότερη) ένοιωθα πως το φρένο διαρκούσε 1/4 της στροφής, ακολουθούσε 1/4 στροφής χωρίς φρένο και μετά πάλι τα ίδια.
    Και για να μη σε ταλαιπωρώ άλλο, ο μάστορας που το πήγα μου είπε πως είναι η αίσθηση των μαγνητών αυτή και το μοτέρ είναι απλά καμένο χωρίς άλλη μηχανική βλάβη.

    Η αιτία όμως του καψίματος παραμένει ανεξιχνίαστη και μάλιστα δεν αποκλείεται ακόμη και μια παρατεταμένη χαμηλότερη τάση του ηλεκτρ. δικτύου της ΔΕΗ (εκτός των κλασσικών : βαρύτερος αναβάτης, σφοκτός τάπητας, συνεχής πολύωρη λειτουργία κλπ).

    Λαχείο το επόμενο κάψιμο; Μάλλον!!!

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Οποτε για περιελιξη,παρε τηλ: Σπυρος Διακατος Ιθακης 54 Αγ. Ι. Ρεντης τηλ:210 4917657
    Εκτος αν το νεο μοτερ ειναι πολυ πιο φθηνο.

    Το μοτερ δεν υποτιθεται οτι δουλευε? Αυτην την εικονα ειχα

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Κωστα πως κατάλαβες οτι έχει πρόβλημα το μοτέρ?
    Τι κανη ακριβώς ο διάδρομος σου?
    Τι μοντέλο είναι?

  4. #14
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε για περιελιξη,παρε τηλ: Σπυρος Διακατος Ιθακης 54 Αγ. Ι. Ρεντης τηλ:210 4917657
    Εκτος αν το νεο μοτερ ειναι πολυ πιο φθηνο.

    Το μοτερ δεν υποτιθεται οτι δουλευε? Αυτην την εικονα ειχα
    Όπως το είπες: Υποτίθεται. Δηλ. δούλευε ένα-δυο λεπτά και μετά ή έκανε αυτά τα κοψίματα που εγώ λέω φρεναρίσματα, ή σταματούσε βγάζοντας error1 "check speed sensor". Όπου και με αλλαγή speed sensor έκανε πάλι τα ίδια.
    Ο τελευταίος μάστορας που το είδε μου είπε πως επισκεύαζε μαζικά πριν 4-5 χρόνια όλα αυτά τα μοτέρ της συγκεκριμένης φίρμας, της οποίας το όνομα θα ήθελα να πω αφού τελειώσει η περιπέτεια.
    Ο μάστορας πάντως (όπου πήγα συστημένος - όσο αυτό λέει κάτι) είπε πως αξίζει η επισκευή του, δεν είναι λέει τελείως για πέταμα..

  5. #15
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fgrek27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα πως κατάλαβες οτι έχει πρόβλημα το μοτέρ?
    Τι κανη ακριβώς ο διάδρομος σου?
    Τι μοντέλο είναι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το είπες: Υποτίθεται. Δηλ. δούλευε ένα-δυο λεπτά και μετά ή έκανε αυτά τα κοψίματα που εγώ λέω φρεναρίσματα, ή σταματούσε βγάζοντας error1 "check speed sensor". Όπου και με αλλαγή speed sensor έκανε πάλι τα ίδια.
    Φίλε Γρηγόρη,
    εκτός των παραπάνω δεν υπάρχει άλλο θέμα, ούτε στραβού άξονα ούτε ρουλεμάν.
    Τώρα αν φταίει παράλληλα και κάποιο ηλεκτρονικό κομμάτι θα διαπιστωθεί όταν το φτιαγμένο μοτέρ ξανατοποθετηθεί επάνω.
    Πάντως ο μάστορας που το έβαλε στα μηχανήματά του είπε άμεσα πως είναι καμένο, δεν προβληματίστηκε ούτε καν το ανέφερε (όπως ένας άλλος) με το θέμα του δυσεύρετου συλλέκτη εξ'αιτίας του οποίου λεει πως κάηκε το μοτέρ και μου τόδωσε πίσω (? όποιος θέλει ας μου γράψει δυο κουβέντες για το τι ρόλο παίζει ο συλλέκτης γιατί όσο κι'αν έψαξα δεν βρήκα κάτι).

    Επίσης, ενδεικτικό του καψίματος (=βραχυκύκλωμα των σπειρών του πηνίου) είναι και το οτι ο ρότορας με ένα υγιές πηνίο δεν έχει ιδιότητες μαγνήτη, ενώ ένας με βραχυκυκλωμένο λειτουργεί σαν μαγνήτης, με μεγαλύτερες εντάσεις έλξης στα σημεία του πηνίου - περιμετρικά του ρότορα - που είναι περισσότερο βραχυκυκλωμένα.
    Ελπίζω να ήμουν κατανοητός, αν όχι πείτε μου να διευκρινίσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη innova : 29-07-12 στις 19:26

  6. #16
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε για περιελιξη,παρε τηλ: Σπυρος Διακατος Ιθακης 54 Αγ. Ι. Ρεντης τηλ:210 4917657
    Εκτος αν το νεο μοτερ ειναι πολυ πιο φθηνο.
    Αλέξανδρε, ευχαριστώ για την πληροφορία. Στην αναζήτησή μου δεν είχα βρεί το συγκεκριμένο εργαστήριο.

  7. #17
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ (York) παρελήφθη, τοποθετήθηκε και λειτούργησε απρόσκοπτα για 3-4 δίλεπτα δοκιμών.
    Μόνο που κάνει κάποιο θόρυβο που στον πάγκο του μάστορα (σε φουλ στροφές όμως...) δεν τον έκανε. Δεν έχω εντοπίσει ακόμη αν είναι από το μοτέρ ή αν συντονίζει κάτι άλλο (αν και νομίζω έσφιξα καλά όλες τις βίδες).
    Αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω.
    Το σημαντικότερο όμως όλων είναι η υποστήριξη από τους συμφορουμίτες που αφιερώνοντας τον πολύτιμο χρόνο και τις γνώσεις-εμπειρίες τους, βοηθούν κάποιους σαν και εμένα να βγούμε από μια δύσκολη θέση.
    Γρηγόρη και Αλέξανδρε, και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!

  8. #18
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Λοιπόν σήμερα τον δοκίμασα με περπάτημα έως και 6,4Χλμ/ώρα για περίπου 20 λεπτά και δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα πλην του θορύβου ο οποίος δεν είναι περιοδικός αλλά δεν σταματάει κι' όλας.
    Ο μάστορας μου είπε (είπα μήπως τον δοκίμασε στο φουλ ενώ εγώ τον δουλεύω στο ούτε μισό) πως δεν του έκανε το παραμικρό πρόβλημα, ούτε στις χαμηλές ούτε σε άλλες στροφές. Αν άκουγε ρουλεμάν ή άξονα θα τα άλλαζε λέει(και δεν έχω λόγο να μη τον πιστέψω, φαινόταν σοβαρός και επαγγελματίας).

    Εγώ λοιπόν θέλω να τον "τρέξω" με σβηστό μοτέρ για να δώ αν ο θόρυβος είναι από τα ράουλα ή κάτι άλλο (υποψιάζομαι κάποιο συντονισμό με το σκελετό του διαδρόμου αλλά δεν ξέρω ακόμη).

    Η ερώτησή μου είναι: μπορεί να κάνω ζημιά γυρνώντας το μοτερ χειρο(ποδο)κίνητα ενώ δεν είναι στο ρεύμα;
    (μπορώ να πετύχω ταχύτητα πάνω από 5km/h πιστεύω... δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ταχύτητα περιστροφής)

  9. #19
    Το avatar του χρήστη innova
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από innova Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    Η ερώτησή μου είναι: μπορεί να κάνω ζημιά γυρνώντας το μοτερ χειρο(ποδο)κίνητα ενώ δεν είναι στο ρεύμα;
    όλοι για μπάνιο είστε;

  10. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    βάλε λίπανση στο ταπέτο,και κανε αμπερομετριση το μοτέρ για να δούμε πόσα αμπέρ τραβά το μοτερ οταν δουλευη με 5χιλ. ταχύτητά με ατομο και χωρίς.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 16:19
  2. Επισκευη ποδηλατου γυμναστικής
    από pit21 στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 20:09
  3. Πρόβλημα με διάδρομο γυμναστικής
    από darksight στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 02:16
  4. Πρόβλημα με το service ηλεκτρικού διαδρόμου Life Gear
    από Σταύρος στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 15:06
  5. Βοήθεια με πλακέτα διαδρόμου γυμναστικής
    από cool_jonnys στο forum Όργανα Γυμναστικής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-09, 00:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας