Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18
  1. #1
    Το avatar του χρήστη mariosv
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Παράσιτα στην έξοδο μίκτη ήχου TELE SM-254

    Καλησπέρα, έχω ένα μίκτη ήχου της tele sm-254 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Από όλα τα κανάλια, μου δίνει παράσιτα στην έξοδό του. Στα ακουστικά βέβαια δεν παρατηρώ το πρόβλημα αυτό. Σας δίνω και μια εικόνα της πλακέτας. Τι μπορώ να ελέγξω; Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ.
    IMAG0090.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη mariosv
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Αυτά τα δύο τι είναι και πώς τα ελέγχω αν είναι οκ;
    IMAG0092.jpg

  3. #3
    Το avatar του χρήστη johnkou
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αιτωλικό
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Το 7812 ειναι σταθεροποιητης τασεως στα +12βολτ,ενω το 7912 βγαζει -12βολτ στην εξοδο του.Γιανα τα ελεγξεις θελεις πολυμετρο να δεις τι ταση παιρνει στο πρωτο ποδι και αν βγαζει στο τελευταιο τα 12 που λεγαμε.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη mariosv
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 7812 ειναι σταθεροποιητης τασεως στα +12βολτ,ενω το 7912 βγαζει -12βολτ στην εξοδο του.Γιανα τα ελεγξεις θελεις πολυμετρο να δεις τι ταση παιρνει στο πρωτο ποδι και αν βγαζει στο τελευταιο τα 12 που λεγαμε.
    Τον ένα ακροδέκτη στο πρώτο και μετά στο τελευταίο. Τον άλλο;

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Σου ανεβάζω μια εικόνα με την διάταξη των ακροδεκτών .Το common συνήθως είναι συνδεδεμένο στο 0V - GND ( γείωση ),της βαθμίδας του τροφοδοτικού.

    ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΤΕΣ 7812-7912.GIF

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Όταν λες στο ποστ#1 ,παράσιτα σε όλα τα κανάλια,τι ακριβώς εννοείς;
    1)Συνεχόμενο βόμβο;
    2)Βόμβο που αυξάνεται καθώς ανεβάζεις την ένταση με τα ποντεσιόμετρα;
    3)Διάφορους θορύβους που ακούγονται καθώς ανεβοκατεβάζεις τα συρόμενα ποντεσιόμετρα και μετά σταματάνε;
    4)Κάτι άλλο;
    Πιστεύω ,τα καλώδια που χρησιμοποιείς για τις συνδέσεις σου,με τις πηγές και με τον ενισχυτή ,να τα έχεις ελέγξει μην τυχών είναι κομμένα.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη mariosv
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    - Λοιπόν, σε όποιαδήποτε από τις 4 εισόδους και αν χρησιμοποιώ, το αποτέλεσμα είναι να παίρνω παράσιτα στην έξοδο. Αν δεν είναι συνδεδεμένη κάποια είσοδος, δεν ακούγονται παράσιτα. Τα παράσιτα πάνε με το ρυθμό της μουσικής. Όσο δυναμώνω, δυναμώνουν και αυτά και τα καλώδια είναι μια χαρά.
    - Αντικαθιστώντας τα δύο αυτά κυκλώματα που ανέφερα πιο πάνω ( μιας και ήταν κόστος 1 ευρώ ) δεν παίρνω πια παράσιτα, αλλά το line1 και line2 παίζουν πολύ πιο δυνατά από τα άλλα δύο κανάλια.

    Τουλάχιστον απέκτησα διαφορετικό πρόβλημα....

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Φίλε Μάριε ,τα δύο εξαρτήματα που άλλαξες ( 7812, 7912 ), είναι σταθεροποιητές τάσεως ,όπως άλλωστε αναφέρθηκε και σε προηγούμενα ποστς και είναι πολύ πιθανό, αν είχαν πρόβλημα ,να σου δημιουργούσαν τα παράσιτα που λες.
    Θα σου πρότεινα όμως προληπτικά ,να αλλάξεις και τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές ( τρείς μεγάλους και έναν πιό μικρό ),που είναι γύρω από τους σταθεροποιητές.Το κόστος είναι μικρό.
    Όσο για το πρόβλημα που έχεις τώρα,δεν έχει σχέση με τους σταθεροποιητές, επειδή πολύ απλά ,οι τάσεις των σταθεροποιητών αυτών , τροφοδοτούν όλα τα κανάλια εξίσου.Δηλαδή ,είναι η ίδια τροφοδοσία, για όλους τους τελεστικούς ( ολοκληρωμένα προενίσχυσης ), όλων των καναλιών.Άρα θα είχαν πρόβλημα όλα τα κανάλια και όχι μόνο το line1 και το line2.
    Κοίταξε, μήπως κατά την αντικατάσταση των σταθεροποιητών,έγινε κάτι π.χ. κάποιο βραχυκύκλωμα από κόλληση ή βραχυκύκλωσαν οι ακροδέκτες κάποιου εξαρτήματος ,ή έχει ξεκολλήσει κάποιο εξάρτημα /καλώδιο ,ή κάποιο μικρό σπάσιμο στην πλακέτα κ.λ.π. και δεν το αντιλήφθηκες.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη mariosv
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα μιας και δεν λύθηκε τελικά, αλλά λόγω απουσίας μου, έμεινε έτσι.
    Έδωσα τον μίκτη σε ηλεκτρονικό μπας και δει τι φταίει και μου τον έδωσε πίσω και μου είπε οτι του λειτουργούσε κανονικά. Πράγματι, όταν τον δοκίμασα και εγώ, δούλεψε κανονικά, αλλά για 10 το πολύ λεπτά. Μετά φύτρωσε άλλο πρόβλημα καθώς δεν έχω καθόλου έξοδο στο δεξί ηχείο. Από οποιαδήποτε line ή μικρόφωνο και αν δοκιμάσω, δεν έχω καθόλου έξοδο στο δεξί, ενώ από το αριστερό παίζει κανονικά. Στα ακουστικά, ακούω κανονικά και από τα δύο. Παρατήρησα οτι χτυπώντας ελαφρά την πλακέτα σε διάφορα σημεία, το πρόβλημα διορθώνεται και μόνο αν ξαναχτυπηθεί χαλάει. Υποψιαζόμενος οτι κάτι δεν κάνει επαφή, έβγαλα ολόκληρη την πλακέτα από το μεταλλικό κουτί για να δω, αλλά τώρα δεν πιάνει το χτύπημα για να παίξει κανονικά. Έλεγξα όλες τις ενώσεις των καλωδίων πάνω στην πλακέτα με πολύμετρο και είναι όλες οκ. Τι άλλο μπορεί να είναι; Καμία ιδέα;

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    αν κοβετε και επανερχετε με χτυπηματα κατι δεν παταει καλα . αν εχει κολλητηρακι που απο οτι καταλαβα απο τα προιγουμενα εχεις ξανα πατα ολες τις κολλησεις σου και πες μας

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nokia 6600 - στην προπληση
    από KarlBarks στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 15:03
  2. [Siemens] προβλημα στην λειτουργεια
    από fansal στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 00:32
  3. Προβλημα σε λαπτοπ Acer Extensa 5230 στην οθονη
    από katsigiannis στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 20:13
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-10, 10:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας