Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Christos E
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Βλάβη ανεμιστήρα Trisa 9313

    Εχτές έπεσε στα χέρια μου ένας ανεμιστήρας χαλασμένος (κλασικά έχω γίνει χωματερή χαλασμένων
    ηλ/κών συσκευών). Τo μοντελο ειναι περίπου αυτόhttp://www.trisaelectro.ch/produkte_...182&language=2 δεν βρίσκω στο site της εταιρίας το αντίστοιχο.

    Το πρόβλημά του είναι ότι με το που πατάς το ΟΝ ανοίγει για ένα δευτερόλεπτο παίρνει όσες στροφές προλαβαίνει και μετά αμέσως κλείνει.
    Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει????

    ΥΓ. Ειπα να τον ζορίσω και λίγο, κρατούσα πατημένο συνέχεια το κουμπί ΟΝ και έτσι ανοιγοκλεινε συνέχεια (με τον χαρακτηριστικό ήχο του buzzer που το συνόδευε). Το μοτέρ δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα γιατί σε αυτή την φάση γύρναγε (διακοπτόμενα μεν) αλλά ανέβαζε στροφες.

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Πολύ πιθανό να είναι πρόβλημα του διακόπτη. Τον άνοιξες να δεις αν έχει κάποιο πρόβλημα, (ραϊσμένος πχ.); Ίσως χρειαστεί να τον απομονώσεις και να τον μετρήσεις. Κάνε αυτό προτού κάνεις κάτι άλλο και βλέπουμε.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Christos E
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    To έχω ανοίξει και δεν βλέπω κάτι εμφανές.... Ο διακόπτης είναι ένα απλό push-button. Αν θα ήταν πρόβλημα του διακόπτη φαντάζομαι δεν θα το έκανε όταν το άνοιγα από το τηλεχειριστήριο. Έχει διάφορα "καλούδια" όπως τηλεχειρισμό και επιλογές ταχυτήτων και χρονοδιακόπτη γιαυτό και έχω μπλεχτεί (άσχετος βλεπεις) με την πλακέτα του. Δεν είναι απλός ανεμιστήρας

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Κάπου μέσα θα βρεις ένα πυκνωτάκι ... αν δεν είναι τετραγωνικό σχήμα .. ίσως είναι ένα αβγοειδές (οβάλ) συνήθως προς το κόκκινο ή καφέ. άλλαξε το αυτό.

    κάτι τέτοιο άλλαξα και εγώ σε λίγο διαφορετικό ανεμιστήρα που μου έκανε το ίδιο πρόβλημα και ήταν με τηλεχειριστήριο ... όμως και μετά από την αλλαγή αυτού του πυκνωτή μου δούλεψε καλά για λίγες ώρες και μετά μου το ξαναέκαιγε ... και χωρίς να το ξαναψάξω πολύ συμπέρανα ότι κάτι συνέβαινε με την πλακέτα του δέκτη

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Christos E
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Εκτος απο τα πυκνωτακια που εχει πάνω η πλακέτα έχει και ένα τετράγωνο μαύρο μεγαλύτερο μόνο του βιδωμένο πάνω στο πλαστικό περίβλημα. Δεν το έχω τώρα μπροστά μου αλλά αν θυμαμαι καλά είναι περι το 1 μF και στα 450V. Αυτό λοιπόν να αλλάξω και βλέπουμε?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Ναι αυτό , αλλά μέτρησε το κιόλας αν είναι εντάξει . Δεν σημαίνει ότι επειδή σκεφτήκαμε αιντε και καλά το πυκνωτάκι άιντε και το αλλάζουμε.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Χρηστο εχει προβλημα η πλακετα του τηλεχειρισμου,αν εφταιγε ο πυκνωτης δεν θα ξεκινουσε καθολου..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Christos E
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Mπορεί κάπως κάπου να προσδιοριστεί η βλάβη στην πλακέτα? Για μένα όλα αλλάζονται εκτός από το προγραμματιζόμενο 19pino που δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Αν δεν φτιάχνεται η πλακέτα υπάρχει τρόπος να φτιάξω ένα κυκλωμα για τον ανεμιστηρα για να τον λειτοθργω απλά με τις 3 ταχύτητες του χωρις τηλεχειρισμους κτλ αφού δεν εχει προβλημα το μοτέρ?

    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

  9. #9
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Γινεται αρκει να βρεις ποια καλωδια ειναι για τις τρεις ταχυτητες του ανεμιστηρα.Απο ενα κοινο καλωδιο πρεπει να μετρας τρεις διαφορετικες τιμες αντιστασεων σε τρια αλλα καλωδια. Π.Χ Εχεις ασπρο(κοινο) και κοκκινο -μπλε- μαυρο.
    Πρεπει να μετρας ασπρο -κοκκινο 120ωμ(μικρη ταχυτητα), ασπρο- μπλε 80ωμ(μεσαια) και ασπρο- μαυρο 70ωμ(μεγαλη)
    Βρες αυτα τα καλωδια και τα ξαναλεμε.. Οι τιμες και τα χρωματα ειναι τελειως ενδεικτικα σου υπενθυμιζω.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Ίσως σε κανέναν περιελιξιά να σου το αναγνωρίσει εκ τον προτέρων και να σου πει ποια καλώδια να ενώσεις για να δουλεύει στο φουλ και στην 3 ταχύτητα . Ή ακόμα και να σου πει για την 1η ή 2η ταχύτητα ... και το συμπληρώνεις με απλούς διακόπτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Philips] Βλάβη σε CRT philips 14GR1225
    από eebabs2000 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 185
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-21, 17:42
  2. βλάβη σε Ups Bluetek tryon 700
    από thomasg24 στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-11, 18:38
  3. Βλάβη φορτιστή βιντεοκάμερας
    από gianndats στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-11, 16:27
  4. Βλάβη σε φωτ/κή CANNON IXUS 50...
    από Γιώργος Ανώνυμος στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-08, 09:57
  5. Βλάβη σε τροφοδοτικό Fax
    από Panoss στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-05, 13:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας