Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34
  1. #1
    Το avatar του χρήστη liontas
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή Ηλεκτρική Σκούπα MIELE S 711 Χαλασμένος Διακόπτης

    Φίλοι χαίρετε
    Έχω την παρακάτω σκούπα P6270266.jpgP6270265.jpg


    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο ο ελατηριωτός διακόπτης ON/Off που βλέπετε στις φωτογραφίες λειτουργεί την σκούπα μόνο αν κάποιος τον πατά συνέχεια κάτω.
    Θέλω να ρωτήσω: α. Τί πρέπει να αλλάξω στην σκούπα και περίπου με τι κόστος.
    β. Πως μπορώ περίπου να αποσυναρμολογήσω την σκούπα για να βγάλω το εξάρτημα με τους διακόπτες ώστε να κάνω την επισκευή.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Μπορεί και να μην χρειαστεί να αλλάξεις εξάρτημα . το πιθανότερο είναι να έπαθε καθίζηση ο διακόπτης από την χρήση και ανασηκώνεται και πάλι .
    Για να βγάλεις τα καπάκια αν και κάθε σκούπα διαφέρει στο περίπου τα πράγματα είναι κάπως έτσι.
    χωρίς τίτλο.JPG

  3. #3
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    διαφορετικα βαλε καφε ταινεια στο κουμπι να μεναι πατημενο συνεχεια.Αστειευομαι κανε αυτο που λεει ο Πετρος και τα λεμε,ανεβασε και αλλες φωτο του διακοπτη για να βοηθησουμε.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη liontas
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά για τις πρώτες οδηγίες θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα ανεβάσω και φωτο με την διαδικασία και το αποτέλεσμα για να υπάρχει στο αρχείο για μελλοντικούς πάσχοντες..

  5. #5
    Το avatar του χρήστη liontas
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε και ήταν ο μικροδιακόπτης ON/OFF.
    Θα σας δείξω και φωτογραφικά την διαδικασία αποσυναρμολόγησης και επισκευής.

    1.Αφού έβγαλα τον σωλήνα και την σακούλα απο την σκούπα ανασήκωσα το καπάκι στην τελείως επάνω θέση.

    2. Αριστερά και δεξιά υπάρχουν τα πλαστικά κλιψάκια τα οποία με απαλό τρόπο τα πιέζουμε προς τα εσωτερικά και αφού ξεκουμπώσουν τραβάμε το καπάκι προς τα έξω.P6280274.jpg


    3. Αυτό που θα δούμε είναι το εξής:P6280273.jpg
    Ξεβιδώνουμε την βίδα που φαίνεται στο κέντρο της εικόνας και ανασηκώνουμε το μαύρο πάνελ των διακοπτών προς τα επάνω παράλληλα πλήττοντας τα 2 πλαστικά κλιπς που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα.P6280272.jpg

    4. Αυτό που θα μείνει προς το παρόν (γιατί αν ξεβιδώσεις και τις άλλες βίδες έχεις πρόσβαση στο μοτέρ και την μπαλαντέζα) είναι τα εξής P6280270.jpgP6280271.jpg


    Ο μικροδιακόπτης φαίνεται αριστερά της πρώτης φωτο επάνω ο οποίος βγαίνει απο το πανελ των διακοπτών και καθαρίζεται (όπως έκανα εγώ) ή αντικαθίσταται.Στο κέντρο του μαύρου πάνελ των διακοπτών είναι ο ροοστατικός διακόπτης ο οποίος ξεβιδώνει εύκολα και αλλάζει και αυτός.

    Σας υπερευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας και για το ότι γλίτωσα τα λεφτά με τα οποία θα έκανα ψώνια μισής εβδομάδος.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παραδέχομαι !!! όλα σε ένα νοικοκυρεμένα με φωτογραφίες και λεπτομέρειες .... είναι από τα λίγα post που μου αρέσουν προσωπικά με σκέτη ουσία και όχι πολλά λόγια !!... Μπράβο.

    Ο μικροδιακόπτης φαίνεται αριστερά της πρώτης φωτο επάνω ο οποίος βγαίνει απο το πανελ των διακοπτών και καθαρίζεται (όπως έκανα εγώ) ή αντικαθίσταται

    Δηλαδή απλός μόνο το "ξεσκόνισες?" και το ξαναέβαλες? δούλεψε? .... εντόπισες γιατί δεν πατούσε τελικά αυτός ο διακόπτης και έπαθε καθίζηση? .... τι έκανες? το ανασήκωσες λίγο από την θέση του?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη liontas
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Το φύσηξα πρώτα και εν' συνεχεία έκανα συνεχόμενα πατήματα και ''ξεκόλλησε''.Προτίμησα να ξαναβάλω τον ίδιο και αν δω μελλοντικά ότι ξανακολάει θα τον αντικαταστήσω με έναν καινούργιο.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΡΕΘΥΜΝΟ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    κι εγώ έχω την ίδια και πρίν μερικές μέρες αφού την έβαλα μπροστά άρχισε να μαρσάρει δηλ. μεγάλωνε και χαμήλωνε η απορρόφησή της απο μόνη της.Μετά απο 20 λεπτά που την είχα αναμένη άρχισε να δουλεύει κανονικά.Την έσβησα την ξανάναψα αμέσως όλα καλά,μόλις κρύωσε προσπάθησα να την ξαναβάλω μπρός,τα ίδια μαρσαρίσματα,ξέρει κανεί κάτι γι αυτό;

  9. #9
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    Καλημερα,

    Εχω μια ιδια σκουπα.
    Το τραιακ το εβγαλα και το μετρησα δοκιμασα και φαινεται καλο.
    Τα καρβουνακια καλα.Πομπινα,διακοπτες ,φυσες οκ.
    Στο μοτερ εδωσα κατευθειαν 220 και γυριζε στο φουλ.
    Αλλα οταν λεω στο φουλ μου φαινεται πολυ γρηγορο.

    Σκεφτομαι να καταργησω την πλακετα και να το δωσω κατευθειαν.
    Αλλα να κανω κατι να μειωθουν οι στροφες.

    Στο μοτερ πανε 3 καλωδια.Εγω εβαλα κατευθειαν 220 σε αυτα τα 2 που μου εδειχναν βραχυκυκλωμα στο οργανο.μπλε-καφε.


    Τι λετε να κανω για να μειωσω στροφες και να δουλευει πιο νορμαλ η σκουπα?
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  10. #10
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Αν και ομολογώ ότι δεν έχω σχετική εμπειρία, είσαι σίγουρος ότι δεν είναι το triac ??? Το γράφω γιατί πριν από λίγες ημέρες άνοιξα μια σκούπα, μέτρησα το triac λαμβάνοντας κάτι τιμές, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι έφταιγε αυτό (τιμή 0.5 Ευρώ) ...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρική σκούπα philips fc9081
    από sams στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 12:06
  2. [Miele] φουρνος miele
    από gizman στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 23:34
  3. Ηλεκτρική σκούπα βγάζει καπνό και μυρίζει.
    από aze στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 11:17
  4. Ηλεκτρική Σκούπα - Επισκευή
    από kougianos στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 15:35
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-10, 14:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας