Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βασιλησ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Επιμηκυνση καλωδιου οθονης απο acer aspire one HELPPPP

    Γεια σας εχω ενα acer aspire one λαπτοπ και θελω να του επιμηκυνω το καλωδιο της οθονης τελος παντον με τα πολλα το κατεφερα αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα.
    στην πρωτη εικονα φενετε το παλιο καλωδιο και στην τελευτεα αφου επιμηκυνα ενα καινουριο που πηρα.
    Το προβλημα μου τωρα οπως βλεπετε και στης εικονεσ ειναι οτι μου βγαζει κατι εντονα κοκκινεσ γραμμεσ στην οθονη.Αυτο αρχισε να συμβενει οταν επιχειρισα να επιμηκινω το παλιο καλωδιο οπου μου εβγαζε παλι τετοιες γραμμεσ αλλα πολυ ποιο λιγο
    ξερει κανει τι μπορω να κανω η τη φταιει και μ βγαζει αυτεσ τησ γραμμεσ?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βασιλησ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    kaneis den jerei?

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης SV9QCQ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Γεια σου Βασίλη,
    Όταν λες ότι έκανες επιμήκυνση του καλωδίου, πως την έκανες? Για πες περισσότερες λεπτομέρειες μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε... Από όσο ξέρω δεν επιμηκύνονται αυτά, αλλά ας το προσπαθήσουμε...

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Μέλος
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Βασιλη, απ'ότι διάβασα και σε διπλανό φόρουμ, τώρα σου κάνει το πρόβλημα και με το παλιό καλώδιο?? Το οποίο δεν το πείραξες καθόλου???

    Από τα λίγα που είχα ψάξει παλαιότερα, γενικά σ'αυτά τα καλώδια η επέκταση δεν είναι αποτελεσματική λύση (μπορεί να γίνει με μικροεπεξεργαστή
    που θα παίρνει τα σήματα και θα τα μεταφέρει σ'αλλο επεξεργαστή που θα συνδεθεί με την οθόνη κτλ κτλ).

    Παρεμπιπτόντως, αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη (μέσω vga), είναι όλα καλά?

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill.lask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας εχω ενα acer aspire one λαπτοπ και θελω να του επιμηκυνω το καλωδιο της οθονης τελος παντον με τα πολλα το κατεφερα αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα.
    στην πρωτη εικονα φενετε το παλιο καλωδιο και στην τελευτεα αφου επιμηκυνα ενα καινουριο που πηρα.
    Το προβλημα μου τωρα οπως βλεπετε και στης εικονεσ ειναι οτι μου βγαζει κατι εντονα κοκκινεσ γραμμεσ στην οθονη.Αυτο αρχισε να συμβενει οταν επιχειρισα να επιμηκινω το παλιο καλωδιο οπου μου εβγαζε παλι τετοιες γραμμεσ αλλα πολυ ποιο λιγο
    ξερει κανει τι μπορω να κανω η τη φταιει και μ βγαζει αυτεσ τησ γραμμεσ?
    χρειαζεται θωρακισμενο καλωδιο και οχι καλωδιο απο σκληρο δισκο ide
    προσοσχη μην κοπουν τα καλωδια γιατι ειναι πολυ ψιλα
    το καλωδιο πρεπει να ειναι ενιαιο και οχι κομμενο και ενωμενο με υπολοιπο κομματι
    λογικα αυτο που βλεπεις στην οθονη ειναι θορυβος λογος ελλιπης θωρακισης
    αλλιως πρεπει να μετρησεις ολα τα καλωδια αν ειναι βραχυκυκλωμενα μεταξυ τους η καποιο κομμενο

    ΦΙΛΙΚΑ

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βασιλησ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    τα εχω κολλισει ολα ενα ενα.αν τα θωρακισω θα δω διαφορα?και πωσ τα θωρακιζω?αυτο μ τον επεξεργαστη που ειπεσ πωσ το κανω?με το παλιο καλωδιο μ κανει αλλα πολυ λιγεσ κοκκινεσ γραμμεσ και του εχς βγαλει απλα την θωρακιση στην αρχη .με vga ειναι ολα ενταξη

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill.lask Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα εχω κολλισει ολα ενα ενα.αν τα θωρακισω θα δω διαφορα?και πωσ τα θωρακιζω?αυτο μ τον επεξεργαστη που ειπεσ πωσ το κανω?με το παλιο καλωδιο μ κανει αλλα πολυ λιγεσ κοκκινεσ γραμμεσ και του εχς βγαλει απλα την θωρακιση στην αρχη .με vga ειναι ολα ενταξη
    φυσικα σε κανει λιγοτερο αφου εχει θωρακιση το μανισιο ειναι το μπλενταζ περιμετρικα των καλωδιων ντυλιγμενο οπως ειναι τα καλωδια rca,ομοαξωνικο καλωδιο τηλεορασης κ.λ.π
    η θωρακιση συνηθως συνδεεται στο σασι του μονιτορ και σασι μητρηκης χωρις να ειμαι 100% σιγουρος
    το καλωδιο το αλλο ide δεν κανει γι αυτη την δουλεια δεν εχει θωρακιση
    αν θελεις για δοκιμη βγαλε το μπελνταζ απο ενα καλωδιο αλλο τηλεορασης και περασε το καλωδιο ide απο μεσα
    και γειωση σασι οθονη με σασι μητρικης
    καλυτερα να αγορασεις θωρακισμενο καλωδιο με τον αριθμο καλωδιων που εχει το μανισιο και να κανεις τις ενωσεις

    ΦΙΛΙΚΑ

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βασιλησ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    να το κοψω και να το ξανα κολλισω δυσκολο αλλα μπλενταζ καλωδιο που θα βρω να περασω το ide

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βασιλησ
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    περιστερι
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    κανεισ αλλος?

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας