Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ

    Συναδελφοι Help! Το μηχανημα ενος πελατη μου καιει χωρις καμια προφανη αιτια ασφαλειες.
    Το μηχανημα ειναι βιομηχανικο, εχει ρελε, χρονικα, μοτερ και βαλβιδες πνευματικες. Τριφασικη τροφοδοσια και 24dc για το κυκλωμα του αυτοματισμου.
    Το προβλημα ειναι οτι ενω τα παντα λειτουργουν κανονικα οσες ωρες και αν λειτουργει, την ωρα που σταματαει το μοτερ, καιει ασφαλεια. Και οχι συγκεκριμενη αλλα οποια να ναι!! Καποιες ανηκουν στο κυκλωμα των 380 και καποιες στων 24. Τις αλλαξα ολες με βραδειας να δω συμπεριφορα και παλι τις καιει. Εχω μετρησει τα παντα - ρευματα ac & dc, τασεις και μονωσεις και ειναι ολα σε πολυ λογικες τιμες.
    Εξακολουθει ομως να συμβαινει το ιδιο. Μολις σβησεις το μοτερ, καιγεται καποια ασφαλεια- οποια να ναι! Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποια που να μην την καιει.
    Εχουμε καμια ιδεα γιατι εχω στερεψει?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    ειναι κλασσικη περιπτωση προφανως εχεις διαρροη στο Q303 και συνηθως αρπαζει και τις αντιστασεις R106 R102 ( φυσικα απο τη δεξια πλευρα οπως το βλεπεις )
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (26-05-12), PCMan (26-05-12), Phatt (26-05-12)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι κλασσικη περιπτωση προφανως εχεις διαρροη στο Q303 και συνηθως αρπαζει και τις αντιστασεις R106 R102 ( φυσικα απο τη δεξια πλευρα οπως το βλεπεις )
    ??????
    Σε ηλεκτρολογικο πινακα??

  5. #4
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    ναι ναι ...οπως σου ειπα στην δεξια μερια οπως το βλεπεις δυο μικρα πρασινακια ειναι
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PCMan (26-05-12), Phatt (26-05-12)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ναι ...οπως σου ειπα στην δεξια μερια οπως το βλεπεις δυο μικρα πρασινακια ειναι
    Ενας απο τους δυο μας δεν εχει πιει καφε!!!

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    για καθιστε ρε παιδια. η δεν βλεπω εγω το κυκλωμα η κατι αλλο γινεται. εχεις βαλει φιλε αλπινιστη φωτογραφια η σχεδιο που εγω δεν μπορω να το δω? ο σακις σε ποιο κυκλωμα αναφερεται?

  9. #7
    Το avatar του χρήστη Phatt
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Αντε να το παρει το ποταμι...Ο Σακης κανει την πλακα του που την πιασαμε εγω και ο PCMan...Με αυτον τον ιδιορρυθμο τροπο, θελει να δειξει οτι ο φιλος εξ'αρχης εδωσε ελλειπης πληροφοριες.
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!
    "Πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα την αγάπη για τη χώρα σου. Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ' όλα το μίσος για τις άλλες." Charles De Gaulle.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Phatt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PCMan (26-05-12)

  11. #8
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    το 1970 επαιζε ενα σηριαλ στην κρατικη τηλεοραση που το ελεγαν διαστημα 1999 καλη παραγωγη , πολυ αληθοφανες για την εποχη αλλα και με πολλα κολπα που σημερα ως δια μαγειας εχουν γινει πραγματικοτητα πχ ασυρματους χειρος αλλα με εικονα τηελχειριζομενες πορτες και κατι αλλα περιεργα ...

    Φυσικα οτι μαγικο και οτι κενα ειχε το σεναριο τα ελυνε ενας τυπος ο computer man και το computer ....μωρα παιδια ειμαστε και εμεις τοτε και σαν παιδια αποριες ειχαμε αβερτα οποτε σε καποια φαση ρωταω τον μπαμπα ο οποιος ηταν ρεκτιφιατζης μηχανικος μουτζουρης ειχε τελειωσει μετα βιας το δημοτικο.

    μπαμπα ??? τι ειναι το κομπιουτερ???
    μπαμπας : Που να ξερω εγω παιδι μου ???φανταζομαι ομως οτι ειναι ενα μηχανημα που σκατα του ριχνεις σκατα σου βγαζει



    φιλε Αλιπνιστη αδραξα την ευκαιρια να σου κανω πλακα αλλα ετσι οπως εχεις θεσει το ερωτημα σου ειναι αδυνατον να παρεις καποια σοβαρη απαντηση στο ερωτημα σου για να παρεις απαντηση χρειαζονται στοιχεια μοντελα δεδομενα κλπ ....
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε Αλιπνιστη αδραξα την ευκαιρια να σου κανω πλακα αλλα ετσι οπως εχεις θεσει το ερωτημα σου ειναι αδυνατον να παρεις καποια σοβαρη απαντηση στο ερωτημα σου για να παρεις απαντηση χρειαζονται στοιχεια μοντελα δεδομενα κλπ ....
    Στην αρχη ψαχνομουνα λιγακι αλλα μετα μπηκα στο νοημα. Τωρα πιανω τις συνηθειες του φορουμ. Καλοπροαιρετο χιουμορ ειναι παντα δεκτο!
    Απο την αλλη τα βιομηχανικα μηχανηματα δεν ειναι σαν τα κλασσικα ηλεκτρονικα. Τα μηχανηματα ειναι φτιαγμενα σε σχεδια και μορφες που προσαρμοζονται σε καθε γραμμη παραφωφης. Λιγα ειναι τα στανταρ. Την ιδια δομη: πινακας με ρελε+χρονικα 24βολτα, και μοτερ, πνευματικες βαλβιδες, μοιραζονται δεκαδες μηχανηματα. Αντλιες, πριονια, εμφιαλωτες, ειδικες εφαρμογες, ολοκληρες γραμμες παραγωγης μπορουν να εχουν σχεδον τα ιδια υλικα (1 ρελε πανω ενα κατω δεν λεει τιποτα). Σαν βιομηχανικος τεχνικος μετα απο τοσα χρονια ευτη θα ηταν η μονη ερωτηση που θα εκανα σε μια αναλογη ερωτηση. Τι καταναλωσεις εχει η μηχανη και το συνολο των φορτιων της. Μια βλαβη που απλωνεται στα κυκλωματα ολων των τασεων ειναι λιγο πιο γενικη. Καμια ιδεα τωρα?

  13. #10
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    απο την αλλη ...να ευχαριστησω τα ""παιδια"" Phatt -Pcman που τελικα ...και μετα απο τοσον καιρο .... αρχισαν να μπορουν να κολυμπανε ...στα βαθια νοηματα των ηλεκρονικων ...Μπραβο παιδια μου !!!πραγματικα σας θαυμαζω !!!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PCMan (28-05-12)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας