Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 59 από 59
  1. #51
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Αυτά που λες είναι σωστά αλλά εγώ που ξέρω από αυτά πού θα βρω ανταλλακτικό να την φτιάξω; Ο ξερόλας που είναι πεπεισμένος ότι η μηχανή δεν δουλεύει γιατί "έχει καεί η λάμπα" και την άνοιξε να δει τι τρέχει, και έκανε βραχυκυκλώματα σε διάφορα σημεία της πλακέτας "για να δει αν έρχεται μέχρι εκεί ρεύμα", ναι, όχι να μην του δώσεις ανταλλακτικά, ούτε να την αναλάβεις καν και να πάρει καινούρια, για να μάθει επιτέλους ότι είναι ηλίθιος και όχι μάστορας.

  2. #52
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λες είναι σωστά αλλά εγώ που ξέρω από αυτά πού θα βρω ανταλλακτικό να την φτιάξω; Ο ξερόλας που είναι πεπεισμένος ότι η μηχανή δεν δουλεύει γιατί "έχει καεί η λάμπα" και την άνοιξε να δει τι τρέχει, και έκανε βραχυκυκλώματα σε διάφορα σημεία της πλακέτας "για να δει αν έρχεται μέχρι εκεί ρεύμα", ναι, όχι να μην του δώσεις ανταλλακτικά, ούτε να την αναλάβεις καν και να πάρει καινούρια, για να μάθει επιτέλους ότι είναι ηλίθιος και όχι μάστορας.
    Εχεις δίκιο αλλά πάντως να ξέρεις ότι με τον ίδιο τρόπο μου συμπεριφέρονταν και άλλες εταιρίες που ακόμα κι εγώ συνεργαζόμουν μαζί τους ( εννοώ ότι δεν μου έδιναν ανταλλακτικά δικά τους για τις δικές τους μηχανές) παρόλο που εγώ τηλεφωνούσα ως τεχνικός προς τεχνικό κι αν έπαιρνες τηλέφωνο στη μαμά εταιρία σου έλεγαν ότι υπάρχει αντιπρόσωπος για να πας να δώσεις το μηχάνημά σου για επισκευή. Πως να το πω?? ήταν μία ιδιότυπη συμπεριφορά της μορφής το μηχάνημα το έφερα εγώ η αντιπροσωπεία είναι δική μου η εισαγωγή είναι δική μου άρα με πληρώνεις και στο φτιάχνω. ΑΑΑΑΑ και κάτι άλλο δεν υπάρχει έλεγχος δωρεάν, το έφερες για επισκευή αλλά δεν θέλεις να το φτιάξεις θα πληρώσεις για την κοστολόγηση, υπάρχει χρέωση αν δεν θέλεις να το φτιάξεις...........Και μετά πτώχευσαν και έκλεισαν,και μαζί πτώχευσαν και οι κατασκευάστριες εταιρίες. Αυτήν την στιγμή η Ιταλία πονάει.......και πονάει πολύ.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #53

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    απαγορευεται η μη διαθεση αντ/κων απο το νομο.οπου σου πουνε δεν δινουμε αλλα φερτο εδω να το φτιαξουμε ζητα το γραπτως και με υπογραφη.κανενας δε θα δεχθει να το υπογραψει.μια φορα ειχα παει καπου στη μεταμορφωση σε μια αντ/πεια με μονιτορ και ειπαν δεν στο δινουμε,ωραια δωστο μου γραπτως να το δωσω στον πελατη για να πληρωθω τις ωρες μου και τις βενζινες μου,ΚΑΙ για την καταγγελια στο υπουργειο εμποριου.εγινε το ελα να δεις,στο τελος μονο που δεν μου χαρισαν το stk.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Vulcan (19-03-16)

  5. #54
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαγορευεται η μη διαθεση αντ/κων απο το νομο.οπου σου πουνε δεν δινουμε αλλα φερτο εδω να το φτιαξουμε ζητα το γραπτως και με υπογραφη.κανενας δε θα δεχθει να το υπογραψει.μια φορα ειχα παει καπου στη μεταμορφωση σε μια αντ/πεια με μονιτορ και ειπαν δεν στο δινουμε,ωραια δωστο μου γραπτως να το δωσω στον πελατη για να πληρωθω τις ωρες μου και τις βενζινες μου,ΚΑΙ για την καταγγελια στο υπουργειο εμποριου.εγινε το ελα να δεις,στο τελος μονο που δεν μου χαρισαν το stk.
    Ισως να έγινε τώρα που έκλεισε ο δρόμος για τις αντιπροσωπείες και δεν υπάρχουν ουσιαστικά λόγω ελεύθερου εμπορίου.Αφού όλο το θέμα άρνησης είναι οικονομικό τότε μπορεί να σου ζητήσει 100 ευρώ για το ανταλλακτικό τι θα κάνεις?? Θα το πληρώσεις?? ή θα του πεις όχι εγώ θέλω να πληρώσω 20 ευρώ?? Δεν παλεύεται μην το συζητάς .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #55
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα η αληθεια εδω στην Ελλαδα το θεμα το εχουμε παραξηλωσει, δεν αντιλεγω ομως κατι λιγο η φτωχια, κατι που ο αλλος θελει να μαθει, π.χ εγω εχω τελειωσει Τ.Ε.Ε. ηλεκτρολογος και εχω δουλεψει και λιγο εξω ,, ερχεται μια μερα ενας φιλος πολυ φιλος με μια ινβερτερ και μου λεει = σε παρακαλω φιλαρακι κειταξε μου τη , και του λεω κειταξε να δεις φιλε μου ,να ηταν ενα δραπανακι που ηθελε καρβουνακια το συζηταγαμε, ωμος εδω το θεμα ειναι δυσκολο ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ απο παλμπτροφοδοτικα,θα σου κανω πιο μεγαλη ζημεια , πηγενε την εκει που την αγορασες , να βρεις την ακρη. Μετα αφου το σκευτηκε καλα λες εχεις δικιο ρε φιλε.


    Υ.Γ. σε συζητηση με καπιο ηλεκτρονικο μου ειπε οτι ολες αυτες οι μηχανες εχουν καπιο αδυνατο σημειο τις φτιαχνουν επιτιδες ετσι !
    ασε που για να δουλεψει με Η/Ζ πρεπει να παρεις απο τις πααααρα πολυ ακριβες μηχανες , αυτα......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη νεκταριοος : 16-03-16 στις 21:32 Αιτία: δαδδ

  7. #56
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από νεκταριοος Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα η αληθεια εδω στην Ελλαδα το θεμα το εχουμε παραξηλωσει, δεν αντιλεγω ομως κατι λιγο η φτωχια, κατι που ο αλλος θελει να μαθει, π.χ εγω εχω τελειωσει Τ.Ε.Ε. ηλεκτρολογος και εχω δουλεψει και λιγο εξω ,, ερχεται μια μερα ενας φιλος πολυ φιλος με μια ινβερτερ και μου λεει = σε παρακαλω φιλαρακι κειταξε μου τη , και του λεω κειταξε να δεις φιλε μου ,να ηταν ενα δραπανακι που ηθελε καρβουνακια το συζηταγαμε, ωμος εδω το θεμα ειναι δυσκολο ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ απο παλμπτροφοδοτικα,θα σου κανω πιο μεγαλη ζημεια , πηγενε την εκει που την αγορασες , να βρεις την ακρη. Μετα αφου το σκευτηκε καλα λες εχεις δικιο ρε φιλε.


    Υ.Γ. σε συζητηση με καπιο ηλεκτρονικο μου ειπε οτι ολες αυτες οι μηχανες εχουν καπιο αδυνατο σημειο τις φτιαχνουν επιτιδες ετσι !
    ασε που για να δουλεψει με Η/Ζ πρεπει να παρεις απο τις πααααρα πολυ ακριβες μηχανες , αυτα......
    Είμαι Ιταλία και μας παρουσιάζουν οι Ιταλοί τα δεύτερης γενιάς μηχανήματα με IGBT που υποτίθεται έχουν μεγαλύτερη σταθερότητα και ανοχές στην τάση λειτουργίας. Αγοράζουμε πουλάμε καμιά 500ριά και στο χρόνο αρχίζουν να έρχονται.Πηγαίνουμε Φρανκφούρτη σε Γερμανικό οίκο και μας παρουσιάζουν τα τρίτης γενιάς που δουλεύουν με γεννήτριες. Δεν θα πω πολλά. Καιγόντουσαν κανονικά όπως όλες οι άλλες.Γι αυτό είπα πιο πάνω ίσως να ήθελαν γεννήτρια παρόμοιας τεχνολογίας με τις μηχανές εννοώ να έφταιγε η ίδια η γεννήτρια. Το θέμα είναι ότι πουλήσαμε μερικές χιλιάδες από αυτά τα μηχανήματα και το ρεζουμέ που αποκομίσαμε είναι ότι όλες καίγονται κάποια στιγμή.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #57
    Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί συνάδελφοι-συμφορουμίτες καλησπέρα. Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να επισκευάσω τα μηχανήματα που μου έχουν αφήσει προίκα... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν τυχαίνει να έχει κανείς την SOLTER STYL-205 Pro. Τα IGBT που έχει πάνω είναι βαχυκυκλωμένα όπως και οι turboswitch δίοδοι (σύνηθες φαινόμενο) και απ' ότι βλέπω αλλαγμένα ξανά στο περελθόν με κάποια αντίστοιχα. Ψάχνω να βρω τον αρχικό τύπο των εργστασιακών IGBT. Αν τυχαίνει να την έχει κάποιος στην κατοχή του και μπορεί να δει τον τύπο θα του ήμουν ευγνώμων διότι σχέδια δεν κατάφερα να βρω.
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  9. #58
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Κοίτα πώς έρχονται τα πράγματα! Μου έφεραν μια τέτοια μηχανή για επισκευή! Ένα από τα καλώδια του θερμοστάτη πληγώθηκε και ήρθε σε επαφή με την ψύκτρα των MOSFET που είναι live, με αποτέλεσμα να μην μείνει τίποτα όρθιο! Στα πλακετάκια FBA502 και PWM2000 έσκασαν τανταλίου, επίσης στην κύρια πλακέτα κόπηκαν αρκετές γραμμές, κάηκε μια αντίσταση 47Ω, έσκασε ένας πολυστρωματικός 100nF, κάηκε και ο ανεμιστήρας (με μια γρήγορη ματιά μέχρι στιγμής). Και ενώ προσπαθούσα να πω σε αυτόν που την έφερε ότι είναι απίθανο να βρεθούν ανταλλακτικά πλακετάκια, αυτός επικοινώνησε με τον εισαγωγέα (UNIMAC) ο οποίος του είπε πως υπάρχουν! Βέβαια τα πλήρωσε 160€... Για να δούμε πώς θα πάει η επισκευή τώρα...

  10. #59
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Έτοιμη.

    Επιπλέον είχε καεί το LM317 και άλλαξα και έναν ηλεκτρολυτικό 100μF 25V που ήταν στην τροφοδοσία διότι μέτραγε μεν σωστά, αλλά ο χαλκοδιάδρομος που πήγαινε σε ένα από τα πόδια του είχε εξαφανιστεί. Διόρθωσα τις κομμένες γραμμές στην πλακέτα, μόνωσα τα καλώδια του θερμοστάτη με μακαρόνι που είχε αμίαντο από μέσα και σιλικόνη απ' έξω, το ίδιο και τα καλώδια του ανεμιστήρα, άλλαξα το ποτενσιόμετρο ρύθμισης γιατί το είχαν χτυπήσει και είχε στραβώσει, έβαλα και μια βάση σασί στο LED (προφανώς είχαν χάσει την παλιά διότι το μηχάνημα είχε ξανα-ανοιχτεί, είχαν αλλάξει τον ανεμιστήρα - δουλεύει με 12V - τα καλώδια του οποίου τα είχαν συνδέσει με ηλεκτρολογική κλέμα, και μια από τις βίδες του την είχαν χρησιμοποιήσει για να στερεώσουν τη γείωση στο κουτί, πατούσε / δεν πατούσε). Επίσης στερέωσα σωστά τη γείωση και άλλαξα το φις τροφοδοσίας το οποίο ήταν σε κατάσταση αποσύνθεσης.

    Φυσικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να ξεσηκώσω το κύκλωμα που υπήρχε στα δυο κεραμικά πλακετάκια. Είναι ανατριχιαστικά απλό, όλα τα εξαρτήματα είναι πανεύκολο να βρεθούν στο εμπόριο και πραγματικά κάποιος που ασχολείται με τέτοιες συσκευές μπορεί να φτιάξει τα δικά του πλακετάκια πολύ εύκολα και πολύ φθηνά ώστε να τα χρησιμοποιεί στις επισκευές που κάνει. Στα πλακετάκια είχαν κοπεί γραμμές και είχαν σκάσει πυκνωτές απόζευξης τανταλίου. Πιθανότατα θα είχαν καεί και τα ολοκληρωμένα, δεν το έψαξα. Παρότι φοβόμουνα για τις αντιστάσεις που έχουν πάνω τα πλακετάκια, οι οποίες είναι εκτυπωμένες πάνω σε αυτά και όχι τοποθετημένες εκ των υστέρων ως ξεχωριστά εξαρτήματα, διαπίστωσα ότι καμιά από αυτές δεν είχε καεί, πράγμα που αν συνέβαινε θα καθιστούσε αδύνατη την ανεύρεση της τιμής τους αφού δεν γράφουν κάτι πάνω τους. Μόνο μετρώντας τις αντίστοιχες στο καινούριο πλακετάκι θα μπορούσε να μάθει κανείς τις τιμές. Τα παλιά και τα καινούρια πλακετάκια είχαν χωροταξικές διαφορές στα εξαρτήματα όπως και στο είδος των εξαρτημάτων, αλλά τα κυκλώματα ήταν βασικά τα ίδια.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (10-10-16)

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα από MEGA (ψηφιακό) σε BRAVIA
    από GeorgeVita στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 12:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας