Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 59
  1. #41

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας, έβαλα και εγώ την ηλεκτροκόλληση σε γεννήτρια (μιάς και γ'αυτό την πληρώσαμε ακριβότερα) και έγινε της αναστάσεως.Έκαψε τα fet ,διόδους, αντιστάσεις τρανζίστορ...... Τά άλλαξα όλα και τώρα δέν σκάει τίποτε αλλά δέν έχει τα 17,5 V.Βγάζοντας τα κεραμικά πλακετάκια έρχεται η τάση.Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να τα βρώ; Είναι τα: FBA 502 & PWM 2000..
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!

  2. #42
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmargon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, έβαλα και εγώ την ηλεκτροκόλληση σε γεννήτρια (μιάς και γ'αυτό την πληρώσαμε ακριβότερα) και έγινε της αναστάσεως.Έκαψε τα fet ,διόδους, αντιστάσεις τρανζίστορ...... Τά άλλαξα όλα και τώρα δέν σκάει τίποτε αλλά δέν έχει τα 17,5 V.Βγάζοντας τα κεραμικά πλακετάκια έρχεται η τάση.Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να τα βρώ; Είναι τα: FBA 502 & PWM 2000..
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!
    Αυτά τα κεραμικά Modul είναι και ο μοναδικός λόγος που δεν δεχόμαστε επισκευές αυτών των μηχανών. Απλά δεν υπάρχουν πουθενά διότι είναι φτιαγμένα μόνο για αυτές τις μηχανές. Δεν πωλούνται στα καταστήματα ηλεκτρονικών.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nmargon (13-03-16)

  4. #43
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα κεραμικά Modul είναι και ο μοναδικός λόγος που δεν δεχόμαστε επισκευές αυτών των μηχανών. Απλά δεν υπάρχουν πουθενά διότι είναι φτιαγμένα μόνο για αυτές τις μηχανές. Δεν πωλούνται στα καταστήματα ηλεκτρονικών.
    Για το ενα μαλλον το δινει η εταιρια.... http://www.eps-inverter.com/en/shop/...o-fba-501-502/ για το αλλο δεν ξερω ακομη
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  5. #44
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ενα μαλλον το δινει η εταιρια.... http://www.eps-inverter.com/en/shop/...o-fba-501-502/ για το αλλο δεν ξερω ακομη
    Θα είναι πολύ καλά αν μπορέσει ο φίλος και προμηθευτεί τέτοιο πλακετάκι και ας ενημερώσει αν τελικά βρεθεί άκρη .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #45

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είναι πολύ καλά αν μπορέσει ο φίλος και προμηθευτεί τέτοιο πλακετάκι και ας ενημερώσει αν τελικά βρεθεί άκρη .

    Η αντιπροσωπεια δέν δίνει ανταλλακτικά;
    Παίρνω τηλ αλλά δεν το σηκώνουν.
    Τους έστειλα μύνημα και περιμένω!!!!

  7. #46
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmargon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντιπροσωπεια δέν δίνει ανταλλακτικά;
    Παίρνω τηλ αλλά δεν το σηκώνουν.
    Τους έστειλα μύνημα και περιμένω!!!!
    Σε αντιπροσωπεία δούλευα 22 χρόνια. Στις δικές μας μηχανές ποτέ δεν έδωσα ανταλλακτικά ούτε σχέδιο ακόμα ούτε καμμένη πλακέτα.Το πιο πιθανό είναι να σου πουν να την πας για επισκευή εκεί. Αν σου το δώσουν το ανταλλακτικό ενημέρωσε διότι ίσως να έχει αλλάξει η πολιτική όσον αφορά στα ηλεκτρονικά ανταλλακτικά μηχανών και θα ήθελα να το ξέρω.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #47
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα , καπωτε επειδη ηθελα να παρω και εγω μια τετια μηχανη ινβερτερ , αλλα η τιμη ηταν ποοολυ αλμυρη και ειδα οτι επισεις δεν κανει να μπει σε γενητρεια τωρα γιατι δεν ξερω(μαλον λογο ιμιτονου) εγκω πακιστανω αντε και καλη σαρακοστη.

  9. #48
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από νεκταριοος Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα , καπωτε επειδη ηθελα να παρω και εγω μια τετια μηχανη ινβερτερ , αλλα η τιμη ηταν ποοολυ αλμυρη και ειδα οτι επισεις δεν κανει να μπει σε γενητρεια τωρα γιατι δεν ξερω(μαλον λογο ιμιτονου) εγκω πακιστανω αντε και καλη σαρακοστη.
    Ολες μα όλες οι μηχανές καίγονται πάνω σε γεννήτρια. Ισως επειδή ψάχνουμε για αγορά πάντα φτηνές γεννήτριες που υπόσχονται σταθερότητα αλλά στην πράξη δεν ανταπεξέρχονται. Το Inverter έχει κάποια ανοχή +-20% όπου αν αγοράσεις γεννήτρια η οποία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να είναι σταθερή στην τάση της δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ποιος αγοράζει τόσο ακριβή γεννήτρια?? Δυστυχώς κανένας ή πολύ λίγοι.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. #49
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντιπροσωπεία δούλευα 22 χρόνια. Στις δικές μας μηχανές ποτέ δεν έδωσα ανταλλακτικά ούτε σχέδιο ακόμα ούτε καμμένη πλακέτα.Το πιο πιθανό είναι να σου πουν να την πας για επισκευή εκεί. Αν σου το δώσουν το ανταλλακτικό ενημέρωσε διότι ίσως να έχει αλλάξει η πολιτική όσον αφορά στα ηλεκτρονικά ανταλλακτικά μηχανών και θα ήθελα να το ξέρω.
    Εμένα θα με πείραζε να θέλω να φτιάξω τη μηχανή μου και να μην μου δίνουν ανταλλακτικό. Άλλωστε αν τους ενδιαφέρει να αποτρέψουν την πειρατεία, ο επίδοξος αντιγραφέας εξακολουθεί να μπορεί κάλλιστα να ΑΓΟΡΑΣΕΙ μια καινούρια μηχανή και να την αντιγράψει. Άλλωστε αν το κάνει μάλλον θα πουλήσει μερικές εκατοντάδες κομμάτια οπότε το να ξοδέψει μερικά χρήματα για να ...αγοράσει ένα, δεν νομίζω να τον πειράξει και πολύ.

  11. #50
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα θα με πείραζε να θέλω να φτιάξω τη μηχανή μου και να μην μου δίνουν ανταλλακτικό. Άλλωστε αν τους ενδιαφέρει να αποτρέψουν την πειρατεία, ο επίδοξος αντιγραφέας εξακολουθεί να μπορεί κάλλιστα να ΑΓΟΡΑΣΕΙ μια καινούρια μηχανή και να την αντιγράψει. Άλλωστε αν το κάνει μάλλον θα πουλήσει μερικές εκατοντάδες κομμάτια οπότε το να ξοδέψει μερικά χρήματα για να ...αγοράσει ένα, δεν νομίζω να τον πειράξει και πολύ.

    Το εργοστάσιο στη Bolognia αυτά τα πλακετάκια τα τοποθετούσε με σκοπό την ευκολία της κι όχι για να μην γίνει αντιγραφή της πλακέτας. Μάλιστα αργότερα σε ίδιες μηχανές το κεραμικό αυτό πλακετάκι αντικαταστάθηκε με κανονικό πλακετάκι Epoxy πλήρως επισκευάσιμο . Επίσης δεν είχε ποτέ προγραμματιζόμενα στις μηχανές της. Από όλα αυτά καταλαβαίνουμε ότι αν ήθελες ΝΑΙ μπορούσες να αντιγράψεις το κύκλωμα. Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ήταν να μην παρέχουμε ηλεκτρονικά ανταλλακτικά για να κρατήσουμε το Servis απολειστικά αφού ήμασταν η αντιπροσωπεία αυτών των μηχανών. Δεν σας λέω τι γινόταν αν κάποιος είχε ανοίξει το μηχάνημα κι ακόμα χειρότερα αν το είχε πειράξει εσωτερικά. Οχι αυτό το μπουρ......λο που γίνεται σήμερα. Από τα 10 μηχανήματα που μου έρχονται τα 6 τα έχουν χαρχαλέψει τα δύο δεν φτιάχνονται και τα δύο τα έχουν κανιβαλήσει. Εχει ξεφτιλιστεί το θέμα κι οι περισσότεροι σήμερα το παίζουν μαστοράκια.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα από MEGA (ψηφιακό) σε BRAVIA
    από GeorgeVita στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας