Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Καμένος ενισχυτής αυτοκινήτου.

    Γεια σας και από μένα! Έχω βάλει ένα ηχοσηστηματακι στο αμάξι μου αλλα πρόσφατα μου έκαψε τον ενισχυτή απο άγνωστο λόγο.Θα ήθελα λοιπών να μου δώσετε μερικες οδηγίες (αν γινετε) μπας και μπορέσω να τον επισκευάσω μόνος μου.. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου και έχω και μερικές γνώσεις από ηλεκτρονικά. Τον ηχο στο αμάξι τον εχω βαλει εδω και ένα χρόνο αλλά ένα ωραίο πρωί καθώς επαιζα ενα ωραιο κομματακι τερμα ξαφνικα αρχισα να μην ακουω μπασο! Στην αρχη νομιζα οτι ετσι ηταν το τραγουδι αλλα δεν άργησα να καταλάβω οτι κατι δεν πηγενε καλα και το έκλεισα. Οταν εφτασα στο σπιτι λεω ας ρίξω μια ματια να δω τι εγινε. Αυτο που παρατήρησα ηταν οτι οταν ανηγα την πήγη(cd-player) ο ενισχυτης αναβόσβηνε συνέχεια και ακουγόταν απο τα ηχεια η εκτόνωση του ρευματος. Την συνδεσμολογια και την εγκατασταση την εχω κανει μονος μου αλλα δεν νομιζω να είναι λάθος. Το μονο που δεν ξέρω ειναι αν εχω κανει βλακεία που εχω βιδώσει τον ενισχυτη πανω στο Sub. Σας παραπέμπω μερικες φοτο του ενυσχυτη να ρίξετε μια ματια και να μου πείτε τι να ξεκινήσω να τσεκάρω με το πολυμετρο. Αν θελετε μπορω να σας ανεβάσω και την καλωδίωση του αυτοκινήτου..Ευχαριστώ πολύ!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gi@nnis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bilakos (13-08-16)

  3. #2
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Δεν πειραζει που βιδωσες τον ενισχυτη στην καμπινα.Αναβει κοκκινο λεντ η πρασινο;Μετρησεις γνωριζεις να κανεις με πολυμετρο,τασεων και εξαρτηματων ;Αν ναι ελεγξε πρωτα αν υπαρχουν τα 12v στα (6 irf) και αν υπαρχουν απο 25v και πανω στα (8 εξοδου) και πες μας...

  4. #3
    Το avatar του χρήστη KOKAR
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    απο την φωτο φαίνονται οτι οι δυο ηλεκτρολυτικοί έχουν αποδημήσει εις Κύριον !!


  5. #4
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Σωστος ο Κωστας!

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    φαινεται να εχουν θεμα και οι μεγαλοι και οι μικροι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες εκτος αν για τους μεγαλους με ξεγελα η φωτο γιατι που φαινονται καπως φουσκωμενοι απο πανω

    μηπως ομως ειναι απλα κολλα αυτο που φαινεται χυμενο σαν υγρο

    προσεξα οτι υπαρχει κατι τετοιο και στις αντιστασεις πολωσεις ( ασπρες στην τελευταια φωτο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p270 : 19-04-12 στις 11:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας