Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 57 από 57
  1. #51

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    Γλυφλαδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Και σαν να μην εφταναν τα θέματα με τους παλιούς πυκνωτές, έχει γεμίσει και ο τόπος με μαϊμου "επώνυμους" πυκνωτές.

    Γνωρίζει κανείς να μας πει κάποια πηγή απο ώπου να μπορούμε να αγοράσουμε επώνυμους πυκνωτές στην Ελλάδα? (Panasonic, Nichicon, Rubycon, Elna, Hitachi κλπ).

    Θέλω τα φώτα κάποιου που είναι γνώστης στο θέμα πυκνωτές. Πήρα πρόσφατα ενα πακέτο με 100 πυκνωτές Panasonic 0,1uF 50V (ECA1HAM0R1X) απο ebay, einai miniature caps.

    Επειδή έχω καπασιτόμετρο μέτρησα μερικούς και οι περισσότεροι είναι περίπου 0,092uF, κάποιοι είναι ακόμα και 0,082uF, ενώ ένας ήταν 0,079uF κανέναν από όσους μέτρησα (καμια εικοσαριά) δεν βρήκα να είναι 0,1uF ή λίγο πιο πάνω.
    Άλλους πυκνωτές Nichicon που έχω όταν τους μετρώ με το καπασιτόμετρο είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω απο την τιμή που γράφουν.

    Ξέρω ότι όλοι οι ηλεκτρολυτικοί έχουν tolerance σύν πλήν 20% αλλά είναι νορμάλ αυτό? Μαϊμού να είναι οι πυκνωτές δεν το βρίσκω πιθανό γιατί ο πωλητής είχε 100% feedback αλλά και μετά απο πολύ προσεκτικό έλεγχο ειναι όπως θα έπρεπε (τα γράμματα, τα batch number με κόκκινο όπως κάνει η Panasonic κλπ). Πάιζει να είναι απλά παλιό στοκ και να έχει πέσει η χωρητικότητα λόγω ηλικίας?

    Έχω πολλές παιχνιδοκονσόλες 30 ετίας κοντά αλλά για την ώρα όταν κάνω recap προτιμώ να παίρνω kits πυκνωτών για την εκάστοτε κονσόλα απο Console5 που είναι εγγύηση (Panasonic και Nichicon) αλλά είναι αμερική και έρχεται λίγο ακριβά. Πρέπει να φτιάξω γκάμα με καλούς πυκνωτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gtsamour : 10-05-17 στις 12:48 Αιτία: Διόρθωση

  2. #52

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtsamour Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...........
    Ξέρω ότι όλοι οι ηλεκτρολυτικοί έχουν tolerance σύν πλήν 20% αλλά είναι νορμάλ αυτό? Μαϊμού να είναι οι πυκνωτές δεν το βρίσκω πιθανό γιατί ο πωλητής είχε 100% feedback αλλά και μετά απο πολύ προσεκτικό έλεγχο ειναι όπως θα έπρεπε (τα γράμματα, τα batch number με κόκκινο όπως κάνει η Panasonic κλπ). Πάιζει να είναι απλά παλιό στοκ και να έχει πέσει η χωρητικότητα λόγω ηλικίας?
    .....................
    Αν η χωρητικότητα του πυκνωτή είναι εντός των ορίων ανοχής που δίνει ο κατασκευαστής του, τότε είναι νορμάλ.
    Είναι πιθανό όντως, σε πυκνωτές οι οποίοι έχουν βγει από την παραγωγή αρκετά χρόνια (και ας είναι απλά αποθηκευμένοι-αχρησιμοποίητοι ) να έχει παίσει η χωρητικότητά τους λόγω ηλικίας .
    Καλό είναι βέβαια, να γίνεται μέτρηση και της ESR του πυκνωτή,με κατάλληλο όργανο, πέρα από την χωρητικότητα του με καπασιτόμετρο,ώστε να βγουν πιο σωστά συμπεράσματα για την κατάσταση ενός πυκνωτή.

  3. #53

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    Γλυφλαδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η χωρητικότητα του πυκνωτή είναι εντός των ορίων ανοχής που δίνει ο κατασκευαστής του, τότε είναι νορμάλ.
    Είναι πιθανό όντως, σε πυκνωτές οι οποίοι έχουν βγει από την παραγωγή αρκετά χρόνια (και ας είναι απλά αποθηκευμένοι-αχρησιμοποίητοι ) να έχει παίσει η χωρητικότητά τους λόγω ηλικίας .
    Καλό είναι βέβαια, να γίνεται μέτρηση και της ESR του πυκνωτή,με κατάλληλο όργανο, πέρα από την χωρητικότητα του με καπασιτόμετρο,ώστε να βγουν πιο σωστά συμπεράσματα για την κατάσταση ενός πυκνωτή.
    Ναι ΟΚ αλλά μετά απο πόσα χρόνια θα μπορούσε να αλλάξει η χωρητικότητα σε storage?

    Εδω για να καταλάβεις άλλαξα πυκνωτές σε παιχνιδοκονσόλα της NEC που είχε βγεί αρχές του 1990 (είχε πυκνωτές ELNA απο τη μάνα της) και απο περιέργεια μέτρησα χωρητικότητα όλων όσων έβγαλα και ήταν μπάμ κέντρο εκεί που έπρεπε, δεν το περίμενα για τέτοιας ηλικίας πυκνωτές που είχαν φάει και πολλή χρήση.

    Δε νομίζω ότι μέσα σε 5-10 χρόνια σε storage (Panasonic πυκνωτές) θα άλλαζε η χωρητικότητα. Για Lelon μπορεί αλλά και πάλι παίζεται.

    Πάντως διάβαζα κάπου ότι μπορεί ένα ολόκληρο batch πυκνωτών να είναι κοντά στα όρια προς τα επάνω ή προς τα κάτω (+-20%) εξαρχής χωρίς να σημαίνει αυτό κάτι. Πάντως σε επώνυμες μάρκες που έχω μετρήσει η χωρητικότητα είναι κοντά στην αναγραφόμενη τιμή. Αντίθετα σε Lelon 1000uF φρεσκοαγορασμένους που έτυχε και είχα, το καπασιτόμετρο μετρούσε σε όλους λίγο πάνω απο 800uF, για τα μπάζα.

  4. #54

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Ναι, υπάρχει πιθανότητα μετά από πολλά χρόνια αποθήκευσης να έχει πρόβλημα κάποιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής,(ακόμα μέχρι και να έχει καταστραφεί τελείως).
    Όλα βέβαια είναι σχετικά, πρωτίστως, με την ποιότητα των πυκνωτών, αλλά ακόμα και οι συνθήκες αποθήκευσης (υγρασία,θερμοκρασία κ.ο.κ.) νομίζω παίζουν,έστω και έμμεσα, το ρόλο τους.

  5. #55

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    Γλυφλαδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Έχω μια απορία αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.

    Είναι γνωστό πως δεν κάνει να χρησιμοποιήσεις απλό (regular use) πυκνωτή στη θέση κάποιου low ESR για ευνόητους λόγους....

    Είναι ΟΚ όμως αν κάνω το αντίστροφο? Δηλαδή αν βάλω low esr πυκνωτή για να αντικαταστήσω έναν απλό?

    Κάνω recap κάποια χειρηστήρια κονσολών και όλα έχουν απο έναν 10uf μέσα αλλά αυτή τη στιγμή 10uf μου βρίσκονται μόνο απο LC series (EEUFC1H100 low esr)

  6. #56
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Φυσικά μπορείς. Παράλληλα στην τροφοδοσία θα τους έχει κονσόλα

  7. #57

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2017
    Περιοχή
    Γλυφλαδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά μπορείς. Παράλληλα στην τροφοδοσία θα τους έχει κονσόλα
    Όχι ακριβώς, οι κονσόλες ακόμα και οι παλιές της δεκαετίας 80-90, έχουν πολλούς πυκνωτές και στο analog αλλά και στο digital μέρος τους.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας