Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 57
  1. #11
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Φιλιππε εγω ειμαι απλα ενας παρατηρητης ...αυτα που βλεπεις ειναι η πεπατημενη Στο εργαστηριο αλλαζουμε κατα μεσο ορο 5,000 ηλεκτρολυτικους τον χρονο τα συμπερασματα δικα σου .

    Προφανως η εταιριες που σχεδιαζουν ηλεκτρολυτικους εχουν προβλεψει τα παραπανω .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  2. #12
    Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Sakis
    τα σέβη μου για την ωραία παρουσιαση.

    Να προσθέσω απο την δικη μου εμπειρια,

    1. Οι 2000 ώρες ειναι σχετικο, εξαρταται απο την θερμοκρασια στην περιοχή αλλα και μεσα στο μηχανημα.

    2. Η μάρκα του πυκνωτή παιζει μεγάλο ρόλο, οι Philips ηλεκτρολυτικοί θεωρουντο αξιοπιστοι, οταν κατασκευαζοντο στην Ολλανδία, για του Κορεάτες δεν ξέρω.
    Πάντως ολους τους πυκνωτές απο Ανατολικης προέλευσης μηχανήματα τους αλλάζαμε.

    3. Ο ηλεκτρολυτικος πυκνωτής περιέχει ηλεκτρολύτη, παραγει αναθυμιάσεις και επομένως δεν ειναι σωστό στο υπνοδωματιο να εχουμε μεγαλα στερεοφωνικα ή PC με μεγάλους ηλεκτρολυτικους.

    4. Για τους Vintage πυκνωτές Axial απο παλια ραδιοφωνα, εγώ τους ξαναγεμίζω με νεους ηλεκτρολυτικους. Κρατάω δλδ τον κύλινδρο που συνηθως ειναι χαρτόνι με την μάρκα τυπωμενη και αλλάζω το περιεχόμενο.
    Επισης ξαναγέμισα και ορθιους αλουμινένιους Tesla και Siemens αν θυμασαι τους βιδωτους στο σασσί.

    Είναι ωραίο να κρατάμε τα παλιά μηχανηματα με τα γνησια εξαρτήματά των.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλιππε εγω ειμαι απλα ενας παρατηρητης ...αυτα που βλεπεις ειναι η πεπατημενη Στο εργαστηριο αλλαζουμε κατα μεσο ορο 5,000 ηλεκτρολυτικους τον χρονο τα συμπερασματα δικα σου .

    Προφανως η εταιριες που σχεδιαζουν ηλεκτρολυτικους εχουν προβλεψει τα παραπανω .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    Θα είχε ενδιαφέρον να αφήσεις έναν όρθιο αρκετό καιρό και μετά να τον ανοίξεις από πάνω. Φαντάζομαι ότι θα είναι υγρός μέχρι πάνω, άλλωστε τι νόημα θα είχε τα υγρά να μην φτάνουν για να εμποτιστεί όλο το διηλεκτρικό;

  4. #14
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάτσε ρε Σάκη. Δηλαδή άμα είναι όρθιος ο πυκνωτής τα υγρά δεν θα μαζευτούν πάλι στο κάτω μέρος; Ή έχει τόσο κενό μέσα (χωρίς υγρά);
    Υπάρχει λύση....κούνημα και ίσως φυγοκέντριση.
    Επίσης να πω ότι υπάρχει μια σχετική μέθοδος όπου-δεν την έχω δοκιμάσει-ο πυκνωτής συνδέεται σε σειρά με χιλιάρα αντίσταση και διοχετεύεται η τάση λειτουργίας του πυκνωτή επί 1 ώρα. Έκανα και σχετικό θέμα:
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62244

  5. #15
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    στις μερες μας δεν εχει νοημα οι πυκνωτες ειναι τσαμπα ...απο την αλλη μην ρωατε εμενα βρε παιδια ....εγω απλα ανεβασα τα ευρηματα μου ... για αυτο και οι φωτογραφιες .... μολις πληρωσα 150 ευρω ( ακομα ) για capacitor analyzer ....το οποιο δικαιολογει ολα τα παραπανω ...δλδ οτι ολοι οι οριζοντιοι πυκνωτες που εχω στα χερια μου αλλαγμενους απο μηχανηματα εχουν θεμα ...προφανως λογο τοποθετησης
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  6. #16
    Το avatar του χρήστη Λιάτης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο thread...Μπράβο Σάκη!!!
    http://www.fordliatiras.gr/
    http://fordliatiras.blogspot.com/

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62638
    Υπάρχουν 10 τύποι ανθρώπων στον κόσμο...Αυτοί που ξέρουν δυαδικό και αυτοί που δεν ξέρουν...

  7. #17
    Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ωραίος ο Σάκης.
    Μπράβο πολύ καλό το άρθρο. Πιστεύω και εγώ ότι οι πυκνωτές είναι η αιτία βλάβης σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μηχανημάτων. Για παράδειγμα έχω αντιμετωπίσει πολλές βλάβες σε switching λόγο πυκνωτών. Γενικώς είναι κάτι που πονάει τα μηχανήματα.

  8. #18
    Το avatar του χρήστη -nikos-
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    εν πλω
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    ερωτηση
    οι ηλεκτρολυτικοι χαλανε ητε δουλευουν ητε οχι ??
    η χαλανε απο ''ωρες λειτουργιας'' ??

  9. #19
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Χρησιμες πληροφοριες για την εικονα ειναι και εδω αφορουν εναν nad 3020b που εφιαξα πριν απο λιγες ημερες

    Στην πρωτη στηλη ο κατασκευαστης μετα η ονομαστικη τιμη που γραφει επανω ο πυκνωτης ακολουθει η μετρηση χωρητικοτητας , εσωτερικης αντιστασης και τερμα δεξια η αναμενομενη τιμη σε εσωτερικη αντισταση .

    στην συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε με ενα μηχανημα πολυ παλιο και τα αποτελεσματα ειναι αναμενομενα ... σε καποια επομενη φαση θα φροντισω να παρουσιασω και μετρησεις αντιστοιχα και απο πιο καινουργιο μηχανημα ωστε να εχουμε εναν μπουσουλα και απο εκει ....

    απο τον πινακα ενισχυονται τα λεγομενα μου οτι τελικα οι μικροι πυκνωτες που κανουν την μεγαλη ζημια και επισης οτι η κατασταση τους και οι βλαβες τους ειναι επιδημικες δλδ ολοι οι 47 mfd μεσα στο μηχανημα ειναι ντουφεκισμενοι που σημαινει οτι εαν ενας εχει σοβαρο προβλημα τοτε ολοι θελουν αλλαγμα .

    enjoy Attached Images
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (25-04-12), themisperi (17-12-16)

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    139

    Προεπιλογή

    Είχα διαβάσει μια φορά σε ένα άρθρο σχετικό με τους πυκνωτές τις μάρκες που είναι ποιοτικές (ουσιαστικά οι Ιαπωνικές) και εκείνες που εμφανίζουν τα γνωστά προβλήματα με τον καιρό (αντιγραφές απο τις Ιαπωνικές ως προς τη φόρμουλα του ηλεκτρολύτη). Κράτησα τη λίστα γιατί μου φάνηκε χρήσιμη:

    Οι Kαλοί:
    · Rubycon
    · Nichicon
    · Panasonic
    · Sanyo
    · Nippon Chemi-con
    · United Chemi-Con
    · Hitachi

    Οι Κακοί:

    • Canicon
    • Chhsi
    • Choyo
    • CTC
    • Fuhjyyu (υπάρχουν σε Antec και FSP καθώς και προϊόντα rebranded π.χ. Zalman, Tagan κ.λ.π. Τα νεότερα μοντέλα από το 2003 και μετά πάντως είναι αρκετά καλύτερα).
    • Gloria
    • GSC
    • (G) Luxon ή G-Luxon (Υπάρχουν σε παλαιά ECS/Elite motherboards)
    • Hermei
    • I.Q.
    • JDEC
    • JPCON
    • Jun Fu (υπάρχουν σε Deer τροφοδοτικά)
    • OST (υπάρχουν σε μερικά boards PCCHIPS, ECS, ASUS, και EPoX και μάλιστα ακόμα μέχρι και σήμερα)
    • Raycon
    • Lelon
    • Licon
    • Taicon (υπάρχουν σε ASRock motherboards και κάρτες γραφικών BFG)
    • PCE-TUR (υπάρχουν σε μικρά τροφοδοτικά Enermax αλλά και σε Seasonic (300W, μοντέλα 2002))
    • FUH YIN
    • Tayeh — Δεν υπάρχει πια αλλά ήταν από τους χειρότερους κατασκευαστές. Έχω μία Leadtek VGA που έχει ήδη διαρροή σε τρεις πυκνωτές αυτής της εταιρίας. Είχαν αντιγράψει το όνομα "Ta-Keh", που είναι πραγματικός (και πολύ ποιοτικός) κατασκευαστής πυκνωτών για ηχητικό εξοπλισμό κυρίως της Denon και της Technics (Panasonic).
    • Rulycon — Ακόμα ένας κλώνος ποιοτικού κατασκευαστή, αυτή την φορά της "Rubycon"
    • Jackcon — Ο μόνος κατασκευαστής που παραδέχτηκε το σφάλμα και αντικατέστησε τους προβληματικούς πυκνωτές. Τα νέα τους προϊόντα δείχνουν σαφώς ποιοτικότερα.
    • Teapo — Αααχ, πονεμένη ιστορία αυτή η Teapo. Δεν παραδέχτηκε ποτέ τις σχετικές κατηγορίες καταναλωτών για τους κακούς πυκνωτές της. Αν και οι νέοι της πυκνωτές είναι πολύ καλοί, οι παλαιότεροι δείχνουν να έχουν τα ίδια προβλήματα με τους υπόλοιπους κατασκευαστές.
    • NRSY — Όσοι έχουν 'X' χάραξη στην κορυφή είναι ύποπτοι. Οι νεότεροι NRSY πυκνωτές με χάραξη 'K' είναι γενικά καλής ποιότητας.

  12. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον A-tech για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    christipan (22-12-13), Gregpro (15-08-15), Prithan (31-10-16), themisperi (17-12-16)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας