Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: UPS 300 VOLTS!!!

  1. #1
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Excamation UPS 300 VOLTS!!!

    Ας το παρω απο την αρχη......Εχω ενα UPS της APC μοντελο SUA1500I μπορειτε να το δειτε εδω.Το συγκεκριμενο μοντελο κανει boost ή trim την ταση του δικτυου σε περιπτωση χαμηλης ή υψηλης τασης αντιστοιχα,τον τελευταιο καιρο παρατηρησα οτι το λαμπακι του boost ηταν συνεχεια αναμμενο και δεν εσβηνε ποτε.Οποτε με εβαλε σε σκεψεις οτι κατι συμβαινει ,δεν μπορει η ταση του δικτυου να ειναι παντα χαμηλη....μετραω ταση στην πριζα 232 volts επειτα μετραω την ταση εξοδου του UPS 300 VOLTS!!.Ακομα και με φορτιο επανω δεν επεφτε κατω απο 295 volt.Οταν λειτουργει με μπαταρια ομως η ταση εξοδου ειναι μια χαρα 230 volts.Εγινε περασμα ολων το κολησεων στην πλακετα αλλα τιποτα....επειτα μου πηγε στο μυαλο μηπως φταιει κανενα ρελε γιατι ειχα επισκευασει εναν σταθεροποιητη τασης επισης της APC και ειπα να ριξω μια ματια.Και ιδου:
    (Πως σας φαινετε ο ρελες?)


    Μα ελεος ρε γαμωτο μηχανημα 500+ευρο και μου εχει μεσα μουφα ρελε.16 ampere ειναι αυτα που πας με τις κινεζιες ρε γαμωτο.....
    Τελοσπαντων ειμαι σε αναμονη για να βρω ρελεδακια μιας και ειναι 24 volts 16Α και δεν βρισκω ευκολα και βλεπουμε....
    Εν το μεταξυ επειτα απο ψαξιμο στο νετ παρατηρησα οτι γενικα δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες και σχεδια τον συγκεκριμενων UPS(APC).Βρηκα καποια σχεδια αλλα οχι απο το συγκεκριμενο.Οποιος εχει κατι υποψιν του και μπορει να βοηθησει θα μου ηταν πολυτιμη η καθε βοηθεια.Παραθετω καποιες photo και καποιο παρομοιο σχεδιο.






    ΣΧΕΔΙΟ

    Υ.Γ:Επισης εχω μια απορια.Πως στο καλο δουλευε το pc και τα αλλα που ειχα συνδεσει στο ups με 300 volt....?
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GSR600 : 09-03-12 στις 18:48 Αιτία: FIX URL

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Θα σου έλεγα να το μετρήσεις με πολύμετρο που μετράει truerms αλλά το ups σου γράφει ότι βγάζει καθαρό ημίτονο.
    Δεν ξέρω, πάντως σίγουρα δεν βγάζει τόση τάση, αλλιώς θα είχες κάψει μέχρι τώρα ότι ήταν συνδεμένο πάνω.

  3. #3

    Προεπιλογή

    φυσικα και μετρας λαθος ταση γιατι το ups βγαζει τετραγωνο η τροποποιημενο ημιτονο το πολυμετρο το κλασικο μετραει ταση σωστα μονο σε καθαρου ημιτονου
    πρεπει να εχεις πολυμετρο TRUE RMS
    οσο για τα ρελε το ενα εχει μαυρες επαφες η το αλλαζεις η μια λεπτη λιμα το ξυνεις τις επαφες για να εχουν καλη επαφη

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BESTCHRISS Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και μετρας λαθος ταση γιατι το ups βγαζει τετραγωνο η τροποποιημενο ημιτονο το πολυμετρο το κλασικο μετραει ταση σωστα μονο σε καθαρου ημιτονου
    πρεπει να εχεις πολυμετρο TRUE RMS
    οσο για τα ρελε το ενα εχει μαυρες επαφες η το αλλαζεις η μια λεπτη λιμα το ξυνεις τις επαφες για να εχουν καλη επαφη
    Που το είδες αυτό? Ημίτονο βγάζει.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το είδες αυτό? Ημίτονο βγάζει.

    το ειδες με παλμογραφο ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει για να πουλησει
    ΦΙΛΙΚΑ

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BESTCHRISS Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ειδες με παλμογραφο ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει για να πουλησει
    ΦΙΛΙΚΑ
    Να λέγαμε για κανα φτηνιάρικο κινέζικο εντάξει. Αλλά μιλάμε για APC που έχει 500+€ το 1KW...

  7. #7

    Προεπιλογή

    δεν ειναι 1κw ειναι 980watt
    για αυτο χαλασε επειδη ειναι μαρκας;
    φιλικα

  8. #8

    Προεπιλογή

    θα σου πω κατι αλλο τα καλα ups εχουν Line Interactive, δηλαδη παρέχουν ρεύμα στην συσκευή απευθείας από την πρίζα φιλτράροντας το ρεύμα που περνάει προς την συσκευή (λειτουργία AVR Automatic Voltage Regulator) ενώ ταυτόχρονα φορτίζουν την μπαταρία τους . Στην περίπτωση της διακοπής του ρεύματος, σταματάει η τροφοδοσία της συσκευής από την πρίζα και ενεργοποιείται στιγμιαία η μπαταρία η οποία διατηρεί την παροχή ρεύματος στην συσκευή έως ότου αποφορτιστεί πλήρως ή τερματίσετε εσείς την λειτουργία της συσκευής
    Τα UPS αυτού του τύπου είναι σχεδιασμένα ώστε να παρέχουν ρεύμα σε περιπτώσεις διακοπής , αλλά και να προστατεύουν σε περιπτώσεις αυξομείωσης της τασεως
    το συγκεκριμενο δεν ξερω αν εχει δεν το διαβασα πουθενα αν το εχει τοτε μαλλον βγαζει καθαρο ημιτονο σε καμια αλλη περιπτωση δεν μπορει να βγαλει στην καλυτερη περιπτωση τροποποιημενο
    φιλικα

    ΦΙΛΙΚΑ

  9. #9
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    AVR (Automatic Voltage Regulator) παντως εχει..το manual το αναφερει.
    http://www.apcmedia.com/salestools/A...8LFV_R1_EN.pdf
    ''Voltage Sensitivity
    The UPS detects and
    reacts to line voltage
    distortions by transferring
    to battery operation to
    protect the connected
    equipment. Where power
    quality is poor, the UPS
    may frequently transfer to
    battery operation. If the
    connected equipment can
    operate normally under
    such conditions, reduce
    the sensitivity setting to
    conserve battery capacity
    and service life.''
    Συγνωμη ρε παιδια αλλα δηλαδη η ταση που μετραω δεν ειναι σωστη?? Δεν ειναι 300 volt? Oταν δουλευει με την μπαταρια τοτε πως μετραω κανονικα 230v??
    Παντως το manual του πολυμετρου αναφερει True RMS Handheld Multimeter.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GSR600 : 09-03-12 στις 20:04

  10. #10

    Προεπιλογή

    ναι εχει αλλα εδω το αναφερει καλητερα εδω αρα σημαινει απλα οτι η συσκευη παιρνει κατευθειαν απο το δικτυο στο περιπου δουλευει σαν σταθεροποιητης τασεως με κυκλωμα φορτισης μπαταριας http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop...ProductID=3354
    τετοιο προβλημα παρατηρειται σε σταθεροποιητες τασεως που παρουσιαζουν ταση εξοδου πολλες φορες και 280volt(εμενα μου εχει συμβει) βεβαια εκει εχει τριμμερ και μπορεις να το επαναφερεις
    στο ups δεν γνωριζω παντος καλο ειναι να ελενξεις τα ρελε γιατι η μια επαφη που μου εδειξες ειναι μαυρη ξυστη με λεπτη λιμα μηπως δεν κανει επαφη
    το πολυμετρο εiναι tru rms
    φιλικα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας