Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Διαδρομος Επισκευη

    Χαιρετω τα σαινια του φορουμ

    Προσπαθω μερικεςμερες τωρα να επιδιορθωσω ενα διαδρομο γυμναστικής συγκεκριμενα ειναι ενας bodyguard cartier.

    Η βλαβη του ηταν οτι ενω το λογισμικο του λειτουρουσε κανονικα μολις έκανε να ανοιξει το μοτερ για να γυρισει οδιαδρομος επεφτε η ασφάλεια

    Το ανοιξα φοράει ενα Dc μοτερ 180V 14.5Α το οποιο δεν φαινεται να εχει προβλημα κ πρωτης οψεως.
    Παρολα αυτα βρηκα δυο καμενα πραγματακια. Ενα πυκνωτη 680uF 350WV φουσκωμένο και με ξεφλουδισμένο περιτυλιγμα και μια πρασινη αντισταση wirewound αγνωστου τιμης ισχυος και ανοχης τσουρουφλισμενη όπως και κατι ΙGBT τα οποία θα τεσταρω συντμα με το πολυμετρο

    Η απορίες λοιπόν.
    1. παιζει να βρουμε κάπως σχηματικο η κατι τετοιο?οσο εψαξα δεν βρηκα κατι
    2. το WV τι ειναι? με μια αναζητηση στο google εβγαλε working voltage. Αν πάρω άλλον πυκνωτη να τον πάρω στα 350V?ειναι το ιδιο?
    3.η αντισταση μοιαζει με αυτες εδω, Το περιβλημα εχει καει κ εχει σπασει αλλα κ πριν σπασει δεν φαινοταν κατι γραμμενο. Μετρωντας με το πολυμετροτο εσωτερικο συρμα δεν φαινεται να έχει πάνω απο 10Ω αντισταση. Τι προτεινεται να βάλω?
    4. τι άλλες προτασεις έχετε τι να κοιταξω?

    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη takisegio
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    ανεβασε φωτο -εχει κωδικο η πλακετα;;

  3. #3
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Δυστυχως δεν εχω φωτογραφικη αυτη τη στιγμη αλλα θα ανεβάσω τις επομενες μερες...
    Η πλακετα εχει δυοκωδικους εναν απο τον σχεδιαστη και μια απο την εταιρια προφανως που την κατασκευασε
    το πρωτο ειναι bodyguard motordrive 517031 και της εταιριας υλοποιησης solderx tech 02350080

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Λοιπόν αργησα αλλα επεστρεψα με νεα. Εκατσα κ ακολουθησα την πλακετα ωστε να φτιαξω ενα σχηματικο του κυκλωματος ισχυως. Είναι το επισυννημενο

    Πανω αριστερα ειναι η εισοδος του ΑC.
    Τα δυο πηνεια που ειναι απεναντι το ενα στο άλλο ειναι τυλιγμενα στον ιδιο πυρηνα.
    Η αντισταση που βρισκεται στο πάνω μερος του σχηματικου αναμεσα στους πυκνωτες ηταν αυτη η πρασινη τσουρουφλισμενη ενω οι δυο ηλεκτρολυτικοι που φαινονται διπλα ειναι κάπως φουσκωμένοι.Ειναι 350WV 680uF με τι βολταζ να τους αντικαταστησω?
    Με βαση το σχεδιο πόσο υπολογιζετε την αντισταση και ποια η λειτουργεια εκεινου του κομματιου κυκλωματως?
    Τα τρια τρανζιστορ που οδηγουν το μοτερ ειναι ΙGBT IRG4PC40UD. Ηταν και τα τρια καμμενα. Αν δεν βρω τα ιδια υπαρχει κανενα αντιστοιχο?

    Ακόμα μια απορια ειναι η εξης. οι διοδοι τα IGBT και καποια άλλα εξαρτηματα βιδωνονταν στο σασι και αναμεσα σε αυτα και το σασι είχαν μια καφε σαν ζελατινα. Αυτο δεν προκαλει βραχυκυκωμα?
    .schem.jpg

  5. #5
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Κανενας βοηθεια μαγκες?
    Μηπως υπαρχει τουλαχιστον κανενας τροπος να τεσταρω το μοτερ?

    Ευχαριστω!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αργησα αλλα επεστρεψα με νεα. Εκατσα κ ακολουθησα την πλακετα ωστε να φτιαξω ενα σχηματικο του κυκλωματος ισχυως. Είναι το επισυννημενο

    Πανω αριστερα ειναι η εισοδος του ΑC.
    Τα δυο πηνεια που ειναι απεναντι το ενα στο άλλο ειναι τυλιγμενα στον ιδιο πυρηνα.
    Η αντισταση που βρισκεται στο πάνω μερος του σχηματικου αναμεσα στους πυκνωτες ηταν αυτη η πρασινη τσουρουφλισμενη ενω οι δυο ηλεκτρολυτικοι που φαινονται διπλα ειναι κάπως φουσκωμένοι.Ειναι 350WV 680uF με τι βολταζ να τους αντικαταστησω?
    Με βαση το σχεδιο πόσο υπολογιζετε την αντισταση και ποια η λειτουργεια εκεινου του κομματιου κυκλωματως?
    Προφανώς έχεις κάνει λάθη στην αντιγραφή. Μετά τη γέφυρα το κύκλωμα αποκλείεται να είναι αυτό που δείχνεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τρια τρανζιστορ που οδηγουν το μοτερ ειναι ΙGBT IRG4PC40UD. Ηταν και τα τρια καμμενα. Αν δεν βρω τα ιδια υπαρχει κανενα αντιστοιχο?
    Κάτι θα υπάρχει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα μια απορια ειναι η εξης. οι διοδοι τα IGBT και καποια άλλα εξαρτηματα βιδωνονταν στο σασι και αναμεσα σε αυτα και το σασι είχαν μια καφε σαν ζελατινα. Αυτο δεν προκαλει βραχυκυκωμα?
    Πρόκειται για ένα θερμικά αγώγιμο μεν, ηλεκτρικά μονωτικό δε, υλικό. Μπαίνει εκεί για να αποτρέψει το βραχυκύκλωμα της μεταλλικής πλάτης των εξαρτημάτων με την γειωμένη ψύκτρα, και όχι για να το δημιουργήσει.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας βοηθεια μαγκες?
    Μηπως υπαρχει τουλαχιστον κανενας τροπος να τεσταρω το μοτερ?

    Ευχαριστω!
    Ναι. Το τροφοδοτείς με συνεχή τάση και βλέπεις αν γυρίζει ομαλά.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δαμιανός
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας βοηθεια μαγκες?
    Μηπως υπαρχει τουλαχιστον κανενας τροπος να τεσταρω το μοτερ?

    Ευχαριστω!

    Αγαπητέ Παναγιώτη,
    σημαντικότερη βοήθεια, από αυτή που ζητάς εσύ, θα χρειαστεί ο άτυχος ασκούμενος!

    Σκέφτηκες τι θα γίνει αν κάποιος κάνει "χαλαρό περπάτημα" και ξαφνικά τα περισσότερα από τρία άλογα αφηνιάσουν;
    Για τα εκτός προγράμματος "ηλεκτροσόκ" δεν νομίζω πως χρειάζεται συζήτηση!

    Δεν καταλαβαίνεις ποιά είναι η σχέση της τάσης λειτουργίας με την τάση που γράφει πάνω του ο πυκνωτής! Δεν ξεχωρίζεις τη μόνωση από το βραχυκύκλωμα! Πως έλεγξες τα IGBT με το πολύμετρο; Το κύκλωμα που παρουσιάζεις ... ...

    Μήπως είναι καλύτερα να το δώσεις για έλεγχο σε κάποιον που ξέρει τι κάνει;

    Φιλικά,
    Δαμιανός

  9. #9
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Φιλιππε

    Για το κυκλωμα ειμαι κατα 80% -όσο παραξενο και αν σου φαινεται- πως ετσι ειναι. Aν σου θυμίζει κατι που ισως θα μπορουσε να γινεται πες μου να το ελεγξω σε περιπτωση που μου εχει ξεφυγει κατι. Επισης μπορεις να μου πεις, αν δεν σου ειναι κοπος, το/α σημειο/α τα οποια σε κανουν να πιστευεις με τοση σιγουρια πως δεν παιζει να ναι ετσι να το ελεγξω και αυτο.

    Επισης θα προτιμουσα αν γνωριζετε να προτεινετε καποιον παθητικο ελεγχο του κινητηρα πχ με πολυμετρο η παρομοιο εργαλειο γιατι δεν ξερω που να βρω 180VDC

    Φιλε Δαμιανε σε ευχαριστω για την απαντηση απλα να σου επισημανω πως πολλες απο τις απαντησεις όπως πχ για την μονωση την περιμενα ρωτησα για επιβεβαιωση.
    Με τα ηλεκτροσοκ δεν καταλαβα τι εννοεις.
    Για τους πυκνωτες πρωτη φορα ειδα τετοια ενδειξη κ γι αυτο ρωτησα εδω.Πηγα σε μαγαζι και τους ειπα τι γραφει πάνω και δεν ηξεραν να μου δωσουν κατι αντιστοιχο. Όπως είπα και στο πρωτο μνμ μου το working voltage ειναι μια ερμηνεια που ηρθε απο το google.
    Το ερωτημα ειναι αν το 350WV που εγραφε ειναι το ιδιο με το 350V σκετο όπως στους περισσοτερους πυκνωτες.

    Πως έλεγξες τα IGBT με το πολύμετρο;
    Τα IGBT ειχαν 0 αντισταση αναμεσα σε collector-emitter και προς τις δυο κατευθυνσεις.Δεν αρκει για να ειναι καμενα?

    Το κύκλωμα που παρουσιάζεις ... ...
    Πες μου τα σχολια σου για το κυκλωμα

  10. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε Φιλιππε

    Για το κυκλωμα ειμαι κατα 80% -όσο παραξενο και αν σου φαινεται- πως ετσι ειναι. Aν σου θυμίζει κατι που ισως θα μπορουσε να γινεται πες μου να το ελεγξω σε περιπτωση που μου εχει ξεφυγει κατι. Επισης μπορεις να μου πεις, αν δεν σου ειναι κοπος, το/α σημειο/α τα οποια σε κανουν να πιστευεις με τοση σιγουρια πως δεν παιζει να ναι ετσι να το ελεγξω και αυτο.
    Εγώ όμως είμαι κατά 100% σίγουρος πως είναι λάθος. Η πολικότητα του δεξιού ηλεκτρολυτικού και η τοπολογία με τις διόδους και την αντίσταση είναι πολύ περίεργη. Η πλακέτα που έχεις στα χέρια σου είναι κατά πάσα πιθανότητα διπλής όψης. Οπότε πρέπει να ελέγξεις για διαδρομές και πάνω και κάτω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης θα προτιμουσα αν γνωριζετε να προτεινετε καποιον παθητικο ελεγχο του κινητηρα πχ με πολυμετρο η παρομοιο εργαλειο γιατι δεν ξερω που να βρω 180VDC
    Δεν χρειάζεται να του δώσεις 180V. Γυρνάει και με μικρότερες τάσεις. Δοκίμασε να τον συνδέσεις σε ένα κοινό εργαστηριακό τροφοδοτικό από αυτά που βγάζουν ως 30V. Επίσης μπορείς να κάνεις ένα έλεγχο με το χέρι. Και στις δυο περιπτώσεις, θα πρέπει να γυρνάει ομαλά χωρίς να κλωτσάει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερωτημα ειναι αν το 350WV που εγραφε ειναι το ιδιο με το 350V σκετο όπως στους περισσοτερους πυκνωτες.
    Οι πυκνωτές που θα βρεις θα είναι έτσι κι αλλιώς 400 ή 450V οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα IGBT ειχαν 0 αντισταση αναμεσα σε collector-emitter και προς τις δυο κατευθυνσεις.Δεν αρκει για να ειναι καμενα?
    Αρκεί.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επισκευη κλιματιστικου
    από jakjak στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 00:03
  2. επισκευη σε μικρο usb.
    από thanosgen στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-09, 23:59
  3. η επισκευη ενος dvd χε χε
    από east electronics στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-09, 18:43
  4. Επισκευη TV
    από D-NAME στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-04, 16:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας