Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή επισκευη jvc καμερας.

    Εχω μια JVC D728E η οποια βγαζει στην οθονη remove lens cap,ξερει καποιος αν εχει καποιο αισθητηριο που καταλαβαινει οτι το καπακι ειναι επανω η απο το σκοταδι του φακου το αντιλαμβανεται?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 23-09-12 στις 21:47

  2. #2
    Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Μερικοί φακοί της Sony Ericsson το αναγνωρίζουν απο το σκοτάδι στο φακό όπως λες, και νομίζω έτσι πρέπει να είναι και το δικό σου.
    Προϋπόθεση βέβαια να έχει αυτό το αποσπώμενο στρογγυλό καπάκι και όχι με "συρτάκι/slider" κάπου στο πλάι.
    Αλιώς μήπως βγήκε κανα flex-άκη από τον αισθητήρα και δεν "πέρνει" εικόνα ?

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον wizard_xrc για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    rep (21-02-12)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Συνήθως δεν υπάρχει κάποιος αισθητήρας,εκτός αν ο φακός έχει συρόμενο καπάκι, το οποίο δεν βγαίνει πάνω από την κάμερα,όπως σωστά λέει και ο φίλος wizard_xrc, αλλά αυτό δεν ισχύει για την δικιά σου κάμερα.Το αντιλαμβάνεται από το σήμα του ccd (πολύ απλά ccd= μετατροπέας φωτός-εικόνας σε ηλεκτρικό σήμα).Αυτό που αναφέρεις σαν πρόβλημα,εμένα μου μοιάζει προταρχικά,με πρόβλημα στην ίριδα του φακού.Για κάποια αιτία δεν ανοίγει η ίριδα ,(από πτώση ,ή επειδή π.χ. μπορεί να έχει κολλήσει η ίριδα λόγω αχρησίας κ.λ.π.).Υπάρχει βέβαια περίπτωση να φταίει και το ίδιο το ccd.Παλιότερα,κάποια ccd από κάμερες,καίγονταν, όταν <<κοίταζαν>> απευθείας τον ήλιο,δηλαδή έπαιρναν κατευθείαν ηλιακό φώς (εννοήτε χωρίς συννεφιά), αλλά ,νομίζω σήμερα είναι σπανιότερο αυτό το πρόβλημα.Υπάρχει περίπτωση, επίσης, να έχει πρόβλημα στην ηλεκτρονική βαθμίδα επεξεργασίας εικόνας, άλλα νομίζω ότι και αυτό έχει λιγότερες πιθανότητες,λόγω του ότι η κάμερα δεν είναι παλιά,χωρίς βέβαια να αποκλείεται κάποια από τις δύο προηγούμενες περιπτώσεις.
    Κάνε το εξής: χτύπησε ΕΛΑΦΡΑ και με προσοχή με το χέρι σου,την κάμερα,σε κάποιο σημείο της που βρίσκεται γύρω από τον φακό(από πάνω ή στο πλάι,όπου έχεις <<καθαρό>> σημείο χωρίς διακόπτες,κουμπιά κ.λ.π.) καθώς την ανοίγεις. Αν η ίριδα είναι απλά κολημένη από αχρησία,τις περισσότερες φορές ξεκολλάει και λειτουργεί κανονικά.Το ξαναλέω όμως ,χτύπημα ελαφρά με το χέρι και προσεκτικά. Αυτό το κάνουμε για να προκαλέσουμε κάποια δόνηση-τράνταγμα στον μηχανισμό της ίριδας την ώρα που πάει να ανοίξει,βοηθώντας έτσι να ξεκολλήσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 21-02-12 στις 15:43 Αιτία: Γράφαμε μαζί με τον φίλο wizard_xrc

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    rep (21-02-12)

  6. #4
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    πρεπει να βρω το service manual

  7. #5
    Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα,κάποια ccd από κάμερες,καίγονταν, όταν <<κοίταζαν>> απευθείας τον ήλιο,δηλαδή έπαιρναν κατευθείαν ηλιακό φώς (εννοήτε χωρίς συννεφιά), αλλά ,νομίζω σήμερα είναι σπανιότερο αυτό το πρόβλημα
    Επίσης αν "έπεφτε" πάνω στον φακό δέσμη από τα κλασσικά φωτολέιζερ που κυκλοφορούν στα παζάρια...

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wizard_xrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν "έπεφτε" πάνω στον φακό δέσμη από τα κλασσικά φωτολέιζερ που κυκλοφορούν στα παζάρια...
    Πολύ σωστά.

  9. #7
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παιδες θα το δοκιμασω και θα σας πω..

  10. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    το πιο πιθανο rep ειναι magnet reader
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GSMGRTS : 28-02-12 στις 20:21

  11. #9
    Το avatar του χρήστη bzrmiltos
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΛΤΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα
    Διαβαζοντας τα παραπανω πιστευω οτι δε θα σε βοηθησει και πολυ το service manual < αν το χρειαστεις να στο στειλω >.
    Ειναι συνηθισμενο προβλημα στην επισκευη . Εχοντας επισκευασει πολλες JVC επισημα σαν ηλεκτρονικος της εταιρειας σου προτεινω να τσεκαρεις ...
    1. αισθητηρα του φακου ccd
    2. την ιριδα iris
    και οι δυο περιπτώσεις χρειαζονται ρυθμισεις με ειδικο εργαλειο service μετα την αντικατασταση τους ,για οποια πληροφορια msg
    service camcorders ! repair .

    www.beazertech.com


  12. #10
    Το avatar του χρήστη bzrmiltos
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΛΤΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια JVC D728E η οποια βγαζει στην οθονη remove lens cap,ξερει καποιος αν εχει καποιο αισθητηριο που καταλαβαινει οτι το καπακι ειναι επανω η απο το σκοταδι του φακου το αντιλαμβανεται?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    ακριβως και μπορει να οφείλεται σε διαφορετικές αιτίες ,,,
    service camcorders ! repair .

    www.beazertech.com


Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας