Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή Μαύρη οθόνη φορητού Η/Υ

    Γεια σας.Έχω τον φορητό HP Pavilion DV5-1120ev.Σήμερα που τον άνοιξα η οθόνη ήταν μαύρη(χωρίς φως) αλλά διέκρινα τα στοιχεία της επιφάνειας εργασίας.Δηλαδή δουλεύει κανονικά αλλά χωρίς φως.Τι λέτε να έγινε;Λέτε να κάηκε ή μήπως εχει πειραχτεί κάποια ρύθμιση;Ευχαριστώ!


  2. #2
    Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Γειά χαρά.
    Κατά 90 %, είναι το Inverter. Είναι μια μικρή μακρόστενη πλακετίτσα συνήθως στην κάτω μεριά της οθόνης που δουλειά της είναι να τροφοδοτεί την λάμπα (το backlight) της οθόνης. Αλλιώς είναι η ίδια η λάμπα.
    Μια 3η περίπτωση αλλά όχι και τόσο συνηθισμένη είναι να έχει κολλήσει το κουμπάκι που αντιλαμβάνεται το laptop αν έχεις σηκώσει το καπάκι ή όχι. Αν δεν βλέπεις κάτι τέτοιο, και ο αισθητήρας είναι μαγνητικός, δεν είσαι σε αυτήν τηυν περίπτωση.
    Αν είσαι εντός εγγύησης, τους το πας όπως είσαι, δεν το συζητάς.
    Αν όχι, ξεκίνα να ανοίξεις μόνο την οθόνη (λογικά δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις όλο το λάπτοπ), βρές το inverter και μέτρα αν έχει τάση στην είσοδό του.
    ΠΡΟΣΟΧΗ -> ΜΗΝ βραχυκυκλώσεις κατά λάθος την είσοδο του Inverter
    ΠΡΟΣΟΧΗ -> ΜΗΝ επιχειρήσεις να μετρήσεις την έξοδο του Inverter, θέλει άλλα όργανα που δεν έχουμε εγώ και εσύ, λόγο υψηλής συχνότητας...

  3. #3
    Το avatar του χρήστη KOKAR
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    δεν είναι απαραίτητα ο inverter, μου έχει τυχη αρκετές φορές να ειναι η λάμπα η τα καλώδια της λάμπας...
    ο inverter εχει πάνω μια ασφάλεια SMD και μπορεί να εχει καεί αυτή , αλλα για να καεί κατι αλλο ήταν το γεγονός που το προκάλεσε

  4. #4
    Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σωστός, αλλά ας μετρήσει πρώτα την είσοδο του inverter έτσι και αλλιώς, για να αποκλείσουμε μητρική ή έστω το φις και τα καλώδια που έρχονται από μητρική.
    Είναι και η λιγότερη δουλειά που θα χρειαστεί να κάνει... η οθόνη 4-6 βίδες άντε να έχει.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον wizard_xrc για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (04-02-12)

  6. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wizard_xrc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός, αλλά ας μετρήσει πρώτα την είσοδο του inverter έτσι και αλλιώς, για να αποκλείσουμε μητρική ή έστω το φις και τα καλώδια που έρχονται από μητρική.
    Είναι και η λιγότερη δουλειά που θα χρειαστεί να κάνει... η οθόνη 4-6 βίδες άντε να έχει.
    ΣΕ άλλο θέμα την πάτησε κάποιος άλλος έτσι, μέτρα πρώτα την έξοδο της μητρικής ,για να μην μπεις σε έξοδα τσάμπα.
    και εγώ την έχω πατήσει έτσι

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιδιόρθωση μητρικής φορητού ACER
    από ba99297 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-11, 00:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας