Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Παλαιό ραδιόφωνο Philips με λυχνίες

    Καταρχήν καλώς σας βρήκα και χίλια μπράβο για το site σας.Απορώ πως μου είχε ξεφύγει έως τώρα! Και πάλι μπράβο.

    Σας γράφω σχετικά με ένα παλιό ραδιόφωνο Philips τύπου B3X80B. Είναι μπαταρίας +-90/+-1.5, με λυχνίες από αριστερά όπως τοβλέπουμε από πίσω: DK96-DF96-DAF96-DL96 και το «ματάκι» είναιι η DM71. H ιστορίατου έχει ως εξής:

    Από την αγορά του το 1958 (ο πατέρας με τον πρώτο μισθό μάλλοντο πήρε J )και για 2-3 χρόνια δούλευε κανονικά. Κατόπιν παροπλίστηκε στο σπίτι της γιαγιάςγια καμιά 35 χρόνια σκεπασμένο με πετσετάκι! Και μετά το πήρα εγώ και το έχωστο ράφι…

    Πρίν 2-3 χρόνια του άλλαξα όλες τις λυχνίες και το τροφοδότησαμε συστοιχία μπαταριών (10x9V + 1x1.5V) για να δω τι θα κάνει. Δεν ξέρω εάν είναι περίεργο πάντως στιςπαλιές λυχνίες, σε όλες το νήμα δεν είχε καμιά συνέχεια (Λες να το έχωσε καμιάμέρα η γιαγιά κατευθείαν στην πρίζα???!!!) Τέλος πάντων στη θέση «Pick-Up» δούλεψε κανονικά. Στους σταθμούς δενέκανε τίποτα, Άντε ένα μικρό «χχχχχχ» και αυτό σαν με διακοπές. (Πυκνωτές????)

    Κάποια στιγμή (για μία μόνο στιγμή…) ξέφυγε ένα κροκοδειλάκι,ακούμπησαν το 90V στο 1.5V και φυσικά κάηκαν. (Αν και επέζησαν οι εξής 2: DK96 και DF96)
    Τότε προμηθεύτηκα μια ακόμη ολόκληρη σειρά από λυχνίες ματελικά το παράτησα δεν ξέρω γιατί.

    Έχω πολύ ελάχιστες (έως και καθόλου) γνώσεις ηλεκτρονικώνκαι καμία σχετικά με λυχνίες. Όμως δεν νομίζω πως είναι και τόσο δύσκολο νατεστάρω όλα τα υπόλοιπα εκτός φυσικά από το να αγγίξω ότι έχει να κάνει με πηνίοκαι ρύθμιση.

    Χθές λοιπόν (μια και το έριξα τελευταία σε πετάλια γιακιθάρες και είχα έξω μερικά σύνεργα) το ξαναέβαλα μπροστά και μου έκανε ταίδια. Διάβασα όλα τα postτου forum σχετικά με παλαιά ραδιόφωνα και έκανα μερικά βασικά για αρχήως εξής:

    1) Είδα πως σε όλες τις λυχνίες έχω συνέχεια στο νήμα μεαντίσταση 16 ohm περίπου εκτός από την εξόδου που είχε 25. (καλές οι τιμές?).Μόνο αυτό μπορώ να τεστάρω στις λυχνίες μια και δεν ξέρω τίποτα άλλο.
    2) Σύνδεσα την γείωση της κεραίας.
    3) Καθάρισα με σπρέυ λαδιού επάφες κτλ.

    4) Εξέτασα για αρχή εάν κανένας πυκνωτής παρουσιάζεισυνέχεια στο πολύμετρο όμως από αυτή τη σκοπιά όλα ήταν εντάξει. (Καπασιτόμετροθα βρώ για να τους ελέγξω σωστά σύντομα.)

    Θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας να με καθοδηγήσετε παρακάτω.Φαντάζομαι για αρχή έλεγχος πυκνωτών και αντιστάσεων. Οι αντιστάσεις είναι μεχρωματικό κώδικα τον όποιο με λίγο ψάξιμο θα βρω. Αυτό που δεν βρήκα έως τώραείναι κάποιο διάγραμμα για το συγκεκριμένο μοντέλο να με διευκολύνει και ας έχωβρει για εκατοντάδες άλλα ή παρόμοια.

    Θα ήθελα πολύ να το αναστήσω -και για συναισθηματικούςλόγους- και καθώς για να κάνει παρέα στα υπόλοιπα παλιά πικ-απ, μηχανές κτλ πουέχω έως ισότιμο ενεργό μέλος (!)

    Κατά τα άλλα είναι σε πολύ καλή κατάσταση (παραθέτω μερικέςφώτο στα γρήγορα )και εάν όλα πάνε καλά έχω και υπόψη μου το link για τοτροφοδοτικό που μπορώ να φτιάξω στην συνέχεια.

    Επίσης μια τελευταία απορία. Αυτά τα κυλινδράκια πουφένοτναι στις φώτο ξέρω πως είναι πυκνωτές, όμως γιατί ένα (μπλε) γράφει επάνω kΩ ? Επίσης πως διαβάζω τιςτιμές τους σε μF κτλ στους συγκεκριμένους μια και γράφουν κάτι 1kP αςπούμε. Να υποθέσω ο συγκεκριμένος είναι για παράδειγμα 1000pF ? Και θα μπορύσα να κάνω κάποια απλήμέτρηση στα πηνία (συνέχεια ή μη, ή δεν ξέρω τι άλλο)
    1.jpg2.jpg3.jpg
    Σίγουρα σας κούρασα αλλά έγραψα τόσα για να αποφύγετεερωτήσεις που θα μπορούσαν να απαντηθούν από την αρχή.

    Ευχαριστώ και πάλι!
    4.jpg
    5.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 30-01-12 στις 21:28

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Χρήστο, καλώς ήρθες στο φόρουμ. Το κυλινδράκι που γράφει 47ΚΩ είναι φυσικά αντίσταση, μπορείς να το επιβεβαιώσεις με ένα πολύμετρο, τα άλλα είναι πυκνωτές. Τα πηνία μπορείς να τα ελέγξεις μόνο για συνέχεια με το πολύμετρο αλλά δύσκολα θα βγάλεις άκρη. Στην ουσία, αν η συσκευή δεν έχει υποστεί μηχανική καταπόνηση τα πηνία δεν θα έχουν πρόβλημα. Μη πειράζεις προς το παρόν τα διάφορα τρίμμερ (μικρούς μεταβλητούς πυκνωτές) και πρίν βάλεις χέρι οπουδήποτε στο ραδιόφωνο δοκίμασε να το συνδέσεις με μια εξωτερική κεραία (μερικά μέτρα σύρμα τεντωμένο, έστω και μέσα στο δωμάτιο) όπως και με τη γείωση (καλοριφέρ, κάγκελο). Μπορείς να μου πεις πού βρήκες λυχνίες;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 30-01-12 στις 19:51
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chris73 (30-01-12)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Γιώργο ευχαριστώ. Τις λυχνίες τις είχα βρει μέσω νετ κάπου στην Ολλανδία και θυμάμαι δεν ήταν και ακριβές. Έψαξα λίγο τώρα μα βρήκα έναν που μου φανηκέ ακριβός. Νόμιζω αν δεν βιάζεσαι πολύ καλήτερα να κοιτάς στο eBay, σίγουρα θα βρεις τι θες αργά ή γρήγορα.

    Τα πηνία έχουν συνέχεια όπως βλέπω. Όσο για την αντίσταση από 47Κ έγινε 450Κ (!) Η μία πλευρά της έρχεται από τη γείωση του πικ-απ, η άλλη πλευρά πάει στο μεταγωγέα του πικ απ (στο σημέιο που είναι πάντα σε σύζευξη μάλον) και επίσης μέσω ακόμα μιας αντίστασης σε ένα πηνίο. Και μετά έχει και συνέχεια...Τα τρίμερ φυσικά και δεν θα τα πειράζω.

    Όσο για την κεραία είχα απλώσει και ένα σύρμα στο πάτωμα. Πάντως με κεραία΄εξωτερική ή όχι δεν έπρεπε να πιάνει τουλάχιστον μεσαία???
    Έχω ένα άλλο Phillips ΒΧ350Α, που μεσαία πιάνει χωρίς κεραία θαύμα.
    Ίδωμεν...

  5. #4
    Το avatar του χρήστη Thanos10
    Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Με τι τροφοδοτεις το ραδιο?

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Προσωρινά με συστοιχία μπαταριών (10x9V σε σειρά + 1x1.5V) για να δω τι θα κάνει. Αν δουλέψει τελικά θα κάνω το τροφοδοτικό που έχει εδώ μέσα σε άλλο post.

  7. #6
    Το avatar του χρήστη Thanos10
    Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Πρωτα δες αν δουλευει ο ενισχυτης βαζοντας μια πηγη.

  8. #7

    Προεπιλογή

    Το 1κρ είναι κιλο-πικοφαραντ δηλ 1000 πφ, τα 10κρ είναι 10.000 πφ κοκ. Καλά το κατάλαβες. Δες μήπως βραχυκυκλώνει ο μεταβλητός πυκνωτής (ο μεγάλος), αυτός που γυρίζει με την κλωστή.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον itta-vitta για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chris73 (30-01-12)

  10. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Θάνο έβαλα πηγή και πάλι τώρα και έπαιξε το αναφέρω στην αρχή. Στους σταθμούς είναι το θέμα.
    itta-vitta ευχαριστώ, θα το κοιτάξω και αυτό και βλέπουμε.

  11. #9
    Το avatar του χρήστη p.gabr
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναι
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Χρηστο μετρα και τις τασεις ανοδου
    οι λυχνιες σου ειναι ΕΔΩ ΣΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ ΘΕΜΑ
    ΠΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

  12. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    σχετικά με τον μεταβλητό, 2 καλώδια μονωμένα περνάνε το σασσί και αρχικά πάνε στον επιλογέα SW. Όταν δεν είναι πατημένος κανένα από τα δύο δεν βραχυκυκλώνει. Όταν πατηθεί τότε το ένα από τα δύο συνδέεται με μια επάφή που πάντα έχει συνέχεια με το σασσί και έτσι "βραχυκυκλώνει" (Το κέλυφος του μεταβλητού είναι πάντα σε γείωση)

    Παναγιώτη ευχαριστώ, έχω κατεβάσει τα data για τις λυχνείες και θα το κοιτάξω. Άλλα επειδή όπως είπα είμαι και άσχετος, να ρωτήσω τι να περειμένω να δω περίπου, μια και παρεμβάλονται αντιστάσεις??? Τα 85 ή 64V κτλ, ή κάτι άλλο?

    Σχετικά με προηγούμενη ερώτηση, το 1ΚΡ των πυκνωτών είπαμε είναι 1000pF.Εντάξει αυτό, όμως όταν για παράδειγμα ένας λέει "220Α" ή άλλος "0.8Κ" αυτά πόσο είναι κοκ...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλαιό ραδιόφωνο μπαταριών με λυχνίες
    από ΑΘΑΝΟΣ στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 10:54
  2. Επισκευη παλαιό ραδιόφωνο SIEMENS
    από nixagr στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 15:11
  3. ραδιόφωνο με λυχνίες
    από haris_216 στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-11, 21:52
  4. ραδιόφωνο AIRMEC με λυχνίες
    από hukgys στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 21:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας