Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46
  1. #21
    Το avatar του χρήστη p.gabr
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναι
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    χρηστο
    Με δεδομενα οτι η μεγιστη καταναλωση ειναι 10 ΜΑ εσυ θα πρεπει να μετρας χωρις τροφοδοσια υψιλης τασεως τουλαχιστον 10 κωμ ως προς γη
    Αυτο ομως που σου λεω για την αντισταση ειναι ενδικτικο της καταναλωσης
    θα πρεπει να ειναι πολυ μεγαλυτερη γιατι η αντισταση αυτη ισχυει για καταναλωση εν λειτουργεια
    Επομενως χωρις τροφοδοσιες εαν μετρησεις εκει που συνδεεται το +και γη,ΠΡΕΠΕΙ να εχεις μια ενδειξη 100αδες κωμ
    Εαν ειναι κατω απο 50κωμ αρχινα και ξεκολα ενα ενα τα εξαρτηματα που καταληγουν στην γειωση
    ΘΑ ΤΟ ΒΡΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ

  2. #22
    Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ολα αυτα που εχουν γραφει ειναι πολυ σωστα και ακολουθησετα...
    Λοιπον Χρηστο ας παρουμε τα πραγματα με την σειρα και απο την δικη μου μερια ισως μπορεσω να βοηθησω.

    1. εφοσον δουλεψε το πικαπ η "εξοδος " λειτουργει σωστα. Και οταν λεμε οτι δουλεψε εννοουμε εβγαλε ηχο.
    2. επισης σημαινει οτι και ο μετασχηματιστης εξοδου ειναι ΟΚ.
    3. για να βεβαιωθουμε οτι δουλευει ολη η "σειρα" λυχνιων, κτυπα ελαφρα με ενα κατσαβιδι τον μεταβλητο πυκνωτη. Αν ακουσεις ηχο στο μεγαφωνο σαν κτυπημα, τοτε το ραδιο ειναι ΟΚ και θα λειτουργησει οπωσδηποτε
    4. εαν δεν ακουσεις ηχο τοτε σημαινει οτι το ραδιοσημα απο την κεραια καπου "σταματα"....
    5. αρχισε να ελεγχεις τις ανοδικες τασεις σε καθε λυχνια. Βρες πιο ποδαρακι ειναι σε καθε λυχνια και μετρα με ενα πολυμετρο.
    6. εαν τα βρεις δυσκολα κανε το εξης απλο τεστ. Ξεκινα απο τον λυχνια εξοδου (αυτη με το L) και ακουμπα με κατσαβιδι τις ανοδους μια μια τις λυχνιες προς τα πισω. Αν καπου δεν ακουσεις βομβο στο μεγαφωνο εκει ειναι το προβλημα.
    7. ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΑ ΠΗΝΙΑ (ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ) εαν καποιος τα εχει πειραξει στο παρελθον τοτε η επισκευη του ραδιοφωνου μπορει να γινει μονο στο εργοστασιο κατασκευης.
    8. μην σε απασχολουν οι πυκνωτες, ειδικα στα Φιλιπς ειναι εξαιρετικης ποιοτητας, μονο δες μηπως απο την πολυκαιρια εχει "ξερασει" καποιος ηλεκτρολυτικος.

    και κατι ακομη..."δουλεψε πολυ τα πληκτρα επιλογης ψεκαζοντας συνεχεια τις εσωτερικες επαφες (90 % εκει ειναι το προβλημα λογω παλαιοτητας)

    Καλη επιτυχια....

  3. #23

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Νικο γεια, λοιπόν:

    1)Χτύπησα τον μεταβλητό και κάνει κανένα ήχο σε καμιά μπάντα.
    2) όπως ανέφερα με τις ανοδικές τάσεις, εκεί που φένεται να έχουμε κάτι περίεργο (μικρή) είναι στη λυχνία DAF.
    3)Ακούμπησα το κατσαβίδι στις ανόδους: DL δεν κάνει απολύτος τίποτα
    DAF κάνει τσικ τσικ
    DF κάνει αλλά πιο λίγο
    DK κάνει πέρισσοτερο από όλες
    Σημείωση πουθενά βόμβος, μόνο τσικ τσικ. Επισης το ράδιο πιάνει και το σταματήμα του ψυγείου (τσικ πάλι)
    4) Πηνία και μεταβλητοί πυκνωτές δεν φένονται πειραγμένοι, και από όσο ξέρω την ιστορία του ραδιοφώνου δεν έχει βάλει κανεις χέρι, επίσης όλα τα κεριά φένονται ίδιας παλαιότητας κτλ.

    Σχετικά με τους πυκνωτές τώρα. Θα τους μετρήσω σήμερα αύριο τους πιο ύποπτους τουλάχιστον. Όπτικα όμως το μόνο που ΙΣΩΣ να λέει κάτι είναι πως ο ηλέκτρολυτικός που είναι στη γείωση της κεραίας, στο θετικό του μέρος, έχει ένα πράγμα σαν πολύ μικρό άνοιγμα αυτόν θα τον δω πρώτο, φένεται και δεν φένεται ύποπτος.

    Τέλος, και κάτι άλλο: μόλις συνδέω για πρώτη φορά την τάση ακούγεται ένα ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σε ψηλή συχνότητα που μετά σαν να ζεστεναιται το ράδιο και χάνεται, ίσως ανεβαίνοντας σε συχνότητα μέχρι να μην είναι ακουστή από άνθρωπο. Αφού λοιπόν πάψει να ακούγεται, αν πατήσουμε κουμπι άλλης μπάντας πάλι συμβαινει το ίδιο μέχρι να χαθεί. Το ίδιο φαινόμενο επίσης συμβαινει, και όταν ακουμπάω και μετα απομακρύνω το κατσαβίδι στο ΄τεστ που μου είπες από την DAF. (σε όλα μέσα αυτή!)

    Νίκο τώρα αν και το αυτοκίνητο του άβαταρ σου είναι δικό σου θέλω βόλτα επειγόντος!!!

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Εγώ θα 'ημουν λίγο περισσότερο αυστηρός
    Νομίζω ότι το forum απευθύνεται σε κάποιον που έχει μερικές γνώσεις και ζητα μία βοήθεια για να ολοκληρώσει κάτι
    Οταν όμως είσαι εκτός αντικειμένου ότι 'τσίκ' και να κάνει το ραδιόφωνο δεν το βλέπω να βγάζεις άκρη
    Εφ όσον είσαι ακόμα σε φάση που δεν έχουν γίνει σοβαρές ζημιές νομίζω ότι μάλλον είναι καλύτερο να απευθηνθείς σε κάποιον που ξέρει το θέμα και έτσι να επισκευάσεις το ραδιόφωνο μίας που είναι και ενθύμιο

  5. #25

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Ok Νίκο, ευχαριστώ όλους για το χρόνο τους και κάθε βοήθεια θα το κοιτάξω.
    Ευχαριστώ και πάλι.

    ***Αν κανένας από εδώ μέσα θέλει να το αναλάβει μπορεί να επικοινωνήσει***

  6. #26

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αν ήσουν Αθήνα θα σου σύστηνα

    http://www.oldradiorepairs.com/

    Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να επικοινωνήσεις μαζί του, και να τον ρωτήσεις !
    Πές του ότι είσαι εκ μέρους του Δημήτρη με το Χρυσαφί Kadett !

  7. #27

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Δημήτρη ευχαριστώ και εσένα και όλους. Θα το έχω υπόψη και αφού ασχοληθώ ακόμη λίγο θα το στείλω κάπου τελικά.

  8. #28
    Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Χρηστο ειμαστε σε καλο δρομο...

    Εαν ακουγεται εστω και "τσικ" σημαινει οτι το σημα "περνα"...
    Κανονικα ακουμπωντας την ανοδο της λυχνιας εξοδου (με το L) επρεπε να ακους δυνατο βομβο...
    Καλο θα ειναι να βρεις λυχνιομετρο και να την ελεξεις μηπως εδω ειναι το προβλημα..... ή ελεξε την ταση ανοδου..
    Εχω ενα ιδιο ραδιο και μολις βρω χρονο θα μετρησω τασεις και θα σου πω ποσο ειναι η καθε μια...

    Επιμενω οτι για ενα "υγιες" ραδιο κτυπωντας τον μεταβλητο πρεπει να εχεις "κτυπημα" στο μεγαφωνο, αλλοιως......??

  9. #29

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Νίκο και όλοι οι υπόλοι που ασχολείστε με έναν άσχετο!
    σήμερα κάτι έγινε, έπιασα βραχέα σε όλη την μπάντα!

    Το μόνο νέο που έκανα ήταν να αλλάξω μία αντίσταση που είχε πολύ πιο μεγάλη τιμή από αυτή που έπρεπε. Ήταν στην DAF (έχει σχέση με την άνοδο της) αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με το ότι τελικά κάτι έπιασα.

    Στα μεσαία τίποτα ακόμη, μόνο σε 2 σημεία όπου μάλον έχει σταθμό καθώς περνά η βελόνα ακούγεται σαν να εκφορτίζει πυκνωτής. 'Οσο για τα μακρά, τίποτα, όμως κάααααααατι ακουγεται από θόρυβο.

    Αύριο ίσως και να μετρήσω τις λυχνίες στον τεχνικό που μου υπόδειξαν στο κέντρο. Τάσεις ανόδου πάντως μου φένονται σωστές σύμφωνα με το παρόμοιο manual αν και το σκανάρισμα δεν φένεται σωστά. (περίπου 80V σε όλες, εκτός από την DAF poy έχει 40-45V)

    Όσο για το χτύπημα στο μεταβλητό έμενα πάντως δεν κάνει τίποτα! Πάντως αφου κάτι έγινε ίσως να κάνω και το τροφοδοτικό τελικά.

  10. #30
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Τα 90 βολτ είναι για τα νήματα των λυχνιών ή για κάτι άλλο;

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλαιό ραδιόφωνο μπαταριών με λυχνίες
    από ΑΘΑΝΟΣ στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 10:54
  2. Επισκευη παλαιό ραδιόφωνο SIEMENS
    από nixagr στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 15:11
  3. ραδιόφωνο με λυχνίες
    από haris_216 στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-11, 21:52
  4. ραδιόφωνο AIRMEC με λυχνίες
    από hukgys στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 21:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας