Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46
  1. #11

    Προεπιλογή

    Σε περίπτωση που δεν βγάλεις άκρη, ξέρω δύο καλούς παλιούς ραδιοτεχνίτες στη Θεσ/νίκη. Ο ένας είναι στην Αετοράχης (κοντά στην εκκλ. Αγ. Τριάδα) δεν θυμαμαι αριθμό, περίπου στη μέση της οδού (ανάμεσα Βελισσαρίου & Αμαλίας). Ο άλλος είναι στη Φιλίππου (Τριανταφυλλίδης Τάκης), στο κομμάτι ανάμεσα Βενιζέλου & Ι. Δραγούμη

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη να και τα αποτελέσματα:
    DK96 40V
    DF96 40V
    DAF96 14V
    DL96 78V

    Κάτι δεν πάει καλά ε? Τι κάνουμε τώρα?

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρηστο μετρα και τις τασεις ανοδου
    οι λυχνιες σου ειναι ΕΔΩ ΣΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ ΘΕΜΑ
    ΠΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
    Παναγιώτη να και τα αποτελέσματα:
    DK96 40V
    DF96 40V
    DAF96 14V
    DL96 78V

    Κάτι δεν πάει καλά ε? Τι κάνουμε τώρα?

  4. #14
    Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Το συνημμένο είναι το πλησιέστερο σχηματικό που βρήκα , θα σου δώσει μια ιδέα για τις τάσεις που πρέπει να έχεις στις λυχνίες.Το νού σου μην έχεις καμιά λυχνία σε λάθος θέση .
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neuraxia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνημμένο είναι το πλησιέστερο σχηματικό που βρήκα , θα σου δώσει μια ιδέα για τις τάσεις που πρέπει να έχεις στις λυχνίες.Το νού σου μην έχεις καμιά λυχνία σε λάθος θέση .
    Ευχαριστώ πολύ σαν ίδιο να είναι. Εάν και οι τάσεις δεν φαίνονται καλά σε όλα, βλέπω πως η DAF96 τουλάχιστον σαν να λέει κάτι για 40+ Volt ενώ εγώ έχω μόνο 14.
    Να ψάξω για αρχή λοιπόν τα τριγύρω της? 'Οχι δεν είναι σε λάθος θέση η λυχνίες 200 το είδα!
    Ευχαριστώ πάντως όλους. Και αν δεν βγει και τίποτα θα πάω σε κάποιο ραδιοτεχνίτη, άλλα θέλω να το ψάξω ακόμη. (Thanks Itta-Vitta)
    Ότι άλλη ιδέα καλοδεχούμενη

    Διόρθωση: Τελικά βλέπω και πως η DAF έχει καμιά 40V αλλά αυτό για μερικά δεύτερα μόλις την συνδέσω, μετά πέφτει. Μάλον είναι που το νήμα το ταίζω μόνο από μια μπαταρία και πέιναει μάλλον. ¶υριο θα βάλω και καμιά ακόμη παράλληλα και πιστεύω πως η τάση τους θα είναι καλή. Μετά βλέπουμε πάλι από την αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 31-01-12 στις 02:27

  6. #16
    Το avatar του χρήστη p.gabr
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναι
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Χρηστο
    Αφαιρεσε την τροφοδοσια νυματων και ασε μονο την ταση ανοδου, η αφαιρεσε τις λυχνιες τελειως

    Μετρα ξανα σε ανοδους και σκριν ,πρεπει να εχεις παντου 90 βολτ γιατι οι λυχνιες εχουν απειρη αντισταση
    Δεν υπαρχουν διαιρετες τασεως στην τροφοδοσια
    ΧΩΡΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ οι τασεις ειναι παντου ιδιες

    καποιος πυκνωτης πρεπει να σου κανει την ζημια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 31-01-12 στις 09:42

  7. #17

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη σήμερα θα πάρω το καπασιτόμετρο και αυτό που θα δω πρώτα είναι οι ηλεκτρολυτικοί και οι χάρτου (χάρτου δεν είναι αυτοί οι μαύροι???) και μετά όσους από τους λοιπούς καταλαβαίνω την χωρητικίοτητα τους μια και όπως είπα έχει και κάτι περίεργους (πχ 220Α κτλ)

    Για πυκνωτή και εγώ αυτό σκέφτηκα πρώτα αν και πολύ στα τυφλά ψάχνω. Ας πούμε τι είναι το σκριν και ποιο σύμβολο έχει για να βρω το ανάλογο σημείο???
    Επίσης σήμερα που ξαναδοκίμασα, είδα πως μόλις συνδέω έχω άλλου καμιά 90V και ειδικά στην DAF96 (που νομίζω είναι η προενίσχυση) 45V τα οποία μειώνονται πολύ σύντομα από 45 σε 25 και 15 λίγο μετά. Παρόλα αυτά και εάν η DAF έχει να κάνει μόνο με την προενίσχυση από το την είσοδο πικαπ παίζει καλά ακόμη και με 15V στην άνοδο.

    Το ότι πέφτουν έτσι γρήγορα οι τάσεις για πυκνωτής και εμένα μου λέει αν και λόγο ασχετοσύνης μπορεί να κέω και μεγαλές μπούρδες
    Ευχαριστώ πάντως

  8. #18

    Προεπιλογή

    http://www.vintage-radio.com/project...y-set-psu.html ένα τροφοδοτικό γιά νά μήν παιδεύεσαι μέ μπαταρίες καί νά μπορείς νά βγάλεις πιό ασφαλή συμπεράσματα.

  9. #19

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Το έχω υπόψη αλλά θα το φτίαξω΄αν δουλέψει τελικά. ¶σε έχω γεμίσει project και ψιλολόγια τελευταία. Και αν κάποιος έχει παρόμοιο θέμα να του πω και για ένα tip για το συγκεκρημένο τροφοδοτικό. Στην πρόσοψη του θα προσαρμώσει 4 θηλυκά RCA στο σχήμα της μπρίζας του ραδιοφώνου και κατευθείαν θα την βάζει έκει μέσα χωρίς άλλα καλώδiα, κροκοδείλους κτλ

  10. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη είδα και το σκριν (χωρίς τάση στο νήμα). Λοιπόν, όλες καλά εκτός από την DAF96 πάλι. Αυτή έχει άνοδο 40 και σκριν 10.
    Η άνοδος ΄πάει μέσω ενός από τους περίεργους πυκνωτές που λέει "33Α" στο σασσί.
    Το σκριν μέσω ενός πυκνωτή χάρτου(?) 47000pF στο σασσί.

    Επίσης, αν και είχα συνδέσει μόνο 3-4 λεπτά τις μπαταρίες, αυτές που ήταν προς το (+) είχαν αρχίσει να ζεστένονται.
    Από την λυχνία εξόδου DL96 και το grid1 (όχι το σκριν που μάλον είναι το grid2 όπως κατάλαβα) ακολουθεί μία αντίσταση 2ΜΩ και μετά σε σειρά αυτή μια δεύτηρε που κατάλήγει στο σασσί. Αυτή ή 2η δεν φένεται στα καλά της και δεν μπορώ να δω τα χρώματα αλλά μετράω χωρίς να την αποσυνδέσω μόνο 10Ω. Να έχει σχέσει με βραχυκύκλωμα και ζέσταμα μπαταριών?

    Στο διαγραμμά που΄έστειλε ο Πάνος και φένεται σχεδον όμοιο, από το grid1 της DL96 ΄φεύγει μόνο μία αντίσταση χωρίς δεύτερη σε σειρά που πάει στο σασσί και είναι 1.8MΩ.
    Σε ζάλισα μάλλον

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλαιό ραδιόφωνο μπαταριών με λυχνίες
    από ΑΘΑΝΟΣ στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 11:54
  2. Επισκευη παλαιό ραδιόφωνο SIEMENS
    από nixagr στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 16:11
  3. ραδιόφωνο με λυχνίες
    από haris_216 στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-11, 22:52
  4. ραδιόφωνο AIRMEC με λυχνίες
    από hukgys στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 22:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας