Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Question Τεστάρισμα MOSFET

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να δω αν λειτουργεί σωστά το συγκεκριμένο mosfet http://www.seekdatasheet.com/Datashe...44-AO4400.html AO4407A
    Είναι πριν την έξοδο για τη φόρτιση μια μπαταρίας και απ' οτι καταλαβαίνω πρέπει να λειτουργεί ως load switch. Πήρα μετρήσεις και έχουμε
    D=4.5V , G=19.5V , S=18.85V . Εγώ κανονικά περιμένω να πάρω 11.5V-12V στο D. Επομένως θέλω να δώ αν είναι χαλασμένο το mosfet και δεν βγάζει
    σωστά ρεύματα ή αν δεν στέλνει το κατάλληλο ρεύμα ο controller στο G. Γίνεται αυτό χωρίς να το ξεκολλήσω απο την πλακέτα? Ευχαριστώ.

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε. Το mosfet που αναφέρεις ειναι P και από οτι είδα στο data sheet είναι (low gate charge and operation with voltage as low as 2.5V)με Vgs maximum rating τα +-12V . To Vg πως το μετράς και ως προς τι ? Τη τάση που γράφεις 19.5V την είδες με παλμογράφο ? γιατί μου φένεται υπερβολικά μεγάλη για gate mosfet. Τις υπόλοιπες τάσεις πως τις μέτρησες και ως προς τι ? Τι να βγάλεις αυτό απ'οτι είδα είναι smd package (SOIC- και δε θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά πράγματα εκτός αν έχεις εξοπλισμό. Παρεπιμπτόντως ο φορτιστής σου τι πρόβλημα παρουσιάζει ?????

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Αν έχει πρόβλημα μπορώ να το αντικαταστήσω. Τις τάσεις τις μέτρησα με πολύμετρο ως προς τη γείωση του κυκλώματος.
    Το 8απινο αυτό βρίσκεται πριν απο την έξοδο για την μπαταρία του λαπτοπ στη μητρική. Μετά απο επισκευή το λαπτοπ παρουσιάζει πρόβλημα στο να φορτίσει την μπαταρία (είχε μείνει κανα χρόνο μέσα).
    Άνοιξα την μπαταρία και φόρτισα κάθε cell βάση των οδηγιών στο datasheet αλλά και πάλι το λαπτοπ δεν την φορτίζει, αν και όταν βγάλω το καλώδιο μένει αναμμένο με τη μπαταρία.
    Στα windows γράφει 0% συνέχεια και αν πάω να ανοίξω το λαπτοπ πριν απο το post του bios βγάζει extremely low battery και δεν ανοίγει.
    Επομένως ή τα έχει κλάσει αυτό το mosfet και δεν βγάζει σωστό ρεύμα ή ο controller της μητρικής ή ο controller μέσα στην μπαταρία.
    Απλά δεν θέλω να πάρω καινούργια μπαταρία και να μου μείνει αμα δεν δουλέψει. Όποια βοήθεια δεκτή.

    Υ.Γ. Αν ήξερε κάποιος το Pinout για αυτή την μπαταρία θα βοηθούσε AS07A51 http://www.ebay.com/itm/200704783990...84.m1438.l2649
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jimakos_Sn : 29-01-12 στις 04:04

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Για να μη το φιλοσοφούμε εφόσον έχεις δυνατότητα να το βγάλεις ,βγάλτο και μέτρα το ωμικά source και drain και αν μπορείς να βρεις καινούριο να βάλεις, βάλε ένα καινούριο mosfet να δεις τι θα γίνει.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dimpet για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (04-02-12)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Με το G να είναι θετικότερο του S το MOSFET θα πρέπει να είναι αποκομμένο...

  7. #6
    Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Επομένως αφού βάζω τη μπαταρία και δεν την φορτίζει ούτε παίρνει σωστή ανταπόκριση το λαπτοπ για το πόσο φορτισμένη είναι δεν φταίει το mosfet αλλά το σήμα που έρχεται στο g. Σωστα?

  8. #7
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Έτσι φαίνεται.

  9. #8
    Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Έκανα μια τελευταία δοκιμή πριν αρχίσω να αλλάζω mosfet και να τεστάρω τάσεις.
    Φόρτισα την μπαταρία εξωτερικά στο 100% και την έβαλα στο λαπτοπ, όλα μια χαρά.
    Ανοίγει δείχνει το ποσοστό της και πόση ώρα απομένει σωστά. Τώρα άμα βάλω το AC
    κάνει λες και δεν αναγνωρίζει οτι μπήκε βύσμα. Στο εικονιδιάκι των windows για τη μπαταρία
    δεν βγάζει οτι συνδέθηκε φορτιστής, όπως επίσης δεν ανάβει και το λαμπάκι που έχει το λαπτοπ
    για όταν μπαίνει ο φορτιστής. Γράφει οτι απομένουν 234+ ώρες και η κατανάλωση στη μπαταρία είναι 0,
    επομένως καταλαβαίνει και κόβει το ρεύμα απο την μπαταρία αλλά δεν την φορτίζει. Επίσης άμα έχω
    και AC και μπαταρία και βγάλω την μπαταρία το λαπτοπ θα κλείσει. Με σκέτο το AC χωρίς μπαταρία
    ανοίγει κανονικά αν και πάλι το λαμπάκι του AC δεν ανάβει. Ξέρει/έχει ασχοληθεί κανείς να μου πει
    πως καταλαβαίνει το λαπτοπ οτι μπήκε το βύσμα? Στο βύσμα δεν νομίζω οτι έχει παραπάνω ποδαράκι
    για χρέη διακόπτη επομένως πρέπει να το καταλαβαίνει απο το ρεύμα.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας