Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: service NAD 3130

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    περικλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή service NAD 3130

    καλησπερα!τον συγκεκριμενο ενισχυτη τον εχω αγαπησει γιατι μου εχει χαρισει ωραιες στιγμες μουσικης απολαυσης.εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα μοντελα ενισχυτων ευρωπαικα και ιαπωνικα αλλα τον nad θα ηθελα να τον ακουω για αρκετα χρονια ακομα,ετσι λοιπον καλα θα ηταν..λογω οτι ειναι μοντελο 1987 να του κανω ενα service και ισως μια μικρη βελτιωση αν ειναι εφικτο,φυσικα δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα απλα θα ηθελα να αφιερωσω λιγο χρονο στη συντηρηση του.αρχικα αυτα που σκεφτηκα ειναι να αλλαξω ολους τους πυκνωτες με καινουριους και τις αντιστασεις των 1/4w 5% με ακριβειας 1% και τα ποτενσιομετρα των 1k για τη ρυθμιση του ρευματος dc στην εξοδο με πολυστροφα μεγαλυτερης ακριβειας.ενα αλλο θεμα ειναι με το ρευμα ηρεμιας το οποιο λογω το οτι δεν εχω τιποτα ειδικες γνωσεις θα χρειαστω βοηθεια απο καποιους πιο μυημενους στο χωρο.το ρευμα ηρεμιας στον συγκεκριμενο ενισχυτη ο κατασκευαστης εχει εναν τροπο ριθμισης χωρις ποτενσιομετρα αλλα αλλαζοντας αντιστασεις...και για να το μετρησεις σου δινει μια τιμη 30mv σε ενα σημειο που πρεπει να ξεκολησεις ενα βραχυκυκλωμα για να μετρησεις την ταση και οχι την καταναλωση σε mA.θα ηθελα λοιπον οποιος γνωριζει κοιτωντας το σχηματικο εδω http://elektrotanya.com/nad_3130_sm_1.pdf/download.html να μου πει τι θα ηταν καλυτερο να κανω για τον ενισχυτη μου με αποτελεσμα την καλυτερη λειτουργεια του χωρις να χασει τιποτα απο τον πολυ καλο χαρακτηρα του.υποτιθεται οτι αυτος ο ενισχυτης εχει 2χ30 watt στα 8ωμ...σε συγκριτικες δοκιμες που εχω κανει με διαφορους ''ισοδυναμους'' ενισχυτες αλλα ακομα και με πιο δυνατους πχ 2x50w απλα δεν ειχαν επαφη και σε αποδοση και σε ποιοτητα με τον ''μικρο'' nad.υπαρχει περιπτωση το manual να εχει τυπογραφικο λαθος στο θεμα της αποδοσης του????η απλα ειναι ιδεα μου???καθε βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Ομορφο κομματι Περικλη!Αλλαξε λοιπον τους πυκνωτες,με προσοχη στις τιμες της βαθμιδας προενισχυσης και οδηγησης των τρανζιστορς.Στο τελικο σταδιο δεν διεγειρει μεγαλη ταση,με αποτελεσμα να ικανοποιει τις καμπινες σου,αλλα να υπογραφει και στην διαχρονικοτητα του.Η γνωμη μου ειναι,πως ειναι λαθος να μεταβαλλεις ταση και ενταση (ρευμα ηρεμιας) στην καρδια του συγκεκριμενου,γιατι δεν θα κερδισεις κατι (ευχαριστο).Καλο θα ηταν,καθαρισμα (λυσιμο-πλυσιμο) σε διακοπτες,αντικατασταση στον μετασχηματιστη τροφοδοτικου μεγαλυτερης εντασης,(υστερα απο υπολογισμο μεγεθους) και τελος αν θελεις,μεσα στο κουτι (κατω απο το καπακι) τοποθετησε ανεμιστηρα.Κανε αντικατασταση των υποδοχων εισοδου,η να τις τρυψεις με ντουκοχαρτο.Αυτα για την συντηρηση.Για βελτιωση δεν σου προτεινω κατι,εκτος αν διαθετεις χωρο,χρονο,και χ...ρημα.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Η τοποθετηση ανεμιστηρα μεσα σε ενισχυτη μονο κακο μπορει να κανει ..... Πολυ απλα αν κρυωνει τον vbe multiplier (δλδ τις Διοδους η το τρανσιστορ που ρυθμιζει το ρευμα ηρεμιας στα τρανσισοτρ εξοδου αναλογα με την θερμοκρασια του ενισχυτη) το οποιο αν ειναι κρυο νομιζει οτι ο ενισχυτης δεν εχει ζεσταθει και ετσι ανοιγει το ρευμα ηρεμιας με αποτελεσμα ο ενισχυτης να καει .

    Αν για καποιο λογο και οταν το 100% της ισχυος χρειαστει επι αρκετη ωρα τοτε εχει νοημα η χρηση ανεμιστηρα αλλα αποκλειστικα και μονο στην εξωτερικη μερια και μονο να φυσαει τα τρανσιτορ εξοδου .

    Αλλα ας μην γελιομαστε τα μηχανηματα αυτα ποτε δεν φιαχτηκαν για τετοια χρηση και η δουλεια τους ειναι αυτο που λεμε casual listening καθημερινο ακουσμα σε μχαμηλη εως μετρια ισχυ .

    Γενικα το μηχανημα αυτο αρκει να μεινει οπως ειναι μονο αλλαγμα πυκνωτες η μετατροπη απο αντιστασεις σε ενα τριμερακι για το ρευμα ηρεμιας ειναι παρα πολυ ευκολη και επεμβασεις τυπου αλλαξε μετασχηματιστη δεν θα βοηθησουν σχεδον πουθενα αν η χρηση του μηχανηματος ειναι αυτη που περιεγραψα παραπανω ...

    ΟΙ ενισχυτες αυτης της σειρας ειναι κακα μηχανηματα υποφερουν απο αρκετα προβληματα και πρπει να εισαι προσεκτικος μαζι τους Τελος πο πλευρας ηχου εχουν την ταση να στρογγυλεουν τα παραγματα στις ακρες με αποτελεσμα να ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα για ροκ ακουσματα η εντεχνα ελληνικα αλλα περα απο αυτα σε τζαζ η house μουσικες δεν πανε μια ...

    Αυτα
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    περικλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες σας!1ον οσον αφορα τους πυκνωτες θα προτεινατε να βαλω ακριβως τις τιμες του κατασκευαστη και σε χωριτηκοτητα και σε μεγιστη τιμη ρευματος???η σε καποια σημεια του κυκλωματος (πχ τροφοδοσια)ειναι προτιμοτερο να μπουνε ελαφρως μεγαλητεροι???και 2ον η αλλαγη των αντιστασεων με μεγαλυτερης ακριβειας δεδομενου οτι υπαρχει η ορεξη και ο χρονος ειναι καλη ιδεα???η μετα θα δημιουργηθουν αλλα προβληματα που λογω οτι δεν διαθετω παλμογραφο ουτε και τις απαραιτητες γνωσεις να γινει χειροτερος???Σακη (vintage service) με την πρωτη ευκαιρια που θα ερθω Νεα Μακρη παλι λογω οτι εχω φιλους εκει απο τους αγωνες αυτοκινητων..θα περασω να γνωριστουμε γιατι σε παρακολουθω καιρο στα φορουμ και πραγματικα αγαπας πολυ αυτο που κανεις, εχεις ξεφυγει απο το τρυπακι ''ειμαι ηλεκτρονικος και σταματαω να εξελισομαι γιατι τα εμαθα ολα''.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    ------οι πυκνωτες που εχουν σχεση με αναδρασεις πρεπει να μεινουν ιδιοι στην τιμη μεγαλυτερη ομως ταση και θερμοκρασια και καλυτερη ποιοτητα χωρις ακροτητες προσφερουν γραμμικοτητα διοαχρονικοτητα και γενικοτερα αντοχη .
    ------ οι πυκνωτες που εχουν σχεση με τοπικη σταθεροποιηση μπορουν να ανεβουν σχεδον οσο θες ...οριο δεν υπαρχει μονο το μεγεθος .... απλα απο ενα σημειο και μετα ειναι σπαταλη χωρις ουσια

    ------ οι πυκνωτες που εχουν σχεση με dc blocking αν ειναι ηλετρολυτικοι μπορουν να αντικατασταθουν με πολλα αλλα καλυτερα πραγματα και θα φερουν ουσιαστικες βελτιωσεις

    ------ οι πυκνωτες miller που υπαρχουν μεσα αν ειναι κεραμικοι μπορουν να αντικατασταθουν και με μικροτερους αλλα και με καλυτερους αλλα θελει επιβεβαιωση για ταλαντωσεις με γενητρια και παλμογραφο

    ------τελος στο τροφοδοτικο ανεβαινεις οπου θελεις αρκει να χωρανε και φυσικα να αντεχει η γεφυρα
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    περικλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    οσο για τις αντιστασεις????να τις αφησω οπως ειναι???η να βαλω metal film 1%?????

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Thanos10
    Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Μπορεις να τις αλλαξεις αλλα ειναι φασαρια ειναι και πολλες και μπορεις να κανεις και ζημια στο τυπωμενο στην προσπαθεια σου να τις ξεκολλησεις.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    αυτο θα εχει ...και την πλακα του ...η αληθεια ειναι οτι στο διαφορικο και στις πηγες ρευματος εχει νοημα να εχεις αντιστασεις ακριβειας γιατι πολυ απλα ενισχυτης = ακριβεια + συμμετρια .... ομως υπαρχουν καποιοι που εκαναν αναλογες δουλειες και ενω μεν το μηχανημα τους κερδισε σε αναλυτικοτητα και ακριβεια εχασε σε ηχηχρωματα ( γενικα μιλαμε για ψιλα γραμματα )

    Γεια σου φιλε μου Θανο

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    περικλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    θα προτιμουσα τα ηχοχρωματα να μεινουν εκει που ειναι μιας και στο παρελθον αυτος ο ενισχυτης βγηκε νικητης αναμεσα σε περιπου 10 διαφορετικους ενισχυτες σε ''long term home use'' σε ολα τα ειδη μουσικης και διαφορετικα φορμα ηχου.ο μονος ενισχυτης απο τους παλιους που περασαν απο τα χερια μου και μπορεσε να τον πλησιασει σε μουσικοτητα τον nad ηταν ενας kenwood ka-3300 1976 made in japan! λιγο αναιμικος βεβαια στις υψηλες εντασεις και με τασεις να χαμηλωνει τα ακρα απο ενα σημειο της εντασης και μετα.φυσικα μετανιωσα που τον πουλησα....να ευχαριστησω ολα τα παιδια για τις συμβουλες τους θα επανελθω με νεα μετα το recap του NAD.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    ε...καλα τωρα ...αυτο ηταν τρελλη παραμυθα ...σε καμμια περιπτωση ο nad δεν μπορουσε και δεν εκανε τετοια πραγματα ...πρωτο τον εβγαζαν αυτοι που τα επαιρναν χοντρα εκεινες τις εποχες ...πως νοιζεις οτι εκαναν οι NAD ονομα ? ενας οποιοςδηποτε ΥΑΜΑΗΑ εκεινης της εποχης τον ειχε για για πλακα τον NAD και μαλιστα τον ειχε και σε ολα ... γκαζια ποιοτητα και αν μη τι αλλο διαχρονικοτητα και αντοχη ...
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SERVICE YAMAHA AX 700
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-12, 21:38
  2. SERVICE B3 UA 600
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 23:30
  3. SERVICE NAD 214
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 19:34
  4. SERVICE TV
    από bilaros στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας