καλησπερα!τον συγκεκριμενο ενισχυτη τον εχω αγαπησει γιατι μου εχει χαρισει ωραιες στιγμες μουσικης απολαυσης.εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα μοντελα ενισχυτων ευρωπαικα και ιαπωνικα αλλα τον nad θα ηθελα να τον ακουω για αρκετα χρονια ακομα,ετσι λοιπον καλα θα ηταν..λογω οτι ειναι μοντελο 1987 να του κανω ενα service και ισως μια μικρη βελτιωση αν ειναι εφικτο,φυσικα δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα απλα θα ηθελα να αφιερωσω λιγο χρονο στη συντηρηση του.αρχικα αυτα που σκεφτηκα ειναι να αλλαξω ολους τους πυκνωτες με καινουριους και τις αντιστασεις των 1/4w 5% με ακριβειας 1% και τα ποτενσιομετρα των 1k για τη ρυθμιση του ρευματος dc στην εξοδο με πολυστροφα μεγαλυτερης ακριβειας.ενα αλλο θεμα ειναι με το ρευμα ηρεμιας το οποιο λογω το οτι δεν εχω τιποτα ειδικες γνωσεις θα χρειαστω βοηθεια απο καποιους πιο μυημενους στο χωρο.το ρευμα ηρεμιας στον συγκεκριμενο ενισχυτη ο κατασκευαστης εχει εναν τροπο ριθμισης χωρις ποτενσιομετρα αλλα αλλαζοντας αντιστασεις...και για να το μετρησεις σου δινει μια τιμη 30mv σε ενα σημειο που πρεπει να ξεκολησεις ενα βραχυκυκλωμα για να μετρησεις την ταση και οχι την καταναλωση σε mA.θα ηθελα λοιπον οποιος γνωριζει κοιτωντας το σχηματικο εδω http://elektrotanya.com/nad_3130_sm_1.pdf/download.html να μου πει τι θα ηταν καλυτερο να κανω για τον ενισχυτη μου με αποτελεσμα την καλυτερη λειτουργεια του χωρις να χασει τιποτα απο τον πολυ καλο χαρακτηρα του.υποτιθεται οτι αυτος ο ενισχυτης εχει 2χ30 watt στα 8ωμ...σε συγκριτικες δοκιμες που εχω κανει με διαφορους ''ισοδυναμους'' ενισχυτες αλλα ακομα και με πιο δυνατους πχ 2x50w απλα δεν ειχαν επαφη και σε αποδοση και σε ποιοτητα με τον ''μικρο'' nad.υπαρχει περιπτωση το manual να εχει τυπογραφικο λαθος στο θεμα της αποδοσης του????η απλα ειναι ιδεα μου???καθε βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη!