ΘΑ ΣΤΑΘΩ για μια στιγμη οχι τοσο στην περιγραφη η τα καλουδια του ΥΑΜΑΗΑ ΑΧ 700 αλλα σε μια περιπτωση πιο ειδικη ...

Το συγεκριμενο μηχανημα πηγε στο σερβις της εταιριας πριν απο αρκετα χρονια με μονο προβλημα οτι ψιλοεκανε διακοπες απο καναλι σε καναλι αλλα μονο σε πολυ χαμηλη ισχυ ..αν ανοιγες καπια σταθμη και πανω κανενα προβλημα ....Ελα ομως που ο πελατης ειχε μικρα παιδια και ηθελα το βραδυ ννα ακουει πολυ χαμηλα .... Ο καθενας θα μπορουσε να πει οτι φταιει το ποτενσιομετρο της φωνης ( η αληθεια ειναι οτι και εγω την εχω πατησει big time και μαλιστα σε δικο μου μηχανημα ) βλεπεις τα λογαριθμικα ποτενσιομετρα τα κανουν αυτα σε πολυ χαμηλη σταθμη ...

Εκανα λαθος ..καμμια σχεση ...εφταιγε το ρελαι της εξοδου ...και μαλιστα ειχε ανοιχτει και καθαριστει καποτε στο παρελθον απο το σερβις της εταιριας ... βλεπες το ρελαι δεν ηταν σφραγισμενο 100% απο κατασκευης και οποτε μαζευε στις επαφες διαφορα ...Το παραξενα ηταν τα παρακατω ...

---Αρχικα θα επρεπε το ρελαι να αλλαχτει ...οχι τωρα αλλα απο τοτε
---Ο τεχνικος που τον ανοιξε εκανε ενα σχετικο καθαρσμο στις επαφες αλλα τελικα του ξεφυγε οτι ο ρελες τελικα ηταν ελατωματικος .... Οπως καποιος μπορει να δει στις φωτο οι επαφες δεν πεφτουν η μια πανω στην αλλη αλλα τελικα διπλα η πιο κατω απο εκει που επρεπε .... Αυτο σημαινει οτι η επαφη χανει την ικανοτητα να περασει μεσα της καποια σοβαρη ποσοτητα ρευματος ...

το κορυφαιο παντως ειναι οτι το ρελε εχει τυλιγμενα πανω του απο το εργοστασιο δυο φεριτακια ... Ολοι γνωριζουμε οτι γενικα τα φεριτακια καταπνγουν υψισυχνα διαφορα Αραγε το μετραγανε ειδαν οτι εχει θεμα και οτι εκει που ειναι το ρελε κατι επιρεαζει και χρειαστηκε να βαλουν τους φεριττες ? Αν ναι μπραβο τους .... τετοιου ειδους λεπτομερια δνε χω ξαναδει ποτε και πουθενα ...

enjoy some pics of the relay ....