Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34
  1. #1
    Το avatar του χρήστη NOZZON
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    26

    Question ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

    Καλησπέρα.
    Έχω μια κάρτα γραφικών η οποία παρουσιάζει οριζόντιες γραμμές και στο τέλος κολλάει.
    Οπτικά φαίνεται να έχει οξείδωση λόγω υπερθέρμανσης στις επαφές και τις διαδρομές πίσω απο τα chipakia (εκεί παρουσιάζεται πιο σκουρο χρώμα που φέρνει σε μπρουτζόμαυρο ) .Εάν υποθέσουμε οτι αυτό κ μόνο αυτό προκαλεί το πρόβλημα πως είναι δυνατόν να απομακρύνουμε-διορθώσουμε την οξείδωση σε αυτά τα σημεία?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    φίλε μου σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φότο να έχουμε οπτική επαφή?? πιστεύω θα βοηθούσε περισσότερο... να φανεί και το μέγεθος της ζημιάς.!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη NOZZON
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Η πρώτη είναι το μπροστιό μέρος με βγαλμένη την ψύκτρα, η δεύτερη το πίσω με την ψύκτρα και η τρίτη&τέταρτη το πίσω χωρίς την ψύκτρα...Πάνω στα τσιπάκια αυτο που γκριζάρει ειναι η θερμοαγώγιμη....γύρω απο αυτά είναι το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται!!!

    DSC01085.jpgDSC01078.jpgDSC01084.jpgDSC01079.jpg

  4. #4
    Το avatar του χρήστη kxenos
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Εμένα δε μου φαίνεται για πρόβλημα πάντως. Αν θες να το καθαρίσεις χρησιμοποίησε μια παλιά οδοντόβουρτσα ή πανάκι και καθαριστικό πλακέτας ή αφρό. Να είναι mild detergant, μη βάλεις ασετόν ή άλλο δυνατό καθαριστικό. Τη θερμοαγώγιμη καλό θα είναι να την καθαρίσεις και να βάλεις καινούργια αφού έβγαλες την ψύκτρα. Αν στο κάνει πάντα μετά από λίγο, μάλλον είναι θέμα θερμοκρασίας. Δες αν το ανεμιστηράκι λειτουργεί κανονικά και χωρίς να κάνει κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    η αλήθεια είναι πως δεν φαίνεται καλά... ένα κόλπο που έμαθα απο έναν παλιό ήταν τις επαφές που είχαν οξειδωθεί να τις τρίβω με το μπλε σημείο απο τις γόμες εκείνες που είναι πορτοκαλί και μπλε..... τώρα αν το ίδιο φαινόμενο υπάρχει και σε κολλήσεις φρεσκαρέτες λίγο.... δες τπτ και για κανένα πυκνωτή φουσκομένο!! και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα. Πάντως θα συμφωνήσω με το παραπάνω μνμ δεν πρέπει μα πέζει τόσο πολυ ρόλο αυτό.... κοίταξε για το θέμα θερμοκρασίας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη στεφανος μιχαλης : 30-12-11 στις 22:59

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Ρε φιλε,καθαρισετει εκει περα.ΑΥτο δεν ειναι απλα σκονη,ειναι μαυρο ,στο πατομα την ειχες?-_-.Δεν μπορω να κτλβω που ειναι το gpu στην πρωτη αφου λες οτι εχεις βγαλει την ψυχτρα.Τελοσπαντων.Ριξτεις ενα καλλο και ολοκληρομενο καθαρισμα.Στην ψυχτρα απο μπροστα καθαρισε τον ανεμιστηρα τελειως ,καθαρισε το σημειο που ακουμπαει απο κατω αφεροντας οτι υπολιματα εχει απο θερμοαγωγιμη κτλπα,καθαρισε και την θερμοαγωγιμη απο το gpu .Βαλε καινουρια θερμοαγωγιμη ξαναχωστη στο pc και δες αν θα κανει τα ιδια.Τι την εχεις ετσι εξω?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη kxenos
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Τώρα που το είπε ο φίλος, ξαναείδα την πρώτη φωτο και μου φαίνεται ότι οι δυο ηλεκτρολυτικοί στην πάνω-αριστερά γωνία της φωτο μάλλον την έχουν ακούσει λίγο.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη NOZZON
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά...την γόμα την δοκίμασα ήδη αλλά τίποτα!Στην πρώτη όπως έχω αναφέρει σχετικά με το πρόβλημα φαίνονται τα τσιπάκια κ όχι το gpu που είναι κάτω από την ξεχωριστή ψύκτρα με τον ανεμιστήρα που βλέπεις και στην φωτό ο οποίος δουλευει κανονικότατα!Τώρα στην πίσω πλευρά μέχρι και που τρως μεγάλε πάνω της.Όπως είπα εχει οξείδωση απο θερμοκρασία και για αυτό εχει μαυρίσει. Άκυρο και το καθάρισμα κτλ γιατί και θερμοαγώγιμη έχει κτλ αλλά έχει κ οξείδωση και βραχυκυκλώνει επίσης ! Τώρα για τα πυκνωτάκια παίζει αλλά που βρίσκεις νέα οέο? Πάντως στην φωτό φαίνονται παραμορφωμένα απο κοντά δείχνουν οκ μάλλον!

  9. #9
    Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    λοιπόν εχω και άλλη πρόταση αν μπορεί να γίνει βέβαια, αφού με τα άλλα δεν έγινε τπτ..... πάρε βέβαια και κανένα καθαριστικό του εμπορίου να δεις για την οξείδωση, αλλά κατέβασε και το HIRRENS BOOT κανε boot από αυτό να τρέξεισ τα διαγνωστικά με προβήματίζει πολύ το φαινόμενο!!! σου δίνω link για αν θες να το κάνεις και με ενημερώνεις
    http://www.hirensbootcd.org/download/

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    NOZZON, υπάρχει μια λύση που την έκανα εγώ σε δικιά μου κάρτα γραφικών:Αν δε μπορείς να βρεις αυτόυς τους πυκνωτές , που για κακή σου τύχη είναι smd, βγάλ' τους με προσοχή και κόλλα κανονικούς.Θέλι όμως ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ και πιθανόν να χρειατεί καλωδιάκι για τη σύνδεσή τους σν δε φτάνει το μήκος των ακροδεκτών τους.Βέβαια, η δική μου διέφερε στο ότι οι πυκνωτές αυτοί ήταν στην πίσω πλευρά της κάρτας και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, παρά μόνον πώς να τους στηρίξω μετά που λύγισα τους ακροδέκτες οτους και δεν ξεκόλλησαν ξανά.Για λεπτομέρειες θα σου ξαναγράψω.
    Ειδάλλως, θα πρέπει να βρεις σταθμό ειδικό για εξαρτήματα smd και να το κάνεις μόνος σου ή να πας σε κάποιον εξειδικευμένο μαγαζί που ασχολείται με τέτοια εξαρτήματα και να σου τα αλλάξουν εκεί.Δε νομίζω να κοστίσει πολύ σε σχέση με το να πάρεις άλλη.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα Με Καρτα Γραφικων Ati 4350 1gb
    από Voks στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 21:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας