Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1
    Το avatar του χρήστη memoslar
    Μέλος
    Όνομα
    Μεμος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    98

    Angry DELL laptop θα με τρελάνει...

    Έχω ένα λαπτοπ Dell D620,το άναβες και δεν έδειχνε τίποτα η οθόνη.Το άνοιξα στο εσωτερικό και προφανώς το είχε ανοίξει κι άλλος κάποτε και για κάποιο λόγο τα καλώδια του ανεμιστήρα ήταν κομμένα και ο ίδιος χαλασμένος(το μοτεράκι το ίδιο).Εντωμεταξύ παραγγέλνω άλλον απο το ebay. Εξαιτίας του φαντάστηκα ότι λόγω υπερθέρμανσης παρουσιάστηκε πρόβλημα στο τσιπ γραφικών.Το λύνω όλο και του κάνω ένα reflow.Έπεσα διάνα λοιπόν δούλεψε μετά από αυτό,κανονικά με την οθόνη του και όλα τα γραφικά του,μπήκε στα windows,μια χαρά.Για κανένα μισάωρο παρατήρησα ότι ο καινούριος ανεμιστήρας που είχα παραγγείλει δεν είχε ξεκινήσει καθόλου και ανέβασε θερμοκρασία πολύ.Βέβαια δε ξαναχάλασε το τσίπ μετά,αλλά έπαψε να δείχνει στην εσωτερική lcd οθόνη μόλις κρύωσε.Σε εξωτερική όμως μια χαρα! Στο diagnostics μου βγάζει δε βλέπει το lcd monitor. Μου μπήκαν υποψίες μήπως ο ανεμιστήρας και η οθόνη παίρνει εντολή απο το τσίπ γραφικών.
    Του ξανακάνω reflow.
    Αυτή τη φορά κάτι πήγε στραβά και μου'βγαλε καθετες γραμμές. Αποφασίζω να ξεκινήσω reballing.Δε ξεκολλάει με τίποτα το chip μέχρι που το έφτασα για λίγο στους 380 βαθμούς και το σταμάτησα μη χαλάσει το chip.Ούτε που συγκινούνταν.Προκειμένου να το ξεσκίσω, απογοητευμένος λοιπον το ξαναδένω με σκοπό να το παρατήσω.Το πατάω να ανοίξει και τα γραφικά επανήλθαν αλλά το πρόβλημα της οθόνης και του ανεμιστήρα παραμένει.Τι στο δι@ολο να κοιτάξω ?Καμια βοήθεια,σας έχει τύχει κάτι σχετικό?
    Service ΓΛΥΚΟΣ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Φίλε Μέμο
    δεν μου έχει τύχει κάτι σχετικό αλλά κάτι το οποίο μπορώ να φανταστώ όσο μπορώ κατανοήσω τη βλάβη λόγο του ότι είναι αλλίώς να είσαι μροστά!!
    - μπορείς να μπείς να μπείς στο bios και να αλλάξεις την ρύθμισει στροφών του fan απο auto σε manual μήπως δεν διαβάζει σωστά τις στροφές ή μήπως υπάρχει θέμα με την ανάγνωση της θερμοκρασίας
    - αν δεν έκανες έλεγχο για πυκνωτές καλό θα ήταν να κάνεις ή για κάποιο άλλο εξάρτημα που πιθανών άρπαξε..
    - τώρα υπάρχει και το σενάριο να τα έπεξε το chip...
    επίσης καλό θα ήταν να μάθαινες πώς βρέθηκαν κομένα τα καλώδια ίσως κάποιος πρίν απο εσένα έχει πειράξει κάτι και πεδευεσαι άδικα!!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη wow
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Ποιο διαγνωστικο χρησιμοποιείς Μεμο?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη memoslar
    Μέλος
    Όνομα
    Μεμος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Έχει ενσωματωμένο το bios της μητρικής. + ακόμα ένα λέγεται Qbase κάπως έτσι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο διαγνωστικο χρησιμοποιείς Μεμο?
    Service ΓΛΥΚΟΣ

  5. #5
    Το avatar του χρήστη memoslar
    Μέλος
    Όνομα
    Μεμος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Υπάρχει περίπτωση να φταίει το διπλανό chip της μητρικής.αυτό δε το έκανα reflow... ακουμπάει και σ'αυτό η ψύκτρα.
    Service ΓΛΥΚΟΣ

  6. #6
    Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    δεν έχω κατεβάσει το manual αλλά ώς συνήθως η ψύκτρα καλύπτη το cpu και τα γραφικά... απο την στιγμή που το pc δουλεύει και απλά και βγάζει γραμμές ποιο πολύ σε θέμα γραφικών γέρνει παρά cpu... τώρα αν δείχνει να ανάβει δηλαδή ανάβουν τα λαμπάκια power κ.τ.λ. και πέρνεις μαύρη οθόνη τότε ναι πέζει και cpu... αν σου είναι εύκολο βάλε μια φοτο απο τις γραμμές στην οθόνη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη στεφανος μιχαλης : 03-02-12 στις 18:50

  7. #7
    Το avatar του χρήστη memoslar
    Μέλος
    Όνομα
    Μεμος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία0949.jpg Εδώ έχω και φωτογραφία
    Στέφανε δε βγάζει πλέον γραμμές έστρωσε με το reflow. H οΘόνη δεν ανάβει και το ανεμιστηράκι.
    Service ΓΛΥΚΟΣ

  8. #8

    Προεπιλογή

    ψάξε λίγο μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με το bios, βάλε το τελευταίο και ψάξε στο google μήπως έχει προβλήματα το ανεμιστήράκι με το bios

  9. #9
    Το avatar του χρήστη στεφανος μιχαλης
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στεφανος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    οπότε τώρα πέρνεις δηλαδή ενδειξη απο τα λαμπάκια οτι ανάβει το pc αλλα έχεις μαύρη οθόνη????? αυτό απο το bios για το fan που σου έγραψα ποιο πάνω πρόλαβες να το κάνεις??? τώρα είδα το ποστ του Picdev κάνε και ένα update το bios καλή ιδέα...

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τροφοδοτικο απο dell gx 260 sff
    από StukiTR στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-11, 19:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας