Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15
  1. #11
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σωστά, βαδίζουμε πάντα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Εγώ πλέον τα έχω όλα εκτός από αναλυτή καυσαερίων (λίγο ακριβός) αλλά ο καυστήρας μου είναι ο πιο οικονομικός/αποδοτικός στην οικοδομή.
    900MHz-64GHz

  2. #12
    Το avatar του χρήστη antonis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ο καυστήρας είναι Hydrothemr HD-1 και ο λέβητας Hydrotherm 20000kcal/h. Προσπάθησα για service manual αλλά δεν βρήκα. Ο καυστήρας είναι 23 ετών.
    Η αντλία καθαρίστηκε φέτος. Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι το μπεκ 0,55 90 μοίρες ζεσταίνει ποιο γρήγορα το νερό από το 0,60 60μοίρες μιας και τον μέτρησα και πέρυσι αλλά και φέτος.
    Μία παρατήρηση, ανεβαίνει η πίεση του νερού στα 3 bar, από το 1 bar που ήταν αρχικά όταν το νερό είναι κρύο, και τρέχει νερό από την βαλβίδα. Χρειάζεται δοχείο διαστολής σίγουρα. Μας επηρεάζει αυτό στην λειτουργία?
    Μιας και είναι παλιός έχει πιάσει άλατα εσωτερικά μήπως χρειάζεται, να το πούμε , αφαλάτωση? Πως γίνεται καθαρισμός στο δίκτυο?
    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!

  3. #13
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ζητήσεις εγχειρίδιο και απο τον κατασκευαστή, συνήθως δίνουν. Πρόσφατα μου δώσαν για πιο παλιό. Δεν χρειάζεται να πειράξεις τα νερά προς στιγμήν. Λογικό είναι το 90 να ζεσταίνει πιο γρήγορα αφού δημιουργεί μεγαλύτερη φλόγα κλπ.

    Υπάρχουν και καθαριστικά κλπ αλλά τόσα χρόνια ποτέ δε χρειάστηκε κάτι τέτοιο ακόμα και σε σύστημα που λειτουργεί 28 χρόνια.
    Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει δοχείο διαστολής?

    Ο καυστήρας σου είναι είτε Calrin, είτε Beckett είτε Riello. Μήπως δεν είδες όλα τα ταμπελάκια καλά? Άνοιξε καπάκια (πάνω κάτω πίσω στον καυστήρα) και ψάξε για ταμπελάκια μεταλλικά κλπ και βγάλε και καμιά φωτογραφία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 29-12-11 στις 15:04
    900MHz-64GHz

  4. #14
    Το avatar του χρήστη antonis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Δοχείο διαστολής υπάρχει αλλά μάλλον έχει σπάσει η μεμβράνη. Θα κοιτάξω καλύτερα για ταμπελάκια. Ευχαριστώ
    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    filam
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Εγώ πρέπει να έκανα ζημία σε έναν παλιό ατομικό καυστήρα πετρελαίου στο πατρικό της γυναίκας μου (Rein Haus). Κατα την λειτουργία έκανε έναν περίεργο επαναλαμβανόμενο θόρυβο σαν κάτι να χτύπαγε και δεν απέδιδε σωστά. Αφου τον σκάλισα σταμάτησε να ανάβει και είχε γεμίζει πολύ πετρέλαιο μέσα στον θάλαμο και έβγαζε καπνούς. Φώναξα έναν άνθρωπο απο εδώ πέρα και τώρα λειτουργεί ρολόϊ. Ήθελε λέει καθάρισμα και ρύθμιση στο καύσιμο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας