Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: NEFF FD7207

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΙΡΗ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή NEFF FD7207

    Καλησπέρα έχω εδώ και αρκετά χρόνια μια ηλεκτρική κουζίνα neff (E-Nr.f1660w0/03) FD7207Με κεραμικές εστίες και φούρνο με αέρα και συμβατικό, το πρόβλημα είναι ότι μετά τη τελευταία φορά που καθάρισα το φούρνο όταν τον ανάβω (στον αέρα) ενώ λειτουργεί κανονικά υπερθερμαίνεται ολόκληρη η κουζίνα αρχίζει και καίει από τη πίσω πλευρά και μέχρι να τελειώσει το μαγείρεμα καίει ολόκληρη.Γνωρίζεται τι μπορεί να έχει χαλάσει? Έχει κάποιος manual που να δείχνει το κύκλωμα της κουζίνας ολόκληρης? το manual που έχω εγώ δείχνει τη κουζίνα εξωτερικά και πως μαγειρεύει.Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 22-06-12 στις 14:20

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nikolaras
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Μαίρη, χάλασε το σύστημα που ψύχει το εξωτερικό του φούρνου, αποτελείται από τον θερμοστάτη και τον ανεμιστήρα.
    Λες ότι παρουσιάστηκε το πρόβλημα μετά που καθάρισες τον φούρνο... μπορεί να πειράχθηκε κάποια καλωδίωση, φίσα κλπ.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΙΡΗ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    τον ανεμιστήρα τον έλεγξα και δουλεύει άρα είναι ο θερμοστάτης? και αν ναι τι τύπου θερμοστάτη να αναζητήσω και να αλλάξω στη κουζίνα?

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΙΡΗ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ξέχασα επίσης να ρωτησω,εως ότου την επισκευάσω μπορώ να χρησιμοποιώ το φούρνο και αν καίει?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nikolaras
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Kαταρχήν να σου καταστήσω σαφές ότι χειρίζεσαι υψηλή τάση, οπότε, αν δεν έχεις την απαιτούμενη γνώση, μην επιχειρήσεις να αλλάξεις τον θερμοστάτη μόνη σου.
    Δεν είναι σίγουρο ότι φταίει ο θερμοστάτης, πρέπει να ελεγθεί όπως και το κύκλωμα.
    Σαφώς και δεν δουλεύεις τον φούρνο μέχρι να επισκευασθεί.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΙΡΗ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Όπως καταλάβατε οι γνώσεις μου είναι ελλιπής απλός έχω μάθει εδώ και χρόνια από μεράκι να επισκευάζω τα πάντα(tv-video-dvd-πλυντήριο) στο σπίτι μόνη, κουζίνα είναι η πρώτη φορά που χαλαει και καταλαβαίνω ότι χρειάζεται επαγγελματία.
    Ωστόσο αν υπάρχει manual με το κύκλωμα της κουζίνας θα ήθελα να το έχω ,κάτι θα μάθαινα παραπάνω.
    ευχαριστώ

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Γεια σου Mary ...Σύμφωνα με αυτά που μας περιγράφεις .... ως πιθανό θεωρώ ότι οι μονώσεις που έχει γύρω γύρω ο κάδος του φούρνου σας ( δεν τις βλέπεις αν δεν ανοίξεις το πίσω καπάκι) Και προσοχή !!! μακριά από τα ρεύματα !!! . Έχω τύχει παλιά περίπτωση όπου ποντικοί "έφαγαν" την μόνωση γύρω γύρω από τον κάδο του φούρνου ... με αποτέλεσμα να ζεσταίνετε και εξωτερικά όλη η κουζίνα.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλημερα! Εχω προβλημα με το φουρνο neff, δεν μπορω να ψησω τιποτα σε γλυκο, οσα προγραμματα και να εχω δοκιμασει το γλυκο βγαινει ξεροψημενο απο εξω και παντα υγρο απο μεσα. Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω ή τι δεν κανω σωστα τεςπα. Ακουω ενα βουητο οταν αναβω τις αντιστασεις που μαλλον ειναι το φουρφουρι που διωχνει τον αερα εξω απο το φουρνο, υπαρχει περιπτωση να μενει υργασια στο εσωτερικο γι αυτο δεν μπορω να ψησω? Ειναι 3 χρονων φουρνος, ο πανακριβος αυτος με το σπαστο χερουλι και τα πολλα προγραμματα που ακομα λιγο και θα τον διαολοστειλω. Εχω πεταξει του κοσμου τα κεικ ημαρτον!!!!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria-elena Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... όσα προγράμματα και να έχω δοκιμάσει το γλυκό βγαίνει ξεροψημένο από έξω και πάντα υγρό από μέσα...
    Θα προθερμάνεις το φούρνο σε χαμηλότερη θερμοκρασία (λ.χ. αερόθερμο και 150°C), μόλις σβήσει το λαμπάκι βάζεις τη φόρμα στο ράφι (2η θέση από κάτω) και μετά από 15-20 λεπτά θα ανεβάσεις σε 180-183°C. Δεν θα ανοίξεις καθόλου την πόρτα πριν πάρει καφετί χρώμα το μίγμα (περίπου στα 25'). Δοκιμάζεις με μαχαίρι αν έχει ψηθεί και εφόσον δεν κολλάει το μαχαίρι το αφήνεις άλλα 5 λεπτά μέσα. Οταν το βγάλεις το αφήνεις 5 λεπτά στη φόρμα και μετά το αναποδογυρίζεις και το αφήνεις να στεγνώσει (περίπου 30').
    G
    .

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Σ΄ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Στο βιβλιο παντως λεει οτι δεν χρειαζεται να προθερμανεις καθολου το φουρνο. Τι στο καλο μηπως αυτο ειναι το κολπο? Αυριο θα σας γραψω ακριβως το μοντελο, αυτη την στιγμη εμαι στη δουλεια.
    Εΐναι γενικα σαν φουρνοι περισσοτερο δυνατοι απο τους υπολοιπους ή το αντιθετο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Neff] NEFF ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΙΣΗ
    από klik στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 23:13
  2. Service Manual Neff
    από dal_kos στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 18:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας