Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Επισκευή κλαβιέ αρμονίου korg

    Γεια χαρά σε όλους σας
    Θα ήθελα σας παρακαλώ μια πληροφορία
    Αρχικά να πω ότι έχω ένα αρμόνιο ( από την παιδική μου ηλικία ) το οποίο θέλω να επιδιορθώσω
    Πρόκειται για το Korg sas 20 Personal Keyboard.

    http://www.youtube.com/watch?v=BOyD0TTWzdI

    Θυμάμαι μου το είχε πάρει ο πατέρας μου γύρω στα 150 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ!!!!! το 1985
    Όλα αυτά τα χρόνια ούτε το έδωσα ούτε το πέταξα , αλλά το κράτησα και το φύλαξα καλά
    Τώρα θέλω να επιδιορθώσω κάποια μικρό προβληματάκια που έχει και ψάχνω ανταλλακτικά
    Πρόβλημα πρώτο
    Πατάς κάποια πλήκτρα και δεν ακούγεται άμεσα ο ήχος αλλά με καθυστέρηση. Σαν να μην κάνει κάτι επαφή. Ξέρω που είναι το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω που να βρω το ανταλλακτικό. Το αρμόνια δεν έχει δυναμικό κλαβιέ αλλά τα πλήκτρα του είναι σαν διακόπτες ( on - off ). Η νότα είτε ακούγεται είτε όχι. Δεν υπάρχουν στάθμες έντασης της νότας. Όταν πατάς μία νότα μια ηλεκτροαγώγιμη μεμβράνη έρχεται και κλίνει κύκλωμα σε δύο επαφές και ακούγεται η νότα. Το θέμα είναι ότι η μεμβράνη έχει φθαρεί με αποτέλεσμα να μην ακούγονται όλες οι νότες. Η μεμβράνη αυτή μοιάζει με το υλικό που έχουν όλα τα είδη τηλεχειριστηρίων συσκευών τηλεόρασησ dvd κλπ. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια μεμβράνη ή πως να την αναζητήσω ?
    Πρόβλημα δεύτερο δεν ακούγονται όλες οι στάθμες από τα ποτενσιόμετρα. Εδώ ξέρω θέλουν αλλαγή τα ποτενσιόμετρα. Το θέμα είναι ότι θέλω να βρω κάτι αντίστοιχο, με την ίδια διαδρομή ( μήκος κίνησης ) και αισθητική.
    Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω τα παραπάνω ανταλλακτικά
    Μένω Θεσσαλονίκη
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Δυστυχως φιλε Βαγγελη η αντιπροσωπεια της Korg ειναι η www.bonstudio.gr .......Και λεω "δυστυχως" γιατι ειναι πολυ "δυσκολοι" στο να δινουν ανταλλακτικα σε ιδιωτες...
    Αν θες επικοινωνησε με αυτους: http://catalogs.bonstudio.gr/el/tabid/362/Default.aspx .....και ζτηα τους την ελαστικη μεμβρανη των πληκτρων ...πολυ πιθανο να σου ζητησουν το serrial number του αρμονιου....εχω πολυ καιρο να επικοινωνησω αλλά θυμαμαι οτι το ζητουσαν για καθετι που ηθελα......Δεν χανεις παντως τιποτα να τους ρωτησεις
    φιλικα γιαννης

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Γιάννη σε ευχαριστώ. Εκτός από αυτούς δεν μπορώ να βρω τις μεμβράνες κάπου στι internet?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ziakosnasos
    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν κάτι kit που χρησιμοποιούνται για την επισκευή των επαφών στα τηλεχειριστήρια μπορείς να βρείς στο internet όπως αυτό http://www.chemtronics.com/products/product.asp?id=127 , για ποτενσιόμετρα ξηλώνεις αυτά που έχεις πάς σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και κάνεις την δουλειά σου και εγώ παλιότερα είχα δοκιμάσει την επισκευή των επαφών στο κλαβιέ με ένα ανάλογο κιτάκι στο roland sh-2000 και ακόμα δουλεύει καλά είναι μια λύση εάν δεν βρίσκεις φούσκες για το κλαβιέ.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Θανάση σε ευχαριστώ
    Θα το ψάξω

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή Cd
    από Fonte στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 23:53
  2. [Άλλη Συσκευή] Πρόβλημα με KORG NanoPad USB Midi controller
    από stefstefan στο forum Επισκευές Λοιπών Συσκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-11, 20:38
  3. επισκευή ups
    από gRooV στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 13:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας