Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 44
  1. #31
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Γιατι να μην δουλεψει;Το ρολο της εξομαλυνσης θα κανει η αυτεπαγωγη απο το πηνιο του μοτερ.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #32
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Βασικά δεν έχει καν ανάγκη από εξομάλυνση, είτε αυτή προέρχεται από κάποιο πυκνωτή, είτε από το ίδιο το τύλιγμα του μοτέρ. Το έχω κάνει και στην πράξη, αλλά και χωρίς αυτό καταλαβαίνεις ότι θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα.

  3. #33

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Κολωνός
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

    Επειδή μπερδεύτηκα, τελικά να κάνω αυτό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα μετασχηματιστή 100W με δευτερεύον 15V και βάλε του στην έξοδο μια γέφυρα ανόρθωσης.

  4. #34

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Τελικά τι έγινε με αυτό το σκουπάκι δούλεψε?εγώ έχω το Hoover 14.4v και 70w .Έχω πάρει ένα μετασχηματιστή ns-lc90au στα 90w και με επιλογές από 15v έως 24v .Αν διάβασα καλά πρέπει να κάνω και γέφυρα στην έξοδο, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι η γέφυρα και πως γίνεται; μέχρι τώρα που έκανα μόνος μου την προσπάθειά περνει στροφή και σταματάει και μετά πάλι το ίδιο (επαναλαμβανόμενα ).

  5. #35

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Τελικά τι έκανες φίλε μου???

  6. #36
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOLES1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τι έγινε με αυτό το σκουπάκι δούλεψε?εγώ έχω το Hoover 14.4v και 70w .Έχω πάρει ένα μετασχηματιστή ns-lc90au στα 90w και με επιλογές από 15v έως 24v .Αν διάβασα καλά πρέπει να κάνω και γέφυρα στην έξοδο, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι η γέφυρα και πως γίνεται; μέχρι τώρα που έκανα μόνος μου την προσπάθειά περνει στροφή και σταματάει και μετά πάλι το ίδιο (επαναλαμβανόμενα ).
    Προφανώς αυτό που έβαλες δεν είναι μετασχηματιστής αλλά παλμοτροφοδοτικό. Εμείς είπαμε να βάλει έναν μετασχηματιστή:
    http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%...4/Default.aspx
    ο οποίος βγάζει εναλλασσόμενο και κατά συνέπεια πρέπει να μπει στην έξοδό του μια γέφυρα ανόρθωσης:
    http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%...8/Default.aspx
    για να το κάνει συνεχές.

    Η γέφυρα θέλει και ψύξη.

  7. #37

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αυτό που έβαλες δεν είναι μετασχηματιστής αλλά παλμοτροφοδοτικό. Εμείς είπαμε να βάλει έναν μετασχηματιστή:
    http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%...4/Default.aspx
    ο οποίος βγάζει εναλλασσόμενο και κατά συνέπεια πρέπει να μπει στην έξοδό του μια γέφυρα ανόρθωσης:
    http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%...8/Default.aspx
    για να το κάνει συνεχές.

    Η γέφυρα θέλει και ψύξη.
    και τι ειναι η ψύξη?
    δηλαδη αυτο΄ς ο μετασχηματιστής που αγώρασα πάει για επιστροφη..έτσι?(σου παραθέτω και φωτογραφία του)
    και στην θέση του θα αγορασω αυτά που μου έβαλες...είναι τσεκαρισμένο τελικά ότι θα έχουμε καλο αποτέεσμα(συγνώμη που ρωτάω αλλά μην πανε τζάμπα τα λεφτά
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #38
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Προσοχή στους όρους, άλλο μετασχηματιστής (που δίνει στην έξοδο εναλλασσόμενο όπως αυτό στο πρώτο link του Φίλιππου), άλλο τροφοδοτικό (που δίνει στην έξοδο συνεχές).
    Αυτό που χρειάζεσαι εσύ είναι είτε η λύση του Φίλιππου (μετασχηματιστής και γέφυρα ανόρθωσης) είτε τροφοδοτικό DC.
    Αυτό που αγόρασες ΔΕΝ είναι μετασχηματιστής, είναι τροφοδοτικό DC! Αλλά:
    Το πρόβλημα είναι ότι ενώ λέει 90W (το άλλο με τον Τοτό, που λέμε...), στην έξοδο δίνει το πολύ 1,6Α, οπότε στα 15V το πολύ 24W, και στα 24V το πολύ 38,4W. Κλασσικός κινέζος...
    Και ένα θεματάκι ακόμη: στην τελευταία σου φωτογραφία, η πλακετίστα αριστερά φαίνεται άσκημα αρπαγμένη στην περιοχή των βαττικών αντιστάσεων. Θέλει κοίταγμα, ανέβασε καλές φωτογραφίες ολόκληρης της πλακέτας και από τις δύο πλευρές (πάνω-κάτω).

  9. #39
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Επίσης το μοτέρ απαιτεί πολύ ρεύμα στην εκκίνηση που κάνει το τροφοδοτικό να νομίζει ότι έγινε βραχυκύκλωμα στην έξοδό του και να κλείνει... Δηλαδή ενώ μπορεί να έχει την ικανότητα να το λειτουργήσει, δεν έχει την ικανότητα να το ξεκινήσει...

    Οπότε με έναν μετασχηματιστή και μια γέφυρα ξεπερνάς το πρόβλημα. Το λινκ που σου έβαλα για μετασχηματιστή είναι ενδεικτικό, εσύ θέλεις έναν μετασχηματιστή που να δίνει 15V στα 5Α τουλάχιστον, και μια γέφυρα σαν αυτή που σου έδειξα. Η γέφυρα θέλει και ψύξη, δηλαδή να στερεωθεί πάνω σε κάτι τέτοιο:
    http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%...8/Default.aspx
    (ενδεικτική φωτογραφία)

  10. #40

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    παιδια σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια ανεβάζω φώτο απο την πλακέτα (πάνω κάτω)και αυτη η συνδεσμολογία είναι από την αποτυχημένη μου προσπάθεια !Το παλμοτροφοδοτικο επιστράφηκε και αν μου πείτε ότι η πλακέτα είναι καλή πάω για αγορά. Των πραγμάτων που μου ειπατε γιατί το ηλεκτρολογιο μου δεν τα είχε (γύρω στα 36 ευρώ)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOLES1973 : 06-02-15 στις 22:41

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλυντηριο ρουχων hoover προβλημα
    από petros1967 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 20:30
  2. Ψυγείο Hoover me pure water err.01
    από Marmi στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 21:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας