Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Ερώτηση για ψυγείο.

    Γεια σας.
    Έχω ένα ψυγείο της Brandt μικρό στο ύψος(όσο ένα πλυντήριο περίπου).
    Δουλεύει συνέχεια χωρίς να σταματάει καθόλου τις τελευταίες ημέρες και δεν κάνει ικανοποιητική ψύξη.
    Πήρα τηλέφωνο έναν ψυκτικό και μου είπε πως είτε έχει πρόβλημα με τα υγρά οπότε σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί 80€ για επισκευή είτε έχει πρόβλημα το μοτέρ και θα χρειαστεί γύρω 130 με 150€
    υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα και να χρειαστεί λιγότερα χρήματα;
    Και κατά πόσο συμφέρει να το φτιάξω αν έχει ένα από τα παραπάνω προβλήματα δεδομένου ότι το ψυγείο έχει καμιά 8 χρόνια τουλάχιστον που το αγόρασα.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    εχεις και μια πιθανοτητα να ειναι και ο θερμοστατης πραγμα το οποιο να ευχεσαι γιατι ειναι το πιο φθηνο απο τα τρια...μακαρι να ειναι αυτο.
    Με 150 ευρω παντως σιγουρα παιρνεις καινουργιο.Επισης εχω και την εντυπωση πως και τα 80 ευρω για τα υγρα πολλα ειναι

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ikaros1978 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kabamarou (11-11-11)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Το ότι δουλεύει συνέχεια, θα μπορούσε να οφείλεται στον θερμοστάτη αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα είχε καλή ψύξη όμως... οπότε δεν νομίζω να είναι θερμοστάτης. Αυτό δουλεύει συνέχεια γιατί δεν πιάνει ικανοποιητική θερμοκρασία ώστε να σταματήσει. Μάλλον για υργά ή μοτέρ το βλέπω κι εγώ. Ακούς καθόλου θορύβους?

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kabamarou (11-11-11)

  6. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Ακούγεται λίγο μυστήριος ο ήχος την ώρα που λειτουργεί σε σχέση με πριν.
    Αν είναι να δώσω 80€ για τα υγρά συμφέρει μήπως να πάρω καινούριο(pitsos) με 142€;
    60 Ευρώ πάντως για χάσιμο σίγουρα δεν έχω.
    Για καινούριο μοτέρ με 130-150 ευρώ εννοείτε πως δεν συμφέρει.

  7. #5

    Προεπιλογή

    δεν βρίσκεις ένα τεχνικό που θα σου πει πόσο κοστίζει χωρίς να σε χρεώσει?
    εγώ έτυχε και βρήκα ένα καλό παιδί, και του εξηγήθηκα απο την αρχή, του λέω φίλε μου
    το ψυγείο είναι παλιό πές μου πόσο θα κοστίσει,ήρθε το είδε μου είπε μια τιμή 40ε για να φτιάξει το λάστιχο της πόρτας τη ρύθμισε και όλα οκ.
    βέβαια μετά απο 6 μήνες ξαναχάλασε , είχε φθαρεί το πλαστικό που κράταγε το λάστιχο και ήθελε άλλη πόρτα,
    αλλα ήταν δικιά μου απόφαση να το φτιάξω

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kabamarou (11-11-11)

  9. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Πήρα σε 2 τηλέφωνο.Ο ένας μου είπε κάποιες πιθανές τιμές από το τηλέφωνο και μου λέει πως αν θα έρθω εκεί να το δω θέλω 20 ευρώ μόνο επειδή ήρθα.Δηλαδή μπορεί να έρθει να πει ότι είναι χαλασμένο το μοτέρ εγώ φυσικά θα πω ότι δεν το φτιάχνω και αυτός θα πάρει και 20 ευρώ!
    Ο άλλος πάλι από το τηλέφωνο δεν μου το διευκρίνισε αν θα χρεώσει την επίσκεψη απλά μου είπε τις πιθανές βλάβες που μπορεί να έχει πάθει και τις τιμές που έγραψα παραπάνω...
    Αν είμουν καλά οικονομικά βέβαια θα έλεγα να πάει στα κομμάτια το παλιοψυγείο και αγοράζω άλλο.Δυστυχώς όμως δεν είμαι καλά οικονομικά αυτή την περίοδο.

  10. #7
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Σε περίπτωση που μιλάμε για μοτέρ, δεν αξίζει να ασχοληθείς.
    Σε περίπτωση που μιλάμε για υγρα, αυτό σημαίνει ότι από κάπου τα έχασε οπότε θα πρέπει να φτιαχτεί και αυτό (και όχι μόνο να συμπληρώσεις υγρά). Επίσης κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ασχοληθείς και σε αυτήν την περίπτωση.
    Αυτό που θα μπορούσες να κοιταξεις, είναι μήπως χάνει ψύξη από κάπου. Μήπως π.χ. η πόρτα δεν κλείνει καλά και χάνει από εκεί?
    Στην κατάψυξη έχει πάγο? Αν η κατάψυξη εχει πάγο και το πρόβλημα είναι στην συντήρηση, τότε ίσως έχει βουλώσει η δίοδος του αέρα προς συντήρηση. Σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια καλή απόψυξη.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kabamarou (11-11-11)

  12. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    τελειως διαφορετικη απαντηση.γατι δεν αγοραζεις ενα μεταχειρισμενο?

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kabamarou (11-11-11)

  14. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Στην κατάψυξη αυτή την στιγμή δεν έχει πάγο γιατί έλιωσε τις τελευταίες ημέρες που χάλασε.Είχα πολύ καιρό να κάνω απόψυξη πάντως .Ίσως ψάξω για μεταχειρισμένο τελικά.

  15. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ρώτησα και κάποιον άλλο ψυκτικό και μου είπε ότι για τα υγρά η επισκευή είναι 70€ και πως το μοτέρ είναι μάλλον απίθανο να έχει χαλάσει αν είναι το ψυγείο 8 χρόνων περίπου.
    Αν είναι να δώσω γύρω στα 70€ για την αγορά ενός μεταχειρισμένου αντίστοιχου ψυγείου(2 αστέρων κατάψυξη 85 πόντους ύψος και 53 φάρδος)μήπως συμφέρει να το φτιάξω αντί να αγοράσω μεταχειρισμένο;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψυγείο samsung sr-368
    από thomasg24 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 18:46
  2. Πρόβλημα με το ψυγείο μας!
    από scooterlord στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 17:27
  3. Πρόβλημα με το ψυγείο
    από nik3 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 16:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας