Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Προβλημα με ψυγειο!

    Καλησπερα,μια ερωτηση θελω να κανω.

    Εχω την αισθηση οτι το ψυγειο(το οποιο ενδεχεται να ειναι καινουργιο μαρκα Delongi,γιατι μετακομισα στην γκαρσονιερα πριν
    ενα μηνα αλλα δν ειναι και σιγουρο)δεν λειτουγει σωστα για τους εξης λογους:

    1)μου μουχλιασε ενα philadelphia σχεδον ολοκληρο που ειχα στο ψυγειο ενω προβλεποταν να ληξει στα μεσα Δεκεμβριου
    2)το ζαμπονγυρω στις 5 με 6 μερες στεγνωνει και μυριζει,δεν χαλαει εντελως αλλα ειναι καπως γλειωδης και ανοστο,αφου για να το φαω
    το ξεπλενω με νερο.
    3)η καταψυξη δεν εχει καθολου παγο γυρω γυρω οπως εχω συνηθησει σε ολα τα ψυγεια να βλεπω,τα τροφιμα τα παγωνει μια
    χαρα και τα παγακια τα φτιαχνει μια χαρα πολυ σκληρα δεν εχω προβλημα αλλα ισως να υπαρχει θεμα που δεν υπαρχει γυρω παγος.

    Αυτα,ισως ειναι μια χαρα,ισως εγς σκεφτομαι λαθος.

    Ave!

    Υ.Γ Επισης το ψυγειο το εχω στο 4!
    Η μετρηση ξεκιναει με 0(κλειστο φωτακι) 1(αναβει το φως) 2 3 4 5

    Ευχαριστω Πολυ!
    Μια αστραπή η ζωή μας...Μα προλαβαίνουμε!(Ν. Καζαντζάκης)

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    εαν εχεις ενα θερμομετρο βαλτο μεασ και πες μας τι μετραει?Επισης να θυμασε πως εαν ειναι no frost δεν πιανει παγο οτως η αλλως.....
    τωρα η περιπτωση 1 και 2 μου εχει τυχει και σε εμενα καποιες φορες που το ζαμπον το εχω μεσα σε μπολακι.Και το φιλαδελφια δεν ειχε μεσα του καλα
    συντηρητικα με αποτελεσμα οταν δεν ειχε κλεισει καλα το καπακι να πιασει μουχλα.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη giannis - IKARIA
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Φίλε Θωμά τι ψυγείο έχεις είναι νο φρόστ με αέρα ;;; αν ναι δες με πατημένο τον διακόπτη του φωτός αν βγάζει αέρα από τους αεραγωγούς. Αν είναι από τα απλά δες στην συντήρηση : στην πλάτη τις όπως ανοίγεις την πόρτα απέναντι αν παγώνει ολόκληρη.

    Επίσης : δες κάθε ποσό και πότε δουλεύει το μοτέρ του ψυγείου.
    Η συντήρηση έχει έστω και λίγη ψύξη ;;



    Υ.Γ. είμαι ψυκτικός το σημαντικότερο είναι να μου πεις τη ψυγείο είναι.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Δεν εχω καποιο θερμόμετρο δυστυχως.

    Επειδη δεν βρισκω τους αεραγωγους,εψαξα αλλα δεν...Ειδα την πλατη τωρα που το ανοιγω εχει σταγονες νερου κολλημενες
    στην πλατη οχι παρα πολλες αρκετες ομως.Αλλα προχθες θυμαμαι οτι αυτες οι σταγονες ηταν παγος αλλα ελαχιστος,μη φανταστεις παγακια...

    Αλλα (δεν παιρνω και ορκο) πιστευω ειναι νο φροστ με αερα.

    Επισης το μοτερ δουλευει συχνα,στο κανονικο επιπεδο σε συγκριση με το παλιο σπιτι...

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Nikos Anagnostou
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    θα αρχιζες να ανυσηχεις οταν δεν στα παγωνε τα πραγματα και στην συντηρηση και την καταψυξη,οσο για το ζαμπον ναι δεν κραταει πολλυ ουτως η αλλως αλλα για το φιλαδεφλεια που λες δεν ξερω τοσα συντηρητικα που βαζουν μεσα τι γινεται για μενα μην ανησυχεις χαλαρωσε.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Γεια σου Θωμά (και σε όλους) .
    1) Ύποπτο το ότι συνήθως όσοι κάνουν μετακομίσεις (και δεν ξέρουν) είναι ότι όταν μεταφέρουμε ένα ψυγείο ΔΕΝ πρέπει να το μεταφέρουμε (ξαπλωτό) ή ανάποδα . Πρέπει να το μεταφέρουμε πάντα όσο γίνεται "όρθιο". Και στην νέα "κατοικία" όπου θα το πάμε το ψυγείο πρέπει να "σταθεί" για αρκετές ώρες προτού τα ξαναδουλέψεις. (γιατί εικάζεται ότι αν τα κουβαλήσεις τα ψυγεία "ανάποδα" συσσωρεύονται τα "λάδια" του συμπιεστή στις σωληνώσεις του ψυγείου , με αποτέλεσμα να μην έχουν και καλή απόδοση).

    2) Πάρε ψηφιακό θερμόμετρο εσωτερικού - εξωτερικού χώρου . Και το καλώδιο που είναι για την μέτρηση του "εξωτερικού χώρου " , βάλτο μέσα στο ψυγείο είτε κατάψυξη είτε συντήρηση , και το θερμόμετρο με την οθόνη βάλτο από έξω από το ψυγείο και κλείσε τις πόρτες (χωρίς να τις ανοίγεις για μεγάλο διάστημα , γιαυτό μείνε χορτάτος από πριν !) .

    3) Παρακολούθα τις διακυμάνσεις θερμοκρασίας στα σκαμπανεβάσματα της

    Στην κατάψυξη θα πρέπει τουλάχιστον να μετράς από - 18 βαθμούς και πάνω δηλ - 19 , -20 κτλ

    Στην συντήρηση θα πρέπει να μετράς μεταξύ +4 και + 8 . Ανάλογα βέβαια και σε ποια ένταση έχεις το κουμπί .

    Αν είναι όλα εντάξει στα παραπάνω όρια οι θερμοκρασίες ... δεν σου φταίει το ψυγείο. Αλλά οι μούχλες που λες και όλα τα άλλα θα είναι φυσιολογικά.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη giannis - IKARIA
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους!!! αν δεν βρήκες αεραγωγούς
    ( μικρές τρύπες συνήθως ορθογώνιες )
    στην πλάτη ή στα πλαϊνά τότε δεν είναι νο φρόστ . τώρα με τις σταγόνες που λες δες όταν δουλεύει το μοτέρ αν είναι παγωμένες σαν παγάκια. όταν σταματήσει θα πρέπει να λιώσουν και να πέσουν. Τότε είναι εντάξει το ψυγείο . τα άλλα πράγματα της συντήρησης τα κρυώνει ;; π.χ. το νερό, το γάλα.

    Υ.Γ. το ψυγείο είναι δίπορτο ;;

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω για τις απαντησεις,κατεληξα(ευχομαι) οτι τελικα το ψυγειο χαιρει ακρας υγειας...Γιατι κατι μηλα που εχω 1+ βδομαδα μεσα ειναι οκ! χααχαχα

    Thanks again

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Ας πούμε Θωμά ότι έγινε .... τα δικά μου μήλα κρατάνε 2+ Βδομάδες ... έξω από το ψυγείο !!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-14, 20:05
  2. προβλημα με το ψυγειο
    από fm344 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-11, 10:59
  3. προβλημα σε ψυγειο zanussi
    από epsavit στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 00:53
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-11, 11:01
  5. ΨΥΓΕΙΟ SHARP SJ-439L
    από PARKER στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 14:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας