Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή προβλημα με κεραμικη aeg.

    Καταρχας, μιας κι ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω, καλως σας βρηκα και συγχαρητηρια στους εμπνευστες του site.
    Στο θεμα μας, εχω μια κεραμικη κουζινα aeg στην οποια απο χθες τελειως ξαφνικα, σταματησε να λειτουργει στο μεγαλο ματι το οποιο ειναι διπλης ενεργειας, ο εξωτερικος δακτυλιος, με αποτελεσμα να δουλευει μονο το μεσα...
    Τι μπορω να κανω ρε παιδια, μπας και γλυτωσω την αντιπροσωπεια? Παει καπου το μυαλο σας τι μπορει να ειναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 22-06-12 στις 14:21

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Πολυ απλα εχει καει η αντισταση.Το επαθα και εγω.Ειναι ευκολο να την αντικαταστησεις με μια αλλη.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vmanos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    g-e-o (19-10-11)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    φιλε Μανο ευχαριστω για την απαντηση. Να σε ρωτησω κ κατι αλλο, με το πολυμετρο μολις την βγαλω μπορω να την μετρησω ετσι δεν ειναι?? Υπαρχει περιπτωση να μου την εχει κανει κι ο διακοπτης, γιατι ετσι μου ειπαν στην αντιπροσωπεια η πανε να μου φανε τα 80 ευρουδακια?

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Με πολύ προσοχή (από τα ρεύματα).... κάνε δοκιμή να δεις ... βάζοντας το πολύμετρο στην επιλογή για μέτρηση της Εναλασσόμενης τάσης στα άκρα του )εξωτερικού δακτυλίου) και της συγκεκριμένης αντίστασης όπου λες δεν δουλεύει.

    1) Αν μετρήσεις σωστή τάση .... τότε έχεις πρόβλημα με την αντίσταση
    2) Αν δεν μετρήσεις τάση (ενώ έχεις φυσικά βάλει στην σωστή επιλογή τον διακόπτη για να λειτουργεί και ο εξ.δακτύλιος) . Τότε άλλαξε τον διακόπτη .

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    g-e-o (19-10-11)

  7. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    φιλαρακι ευχαριστω για την ανταποκριση, η ταση που πρεπει να στελνει ειναι συγκεκριμενη για εκει η θα ειναι η ταση δικτυου?? αντισταση να παρω απο μαγαζι εδω της γειτονιας, που εχει imitation η αποκλειστικα αντιπροσωπειας?
    Σας κουρασα γμτ..

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Γεια σου Γιώργο... δεν μας κουράζεις εδώ μπήκαμε και για τον χαβαλέ.... εξ άλλου ήμουν πρώην τεχνικός στις οικιακές συσκευές και τα πεθύμησα λιγάκι...

    Ναι τάση δικτύου πρέπει να δεις 220 - 240 βολτ περίπου (αλλά ξανατονίζω) μακριά τα χέρια από το ρεύμα στην ανάγκη χρησιμοποίησε "κροκοδειλάκια" για να μετρήσεις με το πολύμετρο. Και όταν βάζεις χέρι μέσα στα καλώδια πρώτα να κατεβάσεις το ρεύμα από τον πίνακα τον διακόπτη της κουζίνας . τσέκαρε με σιγουριά ότι δεν δουλεύει η κουζίνα και μετά εργάσου πάνω της.

    Αντίσταση ιμητασιόν πάρε στην περίπτωση αυτή δεν απέχουν πολύ από τις δήθεν "γνήσιες" γιατί ένα παλιόσυρμα είναι η αντίσταση. Νομίζω αν και δεν γνωρίζω τον τύπο της κουζίνας σου . θα πρέπει να αλλάξεις ολόκληρο το "μάτι" εκτός και είναι τέτοια η κατασκευή όπου μπορείς να αλλάξεις μόνο τον εξωτερικό δακτύλιο.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    g-e-o (20-10-11)

  10. #7
    Το avatar του χρήστη MacGyver
    Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Μιας και φαίνεται να μην γνωρίζεις, για καλό και κακό μην μετράς τάσεις, μην καείς μεταφορικά και στην κυριολεξία.
    Αποσύνδεσε την κεραμική, και προσπάθησε να δεις ποια ζευγάρια πηγαίνουν πού και μέτρα με το πολύμετρο στη θέση Ω.
    Οι τιμές που θα βλέπεις θα είναι της τάξης κάποιων ώμ και παρόμοιες (maximum το τριπλάσιο) σε όλα τα μάτια.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    g-e-o (20-10-11)

  12. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παιδια, σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!
    Δεν περιμενα τετοια ανταποκριση..οσο για το ρευμα μην ανησυχειτε, ο αδερφος μου θα κανει την εγχειρηση που ειναι μαστορας, σε ανελκυστηρες βεβαια, αλλα τουλαχιστον ξερει να μετραει τασεις και πιανουν τα χερια του..Εγω απλα εχω αναλαβει το κομματι των πληροφοριων, μια ς και αυτος βαριεται να γραφει..το απογευμα νεοτερα!

  13. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παιδια, τελος καλο ολα καλα..βγαζουμε το ματι το μεσημερι και βλεπουμε οτι εχει αρπαξει και καρβουνιαστει ενα συρματακι στον εξωτερικο δακτυλιο.Παω στο μαγαζι ζηταω ενα καινουργιο στον ανθρωπο, και τι μου λεει?? Κατσαριδακι η μερμηγκι? μενω αναυδος..τον ρωταω τι εννοεις? Μου απανταει οτι αυτα τα καρβουνιασματα, απο κατι τετοια γινονται. Παιρνω το καινουργιο ματι παω σπιτι, και την στιγμη που κουναγε ο αδερφος μου τα καλωδια για να βαλει τα φισακια, κατω απο το διπλανο ματι ενα καρβουνιασμενο κατσαριδακι, ενος εκατοστου..!! Καταραμενο!! Τελος παντων εβαλε το ματι και ολα μια χαρα!!
    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και την ανταποκριση!!

  14. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Ωραία καλορίζικο και πάλι !.... και αν θες να το τελειοποιήσεις φρόντισε να κλείσεις οποιαδήποτε είσοδο υπάρχει στο μάτι ....... γιατί το κατσαριδάκι θα έχει σίγουρα μάνα , πατέρα , αδερφό , και τίποτα συγγενείς .... που θα το ψάχνουν το "συγχωρεμένο".

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας