Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή ατμοσίδερο στιρελλα

    καλησπέρα σας. έχω ε΄να σίδερο στιρέλλα το οποίο δεν βγάζει καθόλου ατμό απλά μόνο ζεσταίνετε η πλάκα... όταν πατάω τα δυο κουμπιά για να δουλέψει ανάβει το λαμπάκι το οποίο είναι για να ζεσταίνετε η πλάκα κ το λαμπάκι του ατμού... το λαμπάκι του λέβητα όπως λέει το χαρτί των οδηγιών ενώ πρώτα άναβε τώρα δεν ανάβει με αποτέλεσμα να μην κάνει καθόλου ατμό.... το άνοιξα το δοχείο κάτω όπου υπάρχει ο λέβητας και το δοχείο που μπαίνει το νερό.... βρήκα εκεί 2 αισθητήρες θερμοκρασίας σαν αυτούς που έχουν οι τοστιέρες ( δεν θυμάμαι την ονομασία τους ) και ο ένας είναι βραχυκυκλωμένος δηλαδή έχει μηδενική αντίσταση ( που αυτό νομίζω είναι το σωστό) και ο άλλος έχει άπειρη αντίσταση δηλαδή βάζω το πολύμετρο στα άκρα του κ δεν κάνει τίποτα.. αυτό γράφει πάνω 1ντο2φ-6073 φ165-14 0817αβ... ενώ το είχα σε λειτουργία του έκανα ένα βραχυκύκλωμα αλλά τίποτα... αυτό πιστεύω ότι φταίει αλλά αν όταν του έκανα το βραχυκύκλωμα δεν θα έπρεπε να ανάβει....?????

  2. #2
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    κανείσ δεν υπάρχει να μου πει μια λύση??? δεν πειραζει.... τουλάχιστον μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω τέτοια ανταλλακτικά??? εγώ μένω χολαργό να φανταστιτε...κανε εδώ τριγύρο υπάρχει??? έστω στο κέντρο...???

  3. #3
    Το avatar του χρήστη yanis
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    δε ζεσταινει το νερο?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Ελα πατησια...στην Αχαρνων υψος Σαρανταππορου (λιγο πριν απο Αγιο ελευεθεριο) εχει μαχαζι που βρίσκεις τα παντα σχετικα με οικοσκευες....με ΗΣΑΠ κατβαινεις Αγιο Ελευθεριο και αρχιζεις να περνεις την Αχαρνων προς το κεντρο απο τη δεξια πλευρα...μετα το φαναρι με τη Σαρανταπορου (και τυφλος το βλεπει) θα δεις ενα μαγαζι του Συνεταιρισμου ΠΕΖΩΝ Ηρακλειου να παρεις καλο κρασακι και διπλα ειναι το μαγαζι με τα ανταλλακτικα....θα βρεις οτι ζητας με εξυπηρετηση και καλο σερβισ......αυτα...δεν ξερω απο Στιρελες αλλιως θα σου ελεγα....αλλα επειδη ατμου εχω επισκευασει δυστυχως τιποτα δεν κραταει για πολυ.....ημιμετρα
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  5. #5
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ... θα το επισκεφτώ αύριο κιόλας... ναι δεν ζεσταίνετε το νερό με αποτέλεσμα να μη βγάζει καθόλου ατμό.. επίσης δεν ανάβει καν το λαμπάκι του λέβητα ενώ πρώτα άναβε...

  6. #6
    Το avatar του χρήστη lakafitis
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Την αντίσταση του μποιλερ την μέτρησες; Παίρνει ταση; Αυτα τα θερμοστατακια που έχει πάνω κλείνουν , δηλαδη διακοπτουν το κύκλωμα μολις ξεπερασει την θερμοκρασία που γράφει επάνω το καθενα. Το δευτερο που λειτουργει ως ασφαλειας σε περιπτωση που δεν κλεισει το πρώτο γράφει μεγαλυτερη θερμοκρασια. . Λογικά αυτο που μετρησες και εχει απειρη αντισταση ειναι καμμένο.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    οπότε για αρχή θα αλλάξω αυτό το καμμένο και μετά σας ενήμερώνω με το αποτέλεσμα... θα μετρήσω και την αντίσταση κ βλέπουμε... ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... πιστεύω αωριο αν πάρω το ανταλλακτικό θα σας έχω νεότερα... καλό βράδυ....

  8. #8
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Aν θες καποια επιπλεον οδηγια πως να πας παρε τηλ 6972826901
    Καπου ειχα και καρτα του....μισο να τη βρω στα χυμα....μπααααααααααα....

    φιλικα Αγις
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  9. #9
    Το avatar του χρήστη agis68
    Μέλος
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    248

    Προεπιλογή

    Ευρηκα!!!!!! εχει και site....http://www.kominis.gr/index.php και δες εδω για επικοινωνια....
    ΚΟΜΙΝΗΣ Α.Ε.
    Αχαρνών 353, Αθήνα 11145
    Τηλέφωνο: 210 2010301
    Φαξ: 210 2010302
    Email: kominis@kominis.gr

    εχει και χαρτη.....http://www.kominis.gr/index.php?page=contact
    Κρατήστε μια αντίσταση... στους χαλεπους καιρους

  10. #10
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    τον άλλαξα παιδιά των αισθητήρα αλλα τζίφος η υπόθεση.... το έψαξα λίγο και βρηκα σε ενα μέρος σαν ασφάλεια κάτι... είναι στη φωτογραφία η πλακετίτσα κ το βράκα σε ενα σαιτ και λέει αισθητήρας νερόυ αλλα οι 2 ακροδέκτες του πηγαίνουν ο ένας στον ένα ποδαράκι του ενός αισθητήρα και το άλλο στο ε΄να ποδαράκι του άλλου αισθητήρα.... ειναι σαν μια γυαλινη ασφάλεια... έβαλα το πολύμετρο στα άκρα του κ δείχνει άπειρο... τωρα δεν ξέρω τη θα πρέπει να δείχνει.... aisthitiras.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από SDrikos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 13:19
  2. Ατμοσίδερο δουλεύει μόνο με τριφασικό ρεύμα..
    από QED στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 17:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας