Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Ψυγειο-καταψύκτης SANTO με πρόβλημα

    Γεια σας, και συγχαρητήρια για τον χώρο σας!

    Εχω θέμα με το ψυγείο μου.
    Πριν κάποιες μέρες άρχισε να πιάνει πάγο στο πίσω μέρος και ταυτόχρονα κρυστάλλιαζε τα φρούτα στον φρουτοθάλαμο.
    Δε άλλαξε κάτι όταν μείωσα τη θερμοκρασία.
    Ενα βράδυ με ξύπνησε ένας θόρυβος που έκανε..κατατρόμαξα και το έκλεισα.
    Το επόμενο πρωί το ξανάβαλα να λειτουργεί και διαπίστωσα ότι το μοτερ δε σταματούσε να λειτουργεί, ενω έπαψε να κρυώνει το θάλαμο της ψύξης.

    Ολοι μου έλεγαν ότι έχασε το φρέον, αλλά ένας τεχνικός που ήρθε σήμερα είπε ότι είναι το μοτέρ που θέλει άλλαγμα και κοστίζει 300€. Δεν έχει λέει χάσει το φρεον γιατί απλά έχει ισοβουτάνιο. Και επίσης δεν είναι no frost όπως νόμιζα.

    Τώρα εγώ τι να κάνώ; 300€ είναι πολλά και αναρωτιέμαι, αφού το μοτερ ακούγεται να λειτουργεί, μήπως επισκευάζεται;

    Επίσης να πω ότι ο καταψύκτης λειτουργεί κανονικά...μέχρι που σκέφτηκα να του πω να βάλει αυτό το μοτερ στην ψύξη, αλλά μάλλον δε θα γίνεται..γράφει διαφορετικά στοιχεία του καταψύκτη.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MarSC : 19-11-14 στις 17:54

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Καλυτερα φωναξε ενα αλλο μαστορα.Πιθανων το προβλημα ειναι στο θερμοστατη και το κοστος επισκευης πολυ λιγοτερο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστω για την απαντηση. Αυτός είπε ότι ο θερμοστατης πρεπει να εφταιγε αρχικά, αλλα επειδη συνεχισε να δουλευει το μοτερ, χάλασε και αυτο. Αλλα αν ειναι χαλαμενο, πως το ακουω να δουλευει;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.325

    Προεπιλογή

    Αλλα αν ειναι χαλαμενο, πως το ακουω να δουλευει;
    Επειδή έχουν και ανεμιστήρες εσωτερικά στους θαλάμους . και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν δουλεύει το μοτέρ του ψυγείου. Εναλλακτικά στο πίσω μέρος (και εξωτερικά του ψυγείου) έχει το μοτέρ (ένα μαύρο είναι σαν καρπούζι ) το αισθάνεσαι ζεστό ή να δονείται . Ή αλλιώς αισθάνεσαι ζεστούς τους σωλήνες (μαύρες πίσω στην πλάτη σαν κάγκελα) να είναι ζεστά μέχρι ίσως που να μην μπορείς να τα ακουμπήσεις παρατεταμένα.

    Να πάω στην δική μου υπόθεση του "τι συμβαίνει " (πιθανότατα)
    Φράκαραν τα κανάλια?
    Ενα βράδυ με ξύπνησε ένας θόρυβος που έκανε..κατατρόμαξα και το έκλεισα.
    πιθανόν να άκουσες τα πτερύγια του εσωτερικού ανεμιστήρα (επειδή φούσκωσε πάγος από το φράξιμο) να χτυπάνε με τον φουσκωμένο πάγο.

    Συνήθως αναφέρουμε "πρόβλημα στο σύστημα απόψυξης" ... αλλά στην περίπτωση σου μάλλον είναι αυτό που σου είπαν στο #2. Επειδή δεν σταματούσε πάλι είναι αιτία να βουλώσουν κανάλια και να συμβεί ότι συνέβη.

    Καλύτερα βρες και άλλον τεχνικό να σου πει μια δεύτερη γνώμη (ψάξε και ρώτα στην περιοχή σου ποιοι τεχνικοί ακούγονται "σωστοί και καλοί" από εμπειρίες άλλων πελατών.

    Το επόμενο πρωί το ξανάβαλα να λειτουργεί και διαπίστωσα ότι το μοτερ δε σταματούσε να λειτουργεί, ενω έπαψε να κρυώνει το θάλαμο της ψύξης.
    Αν βούλωσαν τα κανάλια (αεραγωγοί) φυσικό είναι να δουλεύει το μοτέρ συνεχώς (γιατί πλέον η ψύξη δεν κυκλοφορεί στον θάλαμο ... "αντιλαμβάνεται " μειωμένη ψύξη .. και επομένως δεν υπάρχει λόγος να "σταματήσει" "να κάνει παύση" το μοτέρ . και προσπαθεί άσκοπα.

    Θα πρέπει να το βγάλεις από την μπρίζα και να το κάνεις χειροκίνητη απόψυξη για 24 και άνω ώρες με ανοικτές τις πόρτες να λιώσουν οι πάγοι και να ελευθερωθούν τα κανάλια από τους πάγους.

    Ολοι μου έλεγαν ότι έχασε το φρέον, αλλά ένας τεχνικός που ήρθε σήμερα είπε ότι είναι το μοτέρ που θέλει άλλαγμα και κοστίζει 300€.
    Αν έχανε φρέον .. τότε ο τεχνικός πρέπει να μας εξηγήσει το "κρουστάλλιασμα" στα φρούτα.
    Επίσης δεν στέκει σε "κρουστάλλιασμα φρούτων " να πετάμε εξυπνάδες ότι "θέλει αλλαγή το μοτέρ"

    Δεν έχει λέει χάσει το φρεον γιατί απλά έχει ισοβουτάνιο. Και επίσης δεν είναι no frost όπως νόμιζα.
    Δηλαδή μόνο αυτά που έχουν "ισοβουτάνιο" δεν παθαίνουν ποτέ διαρροή? (μεθυσμένο τον πέτυχες)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-11-14 στις 21:41

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ για την ανάλυση.
    Τον πήρα τηλ. αυτόν τον τεχνικό πριν λίγο, γιατί θυμήθηκα ότι το πρωί που ήρθε να το δεί, έκοψε ένα σωληνάκι που ήταν πάνω στο μοτερ. Του είπα ότι έχω άτομα που μπορούν να μου βρούν το μοτερ φτηνά και πόσο θέλει για εργατικά για να το αλλάξει.
    Και επίσης να το ρωτήσω τι ήταν αυτό το σωληνάκι πάνω στο μοτερ το οποίο έκοψε.

    Ο τύπος μου είπε ότι αδειασε το ισοβουτανιο...γιατί θεωρησε ότι αύριο θα ερχόταν να το φτιάξει..οπότε θα έκανε μετατροπή και θα του έβαζε φρεον134 που είναι πιο ανθεκτικό στις δικές μας μεγάλες θεμοκρασίες!!!!!

    Μάλλον δεν ήταν μεθυσμένος..ήξερε καλα τι έκανε!!!

    Εγω δεν του έδωσα το οκ να προχωρήσει. Ηρθε απλά για να κάνει διάγνωση και όταν το έκοψε, απλά έψαχνε να βρει την αιτία!!!!
    Μάλιστα είπε ότι τώρα δεν πρέπει να το βάλω μπροστά!

    Τι κάνω τώρα;.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.325

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως θα τον τουφέκιζα (θα προτιμούσα να μου πει "να έχει καμένη πλακέτα" ) παρά να μου "αποκεφαλίσει" το ψυγείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-11-14 στις 22:59

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Δηλαδή το κατέστρεψε σκόπιμα;;;;

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarSC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή το κατέστρεψε σκόπιμα;;;;
    Υπάρχει κανένας που δεν το καταστρέφει σκόπιμα?
    Με όσα ανέφερες υπάρχουν πολλές "ενδείξεις"
    1) Το "κρυστάλισμα¨" των φρούτων . αυτό δεν γίνεται αν υποτίθεται λείπουν υγρά ή έχει προβληματικό μοτέρ (οπότε καμιά δουλειά δεν έχουμε με υγρά κτλ)
    2)
    Ο τύπος μου είπε ότι αδειασε το ισοβουτανιο...γιατί θεωρησε ότι αύριο θα ερχόταν να το φτιάξει..οπότε θα έκανε μετατροπή και θα του έβαζε φρεον134 που είναι πιο ανθεκτικό στις δικές μας μεγάλες θεμοκρασίες!!!!!
    Πως θα κάνει μετατροπή (εντός της οικίας σου από ότι κατάλαβα) (και ας πούμε ότι έχει όντως διαροοή) δεν επισκευάζεται εύκολα μια διαρροή εντός οικίας .
    (και πιθανότατα να σου έβαζε ότι θα έβαζε από υγρά είτε έχει διαρροή είτε όχι) χωρίς να ελέγξει για διαρροή? Αρκεί μόνο να πληρωθεί χοντρά? Τρελά πράγματα.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ωχ Θεέ μου...
    Να του πω να έρθει να ξαναγεμίσει το ψυγείο με ισοβουτάνιο;...Σιγά μην έρθει.
    Να τον καταγγείλω κάπου μπορώ...ή θα γελάνε μαζί μου και οι κότες;

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.325

    Προεπιλογή

    Είσαι σε ολόκληρη Αθήνα , ρώτησε κόσμο ποιος είναι αξιόπιστος και "λογικός" τον προηγούμενο άσε τον στην μοίρα του .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Whirlpool] Καταψύκτης AFG 8082/1 - Πρόβλημα στην ψύξη
    από mesitidv στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-18, 23:45
  2. ψυγειο intesit
    από αντωνης147 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 19:57
  3. ΨΥΓΕΙΟ PITSOS
    από MEN1979 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-13, 13:44
  4. [AEG] Ψυγειο AEG
    από kostas76 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 14:27
  5. Καταψύκτης
    από τομ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-11, 19:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας