Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Service manual για PITSOS

    Χαιρεται,
    ψαχνω service manual και schematics για ηλεκτρικη κουζινα PITSOS. Δεν θυμαμαι το μοντελο ακριβως αλλα ξεκινουσε απο ΗΕΒ.θα το αναρτησω αυριο που θα το δω.
    Εχει κανενας σας παντως υποψη καποιο σχετικο σαιτ που να εχει πιτσος?

    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη taxideytis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    http://www.pitsos.gr/

    αλήθεια έγραψες στο γουγλη Πίτσος;

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν τι πρόβλημα έχεις με την κουζίνα? Ποια συσκευή έχεις? και γιατί θες το service manual?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Λοιπόν πρωτα πρωτα το μοντελο είναι το Ρ1 ΗΕΒ 89050/01

    Τι γινεται λοιπόν μια φιλική μου οικογένεια ετυχε να τους χαλάσει για 2η φορα η συγκεκριμένη συσκευη. Μου είπαν λοιπόν πως την προηγουμενη φορα ο τεχνικός τους αλλαξε αμεσως την πλακέτα με τον εγκέφαλο(συγκεκριμένα την πλακετα με τον ελεγκτη της μοτορολα) και την πλακετα της οθόνης. Εγω σκεφτηκα πως καλως η κακως ο τεχνικος δεν το έψαξε και πολυ και ισως αδικα αντικατέστησε τις πλακετες και τους ηρθε ο κουκος αηδόνι και τους είπα να μου δωσουν τις πλακέτες να τους ρίξω μια ματια έτσι κ αλλιως δεν είχαμε τπτ να χάσουμε.
    Η πλακέτα της οθονης ήταν απλη αλλαξα καποια ολοκληρωμενα shift registers κτλ και πιστεύω πως θα λειτουργησει την επόμενη φορα όμως η πλακετα του εγκεφαλου είναι πιο περιπλοκη και για αυτο χρειαζομαι κάποιο service manual η schematic για να τσεκάρω αν λειτουργει σωστα και να το διορθωσω αν αυτο είναι εφικτο και αξίζει.

    Τι λέτε λοιπόν?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη στα service manuals ποτέ δεν δίνουν πληροφορίες για τα ηλεκτρονικά για ευνόητους λόγους. Ο τεχνικός φυσικά και δεν θα ψάξει για να επισκευάσει την πλακέτα εκτός αν είναι κάτι οφθαλμοφανές ή πάρα πολύ εύκολο γιατί δεν αξίζει τον κόπο και δουλειά του είναι να αντικαταστήσει το εξάρτημα που παραδίδει η εταιρία(αν παρέδιδε και ανταλλακτικά για την πλακέτα τότε θα έπρεπε να το ψάξει) και μέχρι εκεί πάει.Αλλά και πάλι δεν μου είπες τι πρόβλημα έχεις?

  6. #6
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Από ότι μου είπανε πριν αντικατασταθουν οι πλακετες η κουζίνα είχε πέσει σε ενα γενικότερο "μπλακ αουτ" δεν ανταποκρινόταν στα κουμπια και αναβαν ότι να ναι στην οθόνη.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Δηλαδή ο τεχνικός που ήρθε έβαλε 2 ηλεκτρονικά και τον πλήρωσε και δεν δούλευε η συσκευή όταν έφυγε?Τα ανταλλακτικά έχουν 2 χρόνια εγγύηση από την εταιρία (αν τα έβαλε η εταιρία ή ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός της)

  8. #8
    Το avatar του χρήστη pit21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Οχι οχι δεν καταλαβες η κουζίνα μια χαρα ηταν τότε που τα εκανε ο τεχνικός και φετος που το συζητουσαμε μου δωσανε τις παλιές χαλασμένες πλακετες της οθόνης και του εγκεφάλου.Έχω πολυ όρεξη να την ξεψαχνίσω να μάθω δυο πραγματα και γιατι όχι αν είναι εφικτο να βρω το σφάλμα που είχε και να την διορθωσω.
    Με τη πλακετα της οθόνης που ήταν απλή κατι καταφερα... Τωρα εψαχνα να βρω πληροφορίες για την πλακέτα του εγκεφαλου να δω τι κ αν μποτω να κάνω κάτι...
    Οπιαδήποτε πληροφορία είναι ευπροσδεκτη.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας