Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣ
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή G9 canon ΒΟΗΘΕΙΑ για βλαβη σε dc/dc board

    Γεια σας και ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια μου δωσετε....


    • Ξαφνικα η g9 μου δεν ανοιγε καθολου. Μετα απο ψαξιμο βρηκα οτι ειναι γνωστο προβλημα της μηχανης οπου μετα απο καποιο διαστημα (εκτος εγγυησης) ξεβιδωνουν καποιες βιδες εσωτερικα και πιθανον προκαλουν βραχυκυκλωμα σε καποια board της μηχανης. Ανοιξα τη μηχανη και βρηκα τη βιδα που ηταν πανω στη dc/dc board και βρηκα οτι τουλαχιστον η ασφαλεια(R-surface mounted) που ελεγαν και οι ομοιοπαθεις στο internet ειναι ανοικτη.


    • Επειδη δεν θελω να καταστρεψω την πλακετα (δεν εχω ασχοληθει με τετοιες κολλησεις ουτε εχω τα σωστα εργαλεια) θα ηθελα, αν μπορουσε, να μου πει καποιος που θα μπορουσα να κανω αυτη την επισκευη, περιοχη Θεσσαλονικης παντα ή καποια αλλη ιδεα.


    • Σημειωνω οτι βρηκα στο ebay την πλακετα με περιπου 50€ ,αν δουλευει. Αυτο για να συγκρινουμε με το κοστος επισκευης της εδω.

    Ευχαριστω

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Σε Canon G7 είχα αντίστοιχο πρόβλημα, δεν άναβε καθόλου. Η πλακέτα έχει ένα μικροσκοπικό διακοπτάκι που ειναι για το πορτάκι της μπαταρίας, κάτω χαμηλά, το οποίο έσπασε. Το καλό ήταν πως δεν λειτουργεί "συμβατικά" και δεν χρειάστηκε να βραχυκυκλώσω τις επαφές, απλά το έβγαλα τελείως και η μηχανή ξαναδούλεψε! Κάπως έτσι είναι και πλακέτα της G9 αν θυμάμαι καλά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με canon S100
    από mitsos35 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-06, 23:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας