Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή Βλάβη σε VIDEO National Panasonic J-20

    Καλησπέρα σας και καλά Κούλουμα.
    Έχω ένα βίντεο Panasonic J-20 και βάζω μέσα μια κασσέτα να παίξει.Ενώ κάνει να ξεκινήσει, σταματάει και σβήνει το βίντεο και τίθεται σε κατάσταση stand by. Στη συνέχεια το ξανανοίγω, πατάω να γυρίσει την κασσέτα μπρός - πίσω και την γυρίζει χωρίς πρόβλημα. Τέλος πατάω το eject και ενώ αρχικά ακούγεται ο μηχανισμός, την κασσέτα δεν την βγάζει έξω. Σημειωτέον ότι η βλάβη παρουσιάστηκε μετά από διακοπή ρεύματος (έπεσε η ασφάλεια του πίνακα) και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι η βλάβη είναι στο τροφοδοτικό. Αλλά από την άλλη μεριά όμως, γιατί να λειτουργεί κανονικά μπρός - πίσω η κασσέτα; Ζητώ την βοήθεια των Ειδικών, μιας και δεν υπάρχει σάλιο. Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη costas.panago
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ τον κ. Καθηγητή των fm. Ρε Θανάση το δικό μου video μου έχει κρατήσει μέσα την κασέτα και δεν μου την δίνει , τι να φταίει άραγε... Μάλλον σου δίνει μηνύματα ότι πρέπει να στραφείς προς κάποιο dvd !!!
    Πέρα από την πλάκα νομίζω ότι δεν μπορεί να σηκώσει τις κεφαλές για να αρχίζει να διαβάζει την ταινία στην κασέτα αφού λες ότι "κάνει να ξεκινήσει". Και σε μένα πάει μπρος-πίσω την κασέτα αλλά αρνείται πεισματικά να μου την επιστρέψει. Έτσι αποφάσισα να έχω ένα τεράστιο και ακριβό ρολόι μόνο.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    κοιταξε στο τροφοδοτικο Θαναση ...Αν ειναι παλμοτροφοδοτικο αλλαξε τους ηλεκτρολυτικους στο πρωτευον κυκλωμα ...ή..και στο δευτερευον κατι 1000ρηδες μετα τις ανορθωσεις....εχουν αδρανοποιηθει τα "λαδια" τους μετα την διακοπη.....(Το κοβω για εικοσαετια το βιντεο σου!!!...πρεπει ναναι αυτο που εχει ροδελα συντονισμου απο την πανω πλευρα...)

    Κωστα μαλλον σου μπλοκαρε το ασανσερ της κασσετας μπορει και να σου καβαλησε κανα γραναζι...

    καλες Αποκριες κυριοι!!!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Γειά σου Κώστα Γερόλυκε των 80΄ς. Και σένα σε "μάτιασαν" βρε παλιοσυμμαθητά και σου κάηκε το βίντεο; Ή μάλλον σόϊ πάνε αυτά λόγω ηλικίας. Το δικό σου τί μοντέλο είναι;
    Αγαπητέ Γιάννη johnnkast σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τους ηλεκτρολυτικούς στο τροφοδοτικό θα τους ψάξω σίγουρα. Δεν έχω όμως το σχηματικό για να μετρήσω τάσεις στην έξοδο ούτε και αναγράφονται κάπου. Αποκλείεται όμως να έχει καβαλήσει και το δικό μου κανένα γρανάζι, ή να έχει καεί κανένα ολοκληρωμένο στην έξοδο του τροφοδοτικού; Δεν έχω και καμιά εμπειρία σε αυτά.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Για να σιγουρευτεις για τους ηλεκτρολυτικους βρες ποιαδηποτε κοντα στα 12v ταση στην εξοδο του τροφοδοτικου συνδεσε μονιμα ενα πολυμετρο ,ξεκινα το ff ή το rew και δες αν γονατιζει ηταση....επισης βρες που ειναι ο πολυδιακοπτης mode...συνηθως ειναι απο την κατω πλευρα και καθαρισε τον με σπρευ (...αν και πιστευω σ'αυτο το βιντεο δυσκολα θα τον εντοπισεις...)....
    ενα αλλο που πρεπει να προσεξεις ειναι στην κατω πλευρα που ειναι τα γραναζια αν υπαρχει ενα μικρο μοτερακι με χοντρο και κοντο ιμαντα...συνηθως αυτο δινει την κινηση στο play και eject...χαλαρωνει συνηθως το λαστιχακι.....προσεξε την ωρα που πατας play ή eject αν κινειται και πατιναρει.....αλλη περιπτωση δεν μπορω να θυμηθω.........πανε αρκετα χρονια που σταματησα τις επισκευες σε video

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    123
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    122
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    το video εχει μηχανισμο G http://translate.google.gr/translate...%26prmd%3Divns και εαν δεν εχεις ξαναφτιαξει με τετοιο μηχανισμο δεν νομιζω να τα καταφερεις.
    το μονο που μπορεις, ειναι να αλλαξεις τους πυκνωτες στο τροφοδοτικο.αυτο θα το καταφερεις.


    http://www.donberg.ie/catalogue/vide...s/23129-g.html

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Γιώργο Μystaki σε ευχαριστώ ιδιαίτερα και σένα. Μόνο και μόνο που είδα και διάβασα τις οδηγίες για τον μηχανισμό και ¨πελάγωσα¨. Θα αλλάξω όλους τους ηλεκτρολυτικούς στο τροφοδοτικό και θα σας ενημερώσω. Πάντως ρε παιδιά πολύ κακό πράγμα η Βασκανία (μάτιασμα)!

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Γειά σου Θανάση.Το video έχει πρόβλημα στο τροφοδοτικο 100%.Άλλαξε όλους τους ηλεκτρολυτικούς και στο πρωτεύων και στο δευτερεύων (εκτός από τον μεγάλο στα 400V στο πρωτεύων).Tσέκαρε και μια δίοδο ZENER 18V ή 20V στο δευτερεύων.Ο μηχανισμός 99,99% δεν έχει πρόβλημα από τη στιγμή που το έκανε ξαφνικά μετά από διακοπή ρεύματος.Ο μηχανισμός είναι πολύπλοκος, με πολλά σημεία χρονισμού και αν δεν τον γνωρίζεις σε συμβουλεύω να μην τον πειράξεις γιατί υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να κάνεις ζημιά σε μηχανικά εξαρτήματα.Γρανάζια και εξαρτήματα αυτού δεν υπάρχουν από όσο γνωρίζω ,είναι κατεργημένα από την Panasonic.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και πάλι. Άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς πλην του μεγάλου στα 400V στο πρωτεύων και τίποτα. Στη συνέχεια μέτρησα τάσεις στην έξοδο. Έχει 13 επαφές. Από την πρώτη φεύγει άσπρο καλωδιάκι ενώ από τις υπόλοιπες μαύρα. Η πρώτη δίνει γύρω στα 48V, η δεύτερη 12V (δεν γονατίζει γυρνώντας την κασσέτα μπρός-πίσω), σε κάποια έξοδο μετράω αρνητική τάση, ενώ σε 2-3 δεν μετράω τίποτα. Στη συνέχεια ελέγχω τις διόδους - zener και και βρίσκω ύποπτη μία στο πρωτεύων, την ξεκολλάω και με το ωμόμετρο παρουσιάζει αντίσταση κατά την μία φορά 5 KΩ και κατά την άλλη 25 ΚΩ. Αυτό είναι φυσιολογικό; Εάν όχι σε τί τάση εργάζεται; Σημειωτέων ότι έχει τρεις γραμμές επάνω της από την κάθοδο προς την άνοδο, με χρώματα πορτοκαλί-μαύρο-μαύρο.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Θανάση γεία σου.Από ότι κατάλαβα ,πάλι γονατίζει το τροφοδοτικό όταν πάει να κάνει κίνηση ο μηχανίσμος και το video σβύνει.Υπάρχει περίπτωση να είναι και από την δίοδο ZENER που λες στο πρωτεύων και μάλλον είναι 30 VOLT (δεν έχω βρεί service manual και δεν είμαι 100% σίγουρος).Οί τάσεις που αναφέρεις είναι σωστές και σε 2-3 πόδια δεν μετράς τίποτα γιατί είναι συνδεδεμένα με γείωση.Αν θυμάμε καλά οι τάσεις είναι με την εξής σειρά:45V,12V,POWER ON/OFF ,14V,12V ,GND, 5V,5V,GND,GND,-29V, +HEATER,-HEATER. Οι τάσεις 45V,14V, δεν είναι σταθεροποιημένες οπότε μπορεί να μετράς 48V και 15-18V ,καθώς και η μία τάση 12V (το δεύτερο πόδι νομίζω μετά τα 45V), και η τάση 5V είναι συνεχόμενες ,ακόμα και σε standby κατάσταση τισ μετράς κανονικά.Η τάση +HEATER και -HEATER είναι η τάση για τα νήματα της οθόνης και την μετράς μεταξύ των δύο αυτών ποδιών στη ν φίσσα της εξόδου του τροφοδοτικού και πρέπει να είναι 3 εώς 5 V περίπου.Αν μετρήσεις ως προς γείωση το καθένα ξεχωριστά ,θα μετράς περίπου -19V εώς -21V. Να επισημάνω και ότι τους πυκνωτές 680μf/25V, επειδή δύσκολα θα τους βρείς, τους αλλάζεις με 1000μf/25V και όλοι οι πυκνωτές είναι 105C (θερμοκρασία).Ελπίζω να βοήθησα λίγο με αυτά και για κάτι άλλο τα ξαναλέμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TV PANASONIC
    από ganagnost02 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 19:37
  2. Αντικατάσταση πυκνωτού μεγάλης χωρητικότητας σε Video Panasonic
    από ΑΘΑΝΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 15:09
  3. Panasonic video
    από aser στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 22:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας