Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Boiler Stirella Simac SX430D

    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω μία Stirella Simac SX460D της οποίας έχει σπάσει το σωληνάκι που αναβαίνει στην κορυφή του boiler για να τραβάει ατμό, με αποτέλεσμα να βγάζει ατμό και νερό. Στις φωτογραφίες που επισυνάπτω μπορείτε να δείτε το σωληνάκι που σας λέω.
    20160919_215638.jpg20160919_215651.jpg
    Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις μπας και καταφέρω και το φτιάξω μόνος μου.
    1. Αφού το καθαρίσω από τα άλατα όσο μπορώ, πως θα μπορούσα να το κολήσω στην θέση του; (σε παλαιότερα post κάποιος είχε προτείνει μαγγανέζα αλλά αυτό δεν είναι κόλα απ' όσο κατάλαβα αλλά σιλικόνη)
    2. Στην φλάτζα που ενώνει τα δυο καπάκια πρέπει να βάλω κάτι; Σιλικόνη; Φλατζόκολα; Ή την τοποθετώ έτσι. Η φλάτζα που έβγαλα ήταν κολημένη στο πανω καπάκι.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Σε δικό μου boiler με το ίδιο πρόβλημα έκανα το εξής. Με τρυπάνι άνοιξα στην βάση την τρύπα (μερικά χιλιοστά μόνο) "έχωσα" το κομένο σωληνάκι μέσα, και το κόλλησα με Loctite υψηλής θερμοκρασίας. Μια χαρά δουλεύει μέχρι τώρα. Το θέμα εάν σε ενδιαφέρει υπάρχει εδώ:

    http://www.howtofixit.gr/forum/showt...light=stirella

    Στο κλείσιμο τώρα του boiler, μαζί με την καινούρια φλάντζα (αφού καθάρισα εννοείται τα άλατα όσο μπορούσα), έβαλα και φλαντζόκολλα (ενννοείται και αυτή υψηλής θερμοκρασίας). Ελπίζω να σε βοήθησα ...

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Αν βοήθησες λέει; Μου αναπτέρωσες το ηθικό πρώτα απ' όλα.
    Μετά μπήκα στην Loctite και μπερδεύτηκα. Είδα τις τιμές και απογοητεύτηκα. Φλατζόκολα και κολα φτάνουν το κόστος του ανταλλακτικού. Μήπως θυμάσαι ακριβώς ποια κόλα πήρες μπας και κοιτάω τις πολύ εξωτικές; Υποθέτω πως πήρες την Loctite 9492 που είναι 2 συστατικών μέχρι 200 βαθμούς.

    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βοήθησες λέει; Μου αναπτέρωσες το ηθικό πρώτα απ' όλα.
    Μετά μπήκα στην Loctite και μπερδεύτηκα. Είδα τις τιμές και απογοητεύτηκα. Φλατζόκολα και κολα φτάνουν το κόστος του ανταλλακτικού. Μήπως θυμάσαι ακριβώς ποια κόλα πήρες μπας και κοιτάω τις πολύ εξωτικές; Υποθέτω πως πήρες την Loctite 9492 που είναι 2 συστατικών μέχρι 200 βαθμούς.

    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
    Δυστυχώς δεν είδα το μήνυμα σου νωρίτερα ώστε να δω (την έχω στο εργαστήρι). Πάντως η Loctite που έχω είναι σε κόκκινο μπουκαλάκι, και είναι για υψηλές θερμοκρασίες (έτσι μου είπαν γιατί δεν την αγόρασα εγώ, μου την έφεραν). Σε κάθε περίπτωση, θα δω τον κωδικό της αύριο, και θα ξαναγράψω. Όσο για την φλαντζόκολλα, είχα πάρει μία από χρωματοπωλείο (δεν θυμάμαι μάρκα), και μου κόστισε 4 Ευρώ. Και αυτή ήταν για υψηλές θερμοκρασίες πάντως ...

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν είδα το μήνυμα σου νωρίτερα ώστε να δω (την έχω στο εργαστήρι). Πάντως η Loctite που έχω είναι σε κόκκινο μπουκαλάκι, και είναι για υψηλές θερμοκρασίες (έτσι μου είπαν γιατί δεν την αγόρασα εγώ, μου την έφεραν). Σε κάθε περίπτωση, θα δω τον κωδικό της αύριο, και θα ξαναγράψω. Όσο για την φλαντζόκολλα, είχα πάρει μία από χρωματοπωλείο (δεν θυμάμαι μάρκα), και μου κόστισε 4 Ευρώ. Και αυτή ήταν για υψηλές θερμοκρασίες πάντως ...
    Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Δεν με κυνηγάνε. Και αύριο να μου απαντήσεις μια χαρά είναι. Η φλαντζόκολα είναι όντως φτηνή.
    Καλησπέρα.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Φιλε Θοδωρε ποσο πια βγαινει το ανταλλακτικο;Να πω οτι εχεις ηδη τις κολλες να το καταλαβω αλλα να τις αγορασεις αντι του ανταλλακτικου δεν μου φαινεται σωστο..
    Παρε αυτο που χρειαζεται να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..

    Αυτο http://www.eaparts.gr/search.aspx?In...---&so=lianiki
    και αυτο http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=23187
    δεν κανουν;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 21-09-16 στις 10:19
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Loctite 271. Απ' ότι διάβασα στη συσκευασία είναι για σπειρώματα, αλλά εμένα μια χαρά μου έκανε. Η διαδικασία τώρα. Όπως σου είπα άνοιξα την τρύπα με τρυπάνι λίίίίίγο μεγαλύτερο (ώστε να μπαίνει όσο το δυνατόν πιο "σφηνωτό" το σωληνάκι). Καθάρισα πολύ καλά τα γρέζια, και τοποθέτησα το μεταλικό σωληνάκι ανάποδα (με την καθαρή άκρη) αφού τα είχα καθαρίσει όλα (σωληνάκι, σώμα boiler, κ.τ.λ.) όσο το δυνατό καλύτερα από τα άλατα. Ενίσχυσα και τη φλάντζα με φλαντζόκολλα υψηλής θερμοκρασίας και ... voila !!!!!
    Καλή επιτυχία ...

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Loctite 271. Απ' ότι διάβασα στη συσκευασία είναι για σπειρώματα, αλλά εμένα μια χαρά μου έκανε. Η διαδικασία τώρα. Όπως σου είπα άνοιξα την τρύπα με τρυπάνι λίίίίίγο μεγαλύτερο (ώστε να μπαίνει όσο το δυνατόν πιο "σφηνωτό" το σωληνάκι). Καθάρισα πολύ καλά τα γρέζια, και τοποθέτησα το μεταλικό σωληνάκι ανάποδα (με την καθαρή άκρη) αφού τα είχα καθαρίσει όλα (σωληνάκι, σώμα boiler, κ.τ.λ.) όσο το δυνατό καλύτερα από τα άλατα. Ενίσχυσα και τη φλάντζα με φλαντζόκολλα υψηλής θερμοκρασίας και ... voila !!!!!
    Καλή επιτυχία ...
    Σε ευχαριστώ πολύ Αντρέα. Σαφώς οικονομικότερη αυτή η Loctite. Για σωληνάκι σκέφτομαι να βάλω καινούργιο μιας και κατά το καθάρισμα μου έμεναν κομάτια του στο χέρι, οπότε φοβάμαι πως αν βάλω αυτό, θα πρέπει να το ξανανοίγω πολύ σύντομα. Για την ώρα παλεύω με τα άλατα. Μόλις τελειώσω θα ποστάρω φωτογραφίες.
    Καλημέρα σε όλους.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Στην γειτονιά μου δεν βρήκα την 271, βρήκα την 272 που φαινόταν ίδια, αλλά για πιο ψηλές θερμοκρασίες. Δεν έμεινα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Οπότε την κόλλησα με φλογιστρο και αλουμινοκόληση χαμηλής θερμοκρασίας. Η νεκροψία θα δείξει πόσο καλά πήγε σε λίγες μέρες που θα το κλείσω και θα το δοκιμάσω.
    20161026_152737.jpg20161026_152927.jpg

  10. #10
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Θόδωρε περισσότερα στοιχεία για την αλουμινοκόλληση μπορείς να δώσεις ;
    πχ πως χρησιμοποιείται, από που μπορεί να την προμηθευτεί κάποιος εδώ στην ελλάδα κλπ
    έχει καμιά ομοιότητα με αυτήν την αμερικάνικη στο βιντεο ;
    η οποία φαίνεται να είναι πολύ καλό και εύχρηστο προϊόν
    https://www.youtube.com/watch?v=RCrixbXz4rc
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από JOUN στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-20, 00:28
  2. Stirella Simac SX430D τρέχει νερά
    από andyferraristi στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 00:17
  3. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από SDrikos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 12:19
  4. θερμοστατης boiler stirella simac sx 430d
    από bozan στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 18:00
  5. STIRELLA SX430D ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ
    από ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας