Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)

    Καλημέρα.

    Με το συγκεκριμένο ατμοσίδερο με μπόιλερ έχω το παρακάτω πρόβλημα:

    Έχω συνέχεια εξαγωγή ατμού είτε πατάω τον διακόπτη από το σίδερο είτε όχι.
    Το πρόβλημα είναι στην πλευρά του μπόιλερ και όχι στο σίδερο αφού το σίδερο το άνοιξα και φαίνεται όταν πατάω το κουμπί για να βγάλει ατμό τότε τα δύο καλώδια βραχυκυκλώνουν, ένώ όταν το κουμπί δεν είναι πατημε΄νο τότε δεν βραχυκυκλώνουν. ¶ρα το σίδερο είναι εντάξει.

    ¶νοιξα στην συνέχεια το σύστημα του μπόιλερ. ¨οπως μπορεί να δει κάποιος και από την φωτογραφία που έχω επισυνάψει, παρατήρησα ότι στο ακροφύσιο από όπου εξέρχεται ο ατμός βρίσκονται τα στοιχεία Α, Β, Γ.

    Το Γ προφανώς είναι κάποια βαλβίδα εκτόνωσης, άρα δεν μας ενδιαφέρει.
    Το Α υποθέτω ότι είναι η ηλεκτροβάνα που δίνει την εντολή για την εξαγωγή ή όχο του ατμού προς το σίδερο. Παρατήρησα επίσης ότι το βραχυκύκλωμα που δημιουργείται (και μέτρησα στο σίδερο) όταν πατάω το κουμπί για να βγάλει ατμό, φτάνει στην ηλεκτροβάνα αφού οι ακροδέκτες της ηλεκτροβάνας όπου βρίσκονται το καφέ και το γκρι καλώδιο βραχυκυκλώνουν και αυτοί αντίστοιχα όταν πρέπει.
    ¶ρα υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στην ηλεκτροβάνα.
    Βέβαι σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα είναι μέσα στον αγωγό και δεν μπορεί η ηκετροβάνα να τον κλείσει. Η ηλεκτροβάνα Α φαίνεται και στο σχέδιο που έχω κάνει και έχει μια τρύπα στην μέση στην οπόία εισέρχεται ένα χάλκινο ακροφύσιο.

    Αυτό που με μπερδεύει είναι το Β το οποίο φαίνεται να είναι ένα ρελεδάκι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω τι ελέγχει και αν μπορεί να έχει σχέση με το πρόβλημά μου.

    Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι ακριβώς η λογική λειτουργίας αυτών των συσκευών και ποιο συγκεκριμένα του ρελέ και της ηλεκτροβάνας.

    Επίσης μήπως θα μπορούσε κανένας να με βοηθήσει με το συγκεριμένο πρόβλημα?

    Ευχαριστώ

    Επίσης
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον SDrikos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bozan (20-06-13), Digger (21-06-13), kipist (21-08-12), steve5 (26-12-16), virelai (21-10-13)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο δουλεύει μόνο με τριφασικό ρεύμα..
    από QED στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 17:51
  2. Τη Stirella κορίτσια!Τη Stirella!
    από Panoss στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 10:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας