Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    139

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ωραίο είναι ότι όταν πρωτοχάλασε το σύστημα, το πρόβλημα ήταν ότι έβγαζε μόνιμα ατμό (άρα πρόβλημα με τη βαλβίδα ατμού ανοιχτή μόνιμα), τώρα που έβαλα καινούρια βαλβίδα μου κάνει το αντίθετο (καθόλου ροή ατμού)...
    Μήπως πήγες να ελέγξεις τον πιεσοστάτη και όταν έβαλες ξανά το καλώδιο το κούμπωσες σε N.O. επαφή; Κανονικά είναι στην N.C. ώστε να τροφοδοτηθεί με ρεύμα η αντίσταση, έτσι μόλις αυξηθεί η πίεση ανοίγει η επαφή και κόβει το ρεύμα (η φωτογραφία που επισύναψες δεν φαίνεται αλλά υποθέτω ότι έχει πιεσοστάτη).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A-tech : 30-09-13 στις 05:20

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Μετά από τόσο καιρό κι ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με το πρόβλημά μου. Λοιπόν, θυμίζω ότι είχα μείνει στο ότι το μπόιλερ δεν προσάγει ατμό στο σίδερο (σύστημα σιδερώματος Stirella Sx 7500 dual). Αρχικά, για το ανάποδο πρόβλημα (συνεχής προσαγωγή ατμού στο σίδερο) είχα αλλάξει τη βαλβίδα ατμού με το σωληνοειδές πηνίο της. Το θέμα μου τώρα είναι ότι υποψιάζομαι την αντλία που τροφοδοτεί το μπόιλερ με νερό για ατμοποίηση. Στην προσπάθειά μου να βρω στοιχεία για την λογική ελέγχου της αντλίας, έπεσα πάνω σε αυτό:
    http://www.buyspares.co.uk/images/me...8530502%29.pdf
    Πέρα από τα ενδιαφέροντα που λέει για τα κομμάτια που βγήκαν με serial number πριν από το 72915 (όπως και το δικό μου-προγενέστερο), θα ήθελα από κάποιο φίλο να δει το σχέδιο συνδέσεων και να μου πει τις όποιες παρατηρήσεις του, εστιάζοντας κύρια στο από που παίρνει εντολή η αντλία κι επίσης πως μετράω για καλή ή κακή (καμμένη) αντλία και όποια άλλα εξαρτήματα απαιτούνται ώστε να μη πετάω τζάμπα λεφτά σε ανταλλακτικά. Θυμίζω ότι το μπόιλερ ζεσταίνει, οπότε λογικά δεν παίζει πρόβλημα με καμμένες τις αντιστάσεις του.
    Ευχαριστώ πολύ

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΡΓΥΡΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παντως αφου εισαι Αθηνα, πεταξου με το σιδερο μεχρι τον ΚΟΥΡΛΑΜΠΑ http://www.kourlaba.gr/eshop/ και ζητα τον κ. Γιωργο. Ειναι ενας παππους μαστορας που ξερει τα παντα γυρω απο τα συστηματα σιδερωματος. Αν ειναι κατι απλο δε χρεωνουν εργασια παρα μονο το ανταλλακτικο το αφηνεις, σε παιρνουν τηλεφωνο για το κοστος και την αλλη μερα πας και το παιρνεις.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lavrakas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (01-11-13)

  5. #24

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    χαλάνδρι
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    γεια χαρά,
    έχω μια simac stirella no problem sx8040d η οποία εχτές σταμάτησε να βγάζει ατμό. το σίδερο θερμαίνεται κανονικά, τα λαμπάκια να σας πω την αλήθεια δεν τα παρατήρησα αν αναβοσβήνουν κανονικά, όταν πατιέται το κουμπί του ατμού ακούγεται το κλακ, το ίδιο και όταν το αφήνουμε, αλλά ο ατμός δεν βαίνει. Το άλλο περίεργο που παρατήρησα είναι ότι έχει σταματήσει να κάνει τον θόρυβο που κάνει όταν τραβάει το νερό. Δεν το έχω ανοίξει ακόμα, απλά θα ήθελα να ξέρω που θα έπρεπε να κοιτάξω για βλάβη σύμφωνα με τα συμπτώματα αυτά. Λέτε να δοκιμάσω κανένα καθαριστικό σίδερων?
    Πάντως απ'ότι ξέρω, το σίδερο χρησιμοποιήθηκε πάντα με απιονισμένο νερό.
    Δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες στην πρώτη σελίδα, κάνω κάτι λάθος η απλά έχουν διαγραφεί από το server?
    Ευχαριστώ.

  6. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα. Σήμερα διάβασα το πρόβλημά σου. Εϊχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Αν διαβάσεις παραπάνω τις δημοσιεύσεις μου θα καταλάβεις. Ασχολήθηκα αρκετά στην περίπτωσή μου. Δεν έβγαζα άκρη, έχοντας ήδη αλλάξει τη βαλβίδα ατμού. Τελικά, ακολουθώντας και την προτροπή του φίλου Αργύρη (Lavrakas), πήγα το σίδερο στο κατάστημα του κ. Κουρλαμπά από όπου είχα αγοράσει και τη βαλβίδα ατμού παλιότερα , για να το ελέγξουν κι αυτοί. Διάγνωση: Το μπόιλερ στο εσωτερικό του ήταν γεμάτο από επικαθήσεις αλάτων τα οποία είχαν βουλώσει την έξοδο του ατμού. Ανοίχθηκε λοιπόν το μπόιλερ, καθαρίστηκε, αλλάχθηκε η στεγανοποιητική φλάτζα και ξανασφραγίσθηκε. Προχτές την Τετάρτη παρέλαβα επισκευασμένο το σίδερο με συνολικό κόστος 25 ευρώ. Το δοκίμασα στο σπίτι και δουλεύει άψογα. Κι εγώ χρησιμοποιούσα επί 6,5 χρόνια μόνο απιονοσμένο νερό και δυστυχώς μου έκανε άλατα...
    Αν πιανουν τα χέρια σου και γνωρίζεις από ηλεκτρολογικά (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, για θέματα ασφάλειας), έχεις χρόνο και διάθεση, μπορείς να ψαχτείς με τον καθαρισμό του μπόιλερ, και ίσως, αντικατάσταση βαλβίδας ατμού (κόστος της 15-16 ευρώ, αλλά είναι λίγο μανούρα το βγάλε-βάλε και θέλεις και στεγανοποιητικό σπειρωμάτων που κοστίζει 10 ευρώ το μικρό μπουκαλάκι της Loctite και θα σου πάει στράφι μετά) συν το κόστος της φλάτζας (γύρω στα 5 ευρώ). Γνώμη μου, το πας στον κ. Κουρλαμπά και πληρώνεις σχεδόν όσο θα σου κόστιζε σαν υλικά και γλυτώνεις και τη φασαρία.
    Εσύ αποφασίζεις. Πάντως από τα συμπτώματα που αναφέρεις είμαι σχεδόν βέβαιος ότι έπαθες ακριβώς ότι κι εγώ.
    Φιλικά
    Λάζαρος

  7. #26

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    χαλάνδρι
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Γεια σε όλους,
    έχω και εγώ το συγκεκριμένο σίδερο, και το 14 αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα, το σίδερο έβγαζε συχνά βρώμικα νερά, μαζί με άλατα. Πάντα είχα χρησιμοποιήσει και εγώ απιονισμένο νερό. Η πρώτη μου κίνηση, ίσως λανθασμένη, ήταν να το καθαρίσω με καθαριστικό για σίδερα αγορασμένο από το σουπερμάρκετ, αυτή η κίνηση μάλλον χειροτέρεψε την κατάσταση, και ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα αυτό το θέμα, και αφού το διάβασα όλο, αποφάσισα να πάω το σίδερο στον κουρλαμπα. Το πήγα μια, το πήγα δύο, το πήγα τρεις, κάθε φορά το σίδερο είχε το ίδιο πρόβλημα με πριν, οπότε και αποφάσισα να πάω στην αντιπροσωπία (αφού πρώτα πέρασα από τον κουλαμπα και έκανα μια φασαρία που ενδεχομένως να θυμούνται ακόμα, απαιτώντας να μου επιστραφούνε τουλάχιστον ένα μέρος των χρημάτων που είχα δώσει για τις 3 υποτιθέμενες επισκευές), και η διάγνωση ήταν και στην περίπτωση μου ότι το μποιλερ ήταν γεμάτο άλατα και χρειάστηκε να αντικατασταθεί (να σημειώσω ότι από τότε που πήγα το σίδερο, μέχρι την ημέρα που το πήρα πίσω επισκευασμένο πέρασε από ένα μήνα, δεν θυμάμαι ακριβός πόσο τώρα).
    Πάμε λοιπόν στα τωρινά, την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ σιδερώναμε, το σίδερο άρχισε να βγάζει ατμό ασταμάτητα, και χωρίς να πιέζουμε το κουμπί, το πρόβλημα δηλαδή που παρουσιάστηκε στον φίλο που άνοιξε το θέμα. Επειδή κατά καιρούς το είχε ξανακάνει, αλλά μετά από λίγο σταμάταγε μόνο του, απλά το έσβησα για να κρυώσει. Όμως όταν το ξανάνοιξα, και αφού ζεστάθηκε, άρχισε να βγάζει πάλι ασταμάτητα ατμό.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, υπάρχει περίπτωση να ανακτηθούν οι φωτογραφίες που ανέβασε ο φίλος SDrikos στην αρχή του θέματος, μπας και καταφέρω να το επισκευάσω μόνος μου? Δεν θέλω να διαθέσω πάλι λεφτά για το συγκεκριμένο σίδερο, αν καταφέρω να το φτιάξω μόνος μου έχει καλός, αλλιώς θα πάρω καινούριο δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
    Ευχαριστώ.

  8. #27

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από virelai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους,
    έχω και εγώ το συγκεκριμένο σίδερο, και το 14 αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα, το σίδερο έβγαζε συχνά βρώμικα νερά, μαζί με άλατα. Πάντα είχα χρησιμοποιήσει και εγώ απιονισμένο νερό. Η πρώτη μου κίνηση, ίσως λανθασμένη, ήταν να το καθαρίσω με καθαριστικό για σίδερα αγορασμένο από το σουπερμάρκετ, αυτή η κίνηση μάλλον χειροτέρεψε την κατάσταση, και ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα αυτό το θέμα, και αφού το διάβασα όλο, αποφάσισα να πάω το σίδερο στον κουρλαμπα. Το πήγα μια, το πήγα δύο, το πήγα τρεις, κάθε φορά το σίδερο είχε το ίδιο πρόβλημα με πριν, οπότε και αποφάσισα να πάω στην αντιπροσωπία (αφού πρώτα πέρασα από τον κουλαμπα και έκανα μια φασαρία που ενδεχομένως να θυμούνται ακόμα, απαιτώντας να μου επιστραφούνε τουλάχιστον ένα μέρος των χρημάτων που είχα δώσει για τις 3 υποτιθέμενες επισκευές), και η διάγνωση ήταν και στην περίπτωση μου ότι το μποιλερ ήταν γεμάτο άλατα και χρειάστηκε να αντικατασταθεί (να σημειώσω ότι από τότε που πήγα το σίδερο, μέχρι την ημέρα που το πήρα πίσω επισκευασμένο πέρασε από ένα μήνα, δεν θυμάμαι ακριβός πόσο τώρα).
    Πάμε λοιπόν στα τωρινά, την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ σιδερώναμε, το σίδερο άρχισε να βγάζει ατμό ασταμάτητα, και χωρίς να πιέζουμε το κουμπί, το πρόβλημα δηλαδή που παρουσιάστηκε στον φίλο που άνοιξε το θέμα. Επειδή κατά καιρούς το είχε ξανακάνει, αλλά μετά από λίγο σταμάταγε μόνο του, απλά το έσβησα για να κρυώσει. Όμως όταν το ξανάνοιξα, και αφού ζεστάθηκε, άρχισε να βγάζει πάλι ασταμάτητα ατμό.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, υπάρχει περίπτωση να ανακτηθούν οι φωτογραφίες που ανέβασε ο φίλος SDrikos στην αρχή του θέματος, μπας και καταφέρω να το επισκευάσω μόνος μου? Δεν θέλω να διαθέσω πάλι λεφτά για το συγκεκριμένο σίδερο, αν καταφέρω να το φτιάξω μόνος μου έχει καλός, αλλιώς θα πάρω καινούριο δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
    Ευχαριστώ.
    Χωρίς να είμαι ειδικός από αυτό που διαβάζω υποθέτω πως είτε έχει κολλήσει η βαλβίδα του ατμού ή κάποιο σκουπίδι την εμποδίζει να κλείσει. Όπως και να χει εγώ από αυτή θα ξεκίναγα.

  9. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Εδώ έχει μερικά Service manuals (αν και δεν είναι της Stirella, μπορεί να έχουν πολλές ομοιότητες).

    Αν κοιτάξουμε σε αυτό:
    στη σελ. 12:
    Stirella_simac_2.png

    (...και υποθέσουμε ότι έτσι είναι και το Simac, το 'STAND' είναι το boiler και το 'IRON' είναι το σίδερο)
    Την ηλεκτροβαλβίδα (Electro-valve, αυτή είναι υπεύθυνη για την έξοδο του ατμού ή τη διακοπή του) την ελέγχει ο διακόπτης ατμού (Steam-switch) που βρίσκεται στο σίδερο, όχι στο μπόιλερ.
    Εφόσον στο όλο κύκλωμα (που φαίνεται με πράσινο στο σχέδιο) εμπλέκονται μόνο η ηλεκτροβαλβίδα και ο διακόπτης, πάει να πει ότι ένα από τα δύο έχει χαλάσει, με πιθανότερο την ηλεκτροβαλβίδα (χωρίς φυσικά να αποκλείουμε και τον διακόπτη).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 27-10-16 στις 15:33
    You only live twice.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο δουλεύει μόνο με τριφασικό ρεύμα..
    από QED στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 17:51
  2. Τη Stirella κορίτσια!Τη Stirella!
    από Panoss στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-06, 10:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας