Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1
    Το avatar του χρήστη fotios
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φωτης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Δραμα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Mitsubishi VCR HS-640 προβλημα τροφοδοτικου

    Γεια σε ολους
    Εχω αυτο το VCR (δικο μου) εδω και 10-12 χρονια. Πριν ενα χρονο, παρουσιασε προβλημα τροφοδοτικου. Η συσκευη οταν συνδεεται στη ταση δικτυου, αλλες φορες ενεργοποιειται (μπαινει δηλαδη σε κατασταση STBY) και αλλες φορες οχι. Εαν η τροφοδοσια της ειναι επιτυχης και ενεργοποιηθει, τοτε λειτουργει κανονικα χωρις κανενα προβλημα. Αν ομως συμβει διακοπη τασης δικτυου, τοτε δεν επανερχεται σε STBY, ειναι νεκρη. Δεν μπορω να βρω καποιο δικο της service manual, αλλα εχω ενα απο VCR Panasonic που ειναι παρομοιο. Το προβλημα πρεπει να βρισκεται στο SMPS τροφοδοτικο. Εχω ελεγξει την γεφυρα ανορθωσης μετα το φιλτρο δικτυου, και δινει κανονικα ανορθωμενη ταση (290Vdc περιπου). Επισης ολες οι βατικες αντιστασεις ειναι καλες. Ψυχρη κοληση δεν υπαρχει, αφου εχω ξαναπερασει με το κολητηρι και φρεσκια κοληση ολες τις επαφες. Αυτο που εχω ξεχωρισει μεχρι τωρα, ειναι ενας optocoupler που βρισκεται ακριβως διπλα στο μετασχηματηστη τροφοδοσιας με τις 7 αποληξεις δευτερευοντος. Εαν ο οπτοζευκτης ενεργοποιηθει (πτωση τασης στα ακρα 1 και 2 του LED περιπου 1,6V) τοτε και το τροφοδοτικο ενεργοποιειται. Δυστυχως, δεν μπορω να βρω απο που ακριβως ερχεται η εντολη στον οπτοζευκτη. Βλεποντας στο σχηματικο του Panasonic, εχω την εντυπωση οτι αυτο που ενεργοποιει τον οπτοζευκτη, ειναι ενα ολοκληρο σερβο-κυκλωμα.
    Εχει κανεις σας καποια ιδεα? Μηπως το σχηματικο του HS-640?
    ευχαριστω για καθε βοηθεια και συμβουλη.
    Φωτης

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Άλλαξε τους ηλεκτρολυτικούς και είσαι ΟΚ.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη fotios
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φωτης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Δραμα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Γεια σου Αποστολη
    Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη η οποια οντως αποδειχτηκε σωστη. Οι ηλεκτρολυτικοι που χρησιμοποιουνται στο τμημα SMPS ειναι μολις τρεις. Ο ενας ειναι ο κυριος (εξομαλυνσης) μετα τη γεφυρα ανορθωσης και ειναι 68μF/400V. Οι αλλοι δυο ειναι 2,2μF/50V και 4,7μF/50V. Το κακο με τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες ειναι οτι μερικες φορες, δεν ειναι ορατη η βλαβη τους (π.χ. διαρροη διηλεκτρικου που εμφανιζεται σαν ασπρη παστα γυρω απο τον πατο του πυκνωτη) και αυτο ακριβως συνεβη στην περιπτωση μου. Υπαρχει η περιπτωση καποιος ακροδεκτης να εχει αποκοληθει εσωτερικα στον πυκνωτη και να μην φαινεται. Εγω οπως και να εχει, αλλαξα και τους τρεις και κατοπιν μετρωντας τους (απο περιεργεια απλα, μιας και η βλαβη αποκατασταθηκε) αυτος που ειχε προβλημα ηταν ο 4,7μF. Νομιζω οτι αυτος ειναι του κυκλωματος RC, που παραγει την ταλαντωση για να διεγειρει το τρανζιστορ ισχυος που παραγει AC ταση προς τον μετασχηματιστη τροφοδοσιας.
    Καλες γιορτες
    Φωτης

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με τροφοδοτικο mitsubishi tv
    από epistimon στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 00:21
  2. MITSUBISHI TV
    από johnkou στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-10, 14:50
  3. Βλαβη τηλεορασης Mitsubishi
    από Xarry στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-10, 00:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας