Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 1143

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στο φορουμ,

    Εχω μια ερωτηση γιατι δε βρηκα την απαντηση που διαβασα το θεμα.

    Εξωτερικο θερμομετρο που αναφερεται εννοειται θερμομετρο υπερυθρων ?

    Για reflow το θελω αρχικα , αλλα φανταζομαι οτι και μετα αν δοκιμασω reballing θα ειναι το ιδιο
    Οχι θερμομετρο επαφης με probe οπως αυτο
    http://www.ebay.com/itm/TM-902C-Digi...MAAOSw8GtZWft3

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnyb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kpro (08-09-17)

  3. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    ΑΤΑΛΑΝΤΗ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι θερμομετρο επαφης με probe οπως αυτο
    http://www.ebay.com/itm/TM-902C-Digi...MAAOSw8GtZWft3
    Αυτο δεν εχει θεμα να λιωσει εκει στην ακρη του απο τη θερμοτητα κατα τη διαδικασια του reflow ?

    Επισης ειναι ασφαλες να ακουμπησει την gpu σε λαπτοπ πχ ενω γινεται reflow ?

    Θα το εχω μονιμα εκει λογικα

  4. #3
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν εχει θεμα να λιωσει εκει στην ακρη του απο τη θερμοτητα κατα τη διαδικασια του reflow ?

    Επισης ειναι ασφαλες να ακουμπησει την gpu σε λαπτοπ πχ ενω γινεται reflow ?

    Θα το εχω μονιμα εκει λογικα
    Δε θα λιωσει γιατι αυτη ειναι η δουλεια του , ακουμπαει διπλα στη gpu και το θεμα σταθερης στηριξης του ειναι αρκετα δυσκολο. Τα θεματα που ρωτας ειναι απαντημενα στις 113 σελιδες αυτου του τοπικ , ειναι λιγο μεγαλο αλλα αξιζει να το διαβασει κανεις , λυνει πολλες αποριες και εχει χρησιμοτατες οδηγιες

  5. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    ΑΤΑΛΑΝΤΗ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Διπλα απο το bga δλδ της gpu θα το στηριξω καπως δυσκολα απο οτι λες.

    Wanton flux απο που περνετε παιδια ?

  6. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    ΑΤΑΛΑΝΤΗ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιο φτηνοτερο αλλα καλο ?

  8. #7

  9. #8
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Thumbs up

    Καλησπέρα,θα ήθελα μια γνώμη όσο αναφορά για την αγορά-κατασκευή pid controller.Έχω ήδη κατασκευάσει ένα bottom preheater με ένα rex-c100 αλλα θέλω να κάνω ανακατασκευή και να προσθέσω και τον top heater.Επειδή παίζει πολύ σαν controller ο pc410 θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει software στα αγγλικά γιατί όλοι παραπονιουνται ότι είναι στα κινεζικά και εάν τελικά τον χρησιμοποιεί κάνεις απο δω μεσα με κάποιο άλλο software.Πραγματικά εχω φάει όλο το net να βρω κάποιο software και το μονο που βρήκα είναι ένα Psoft rework που δεν ξερω εάν συνεργαζετε με τον συγκεκριμένο.

    Επίσης είμαι σε διλλημα να κατασκευάσω αυτον
    ή να αγοράσω έναν απο αυτούς.link1 - link2
    Θα προτιμούσα να κατασκευασω τον πρώτο άλλα άμα ο pc410 δουλεύει ικανοποιητικα και υπαρχει κάποιο software να μην κάνω πειράματα.
    Καθε βοηθεια πολυτιμη...ευχαριστω.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Stathis
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    EVIA
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,θα ήθελα μια γνώμη όσο αναφορά για την αγορά-κατασκευή pid controller.Έχω ήδη κατασκευάσει ένα bottom preheater με ένα rex-c100 αλλα θέλω να κάνω ανακατασκευή και να προσθέσω και τον top heater.Επειδή παίζει πολύ σαν controller ο pc410 θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει software στα αγγλικά γιατί όλοι παραπονιουνται ότι είναι στα κινεζικά και εάν τελικά τον χρησιμοποιεί κάνεις απο δω μεσα με κάποιο άλλο software.Πραγματικά εχω φάει όλο το net να βρω κάποιο software και το μονο που βρήκα είναι ένα Psoft rework που δεν ξερω εάν συνεργαζετε με τον συγκεκριμένο.

    Επίσης είμαι σε διλλημα να κατασκευάσω αυτον
    ή να αγοράσω έναν απο αυτούς.link1 - link2
    Θα προτιμούσα να κατασκευασω τον πρώτο άλλα άμα ο pc410 δουλεύει ικανοποιητικα και υπαρχει κάποιο software να μην κάνω πειράματα.
    Καθε βοηθεια πολυτιμη...ευχαριστω.

    Καλημερα


    Η διαφορα του 410 με τον 100 ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις και χρονο στην επιθυμητη θερμοκρασια.επισεις
    μπορεις να του φορτωσεις μεχρι 10 διαφορετικα profile.
    Πριν κανα χρονο ειχα κανει 1 με arduino ενοειτε με K type ευκολο και φτηνο .

    Συνημμένο Αρχείο 45909
    Tο Psoft rework δουλευει μια χαρα η τελευταια εκδοση που δοκιμασα ΑΛΛΑ θελει αλλες ρυθμισεις ο 410 στο setup του.

    info!! τον zallus τον ξεχνας δεν υπαρχει.software για τον 410 εχω και μπορω να σου στειλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xani : 21-02-19 στις 11:39

  11. #10
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα


    Η διαφορα του 410 με τον 100 ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις και χρονο στην επιθυμητη θερμοκρασια.επισεις
    μπορεις να του φορτωσεις μεχρι 10 διαφορετικα profile.
    Πριν κανα χρονο ειχα κανει 1 με arduino ενοειτε με K type ευκολο και φτηνο .

    Συνημμένο Αρχείο 45909
    Tο Psoft rework δουλευει μια χαρα η τελευταια εκδοση που δοκιμασα ΑΛΛΑ θελει αλλες ρυθμισεις ο 410 στο setup του.

    info!! τον zallus τον ξεχνας δεν υπαρχει.software για τον 410 εχω και μπορω να σου στειλω.
    Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου με βοηθάς αρκετά. Έχω βρει το PSoft Rework v 2.3.1 άμα έχεις κάποια πιο καινούργια έκδοση θα την ήθελα αν γίνετε. Επίσης τις ρυθμίσεις του 410 για να παίξει με το software σωστά θα μπορούσες να μου τις στείλεις?

    Για τον android reflow controller που δείχνω πως σου φαίνεται?
    Έμενα με χαλάει στο ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα profile έχει μόνο δυο, leaded 210c και leadfree 240c.Δεν ξέρω αν με καλύπτουν..
    Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για την συγκεκριμένη κατασκευή μιας και παίζει και με android εφαρμογή.
    Επίσης μου άρεσε πολύ και ο X-toaster πολύ εύκολος στην ρύθμιση τον profile και με touchscreen άλλα λίγο ακριβός.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας