Σελίδα 1 από 115 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 1143
  1. #1
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή Χρήση εργαλείων σχετικά με τις κολλήσεις/αποκολλήσεις SMD και BGA devices

    [QUOTE=leosedf;396563

    Επίσης μιας και ζούμε στην ηλίθια εποχή του lead free ψάξε και για preheater (ο 853 είναι ιδανικός και φτηνός).[/QUOTE]

    Λοιπον εχω νεωτερα απο τον σταθμο:Προσπαθησα σημερα να ξεκολλησω απο ενα HP DV6000 το ολοκληρωμενο της καρτας γραφικων και ..δεν τα καταφερα!
    Οσο και να το ζεσταινα δεν ελεγε να ξεκολλησει.Γυρω γυρω απο το ολοκληρωμενο ειχε ενα κοκκινο υλικο το οποιο μου θυμισε σιλικονη η κατι παρομοιο.Δεν ξερω μηπως το βαζουν αυτο για να μην ξεκολλανε ευκολα η φταιει κατι αλλο που δεν μπορεσα..
    Μηπως τελικα πραγματι χρειαζεται ο preheater;

    Τα μηνύματα αυτά έχουν μεταφερθεί απο το θέμα προτάσεις για αγορά σταθμού κόλλησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 01-12-12 στις 01:13
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #2
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 24-04-14 στις 18:44
    900MHz-64GHz

  3. #3
    Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ο preheater κάνει δουλειά.Στην αρχή τον είχα παρεξηγήση.Οταν όμως τον είδα στην πράξη άλλξα γνώμη.Σχεδόν στο μισό χρόνο η αποκόλληση IC.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Φυσικά και κάνει. Πολλές φορές βγάζεις ακόμα και πλαστικά εξαρτήματα χωρίς καν να πάθουν ζημια η να μην πειραχτούν γειτονικά. Είναι ενα απο τα πιό χρήσιμα εργαλεία μου.
    900MHz-64GHz

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθινή μου απάντηση ήταν "Βαλτε το στον κ*λο σας"


    Πολυ καλα το ειπες εγω δεν ειχα παρομοια εμπειρια και ημουν πιο ευγενικος.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρητήνη που είχε μαλάκωνε με τη ζέστη? Ήταν γύρω γύρω η και κάτω απο το ολοκληρωμένο? (πιό πιθανό)
    Οταν έχεις και μεγάλα ground planes και πλακέτα η θερμότητα φεύγει πολύ γρήγορα. Αν είναι και lead free ακόμα χειρότερα, σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται προθερμαντήρα.
    Μπορείς να δοκιμάσεις να ζεστάνεις ολόκληρη την πλακέτα πχ με 150 βαθμούς και μετά να ανεβάσεις και να ξεκολλήσεις. Χρειάζεται εξάσκηση.
    Δεν ξερω ακριβως μεχρι που εφτανε η ρητινη γιατι δεν μπορεσα να ξεκολλησω το ολοκληρωμενο.Λογικα οι κολλησεις ηταν lead free(γιαυτο αλλωστε ειναι τοσο επιρρεπεις σε βλαβες)
    Οταν λες να ζεστανω την πλακετα στους 150 βαθμους εννοεις σε φουρνο;Τον σταθμο τον εβαλα μεχρι 420 βαθμους και 95% airflow αλλα το ολοκληρωμενο δεν ιδρωσε..
    Τωρα που το σκεφτομαι απο την κατω μερια της πλακετας ειχε και εκεινη την "κοντρα" της ψυκτρας η οποια σιγουρα εδιωχνε πολυ θερμοτητα.
    Υ.Γ Δηλαδη με φουρνο δεν γινεται preheating;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 18-06-11 στις 13:19
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ενοώ με το σταθμό κόλλησης απλά δούλεψε τον στους 150. Και ο φούρνος είναι καλή ιδέα αλλα μήν πάς πάνω απο 100. Το κακό είναι αν έχει πλαστικά μπορεί να λιώσουν αν βρίσκονται σε ζέστη για πολύ ώρα.
    Η ρητήνη σε τέτοια ολοκληρωμένα μπαίνει και για να προσδίδει μεγαλύτερη μηχανική αντοχή στις κολλήσεις αλλα είναι δύσκολο μετά να επισκευάσεις. 450 είναι πάρα πολύ πρέπει να προσέχεις μην το έχεις κάψει ήδη (η την πλακέτα).
    900MHz-64GHz

  8. #8
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    420 βαθμους θερμοκρασια οχι 450.Λογικα το ολοκληρωμενο θα εχει καει μετα απο τοση ωρα αλλα ολοκληρη η πλακετα ηταν στην ακρη(ειχα αγορασει αλλη λογω του γνωστου προβληματος των DV6000) Η κανονικη ρυθμιση θερμοκρασιας ειναι ποσο; 380;
    Αν βαλω την πλακετα για 20 λεπτα σε θερμο φουρνο 100 βαθμων ειναι ενταξει;
    Ευχαριστω!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Thansavv
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι η θερμοκρασία που δείχνει το diaplay δεν συμφωνεί με τη θερμοκρασία στο ολοκληρωμένου. Γιώργο (Joun), χρησιμοποίησες nozzle για τη θέρμανση του ic? Εννοείς το NF-G6150-N-A2?


  10. #10
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thansavv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι η θερμοκρασία που δείχνει το diaplay δεν συμφωνεί με τη θερμοκρασία στο ολοκληρωμένου. Γιώργο (Joun), χρησιμοποίησες nozzle για τη θέρμανση του ic? Εννοείς το NF-G6150-N-A2?
    Λοιπον:Δοκιμασα και με nozzle και χωρις αλλα τιποτα.Για το ολοκληρωμενο που ρωτας εγω λεω για το GF-GO7200-B-N-A3.
    Για καποιο λογο οσα βιντεο εχω δει στο youtube κανουν reflow στο NF-SPP100-N-A2 που ειναι το North bridge!!Δεν ξερω τι παιζεται..
    Βεβαια ο τυπος του ολοκληρωμενου δεν εχει καμμια σχεση με το οτι δεν μπορεσα να το ξεκολλησω..Δοκιμασα και με ενα αλλο(που ουτε ξερω τι εκανε) το οποιο ειχε τα ποδαρακια περιμετρικα αλλα και παλι τζιφος..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 115 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας