Σελίδα 114 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 1464104112113114115 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.131 έως 1.140 από 1143
  1. #1131

    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Βαλε χωρις μολυβδο ο μολυβδος ειναι τοξικοτατο δηλητηριο.
    Εκανα σε ενα συγγενη μου επιτυχημενο reflow σε gpu laptop
    με το σταθμο που ειχα φτιαξει πριν 4 χρονια με ir λαμπες.
    Ποσο κραταει περιπου ενα reflow ?
    Να του πω να αγορασει νεο laptop η παιζει να κρατησει το επισκευασμενο και να μην ξαναχαλασει?

  2. #1132
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αν κάνεις χωρίς μόλυβδο θα γελάσουμε.
    900MHz-64GHz

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    The Professor (10-04-21)

  4. #1133

    Μέλος
    Όνομα
    Pantelis
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angelpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και καλη χρονια. Μπορω να χρησιμοποιησω solder paste με μολυβδο ωστε να επιτυχω καλυτερο και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα αποτελσμα, αντι για solder paste χωρις μολυβδο ?
    Και αν ναι, υπαρχει καποιο προιον της warton ή εχετε να προτεινετε καποια αλλη εταιρια ?


    τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γίνε πιο σαφής για να πάρεις τις σωστές απαντήσεις , θες να χρησιμοποιήσεις solder paste lead free σε τι πράγμα τι θες να κολλήσεις?

  5. #1134
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Thumbs up

    Καλησπέρα,θα ήθελα μια γνώμη όσο αναφορά για την αγορά-κατασκευή pid controller.Έχω ήδη κατασκευάσει ένα bottom preheater με ένα rex-c100 αλλα θέλω να κάνω ανακατασκευή και να προσθέσω και τον top heater.Επειδή παίζει πολύ σαν controller ο pc410 θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει software στα αγγλικά γιατί όλοι παραπονιουνται ότι είναι στα κινεζικά και εάν τελικά τον χρησιμοποιεί κάνεις απο δω μεσα με κάποιο άλλο software.Πραγματικά εχω φάει όλο το net να βρω κάποιο software και το μονο που βρήκα είναι ένα Psoft rework που δεν ξερω εάν συνεργαζετε με τον συγκεκριμένο.

    Επίσης είμαι σε διλλημα να κατασκευάσω αυτον
    ή να αγοράσω έναν απο αυτούς.link1 - link2
    Θα προτιμούσα να κατασκευασω τον πρώτο άλλα άμα ο pc410 δουλεύει ικανοποιητικα και υπαρχει κάποιο software να μην κάνω πειράματα.
    Καθε βοηθεια πολυτιμη...ευχαριστω.

  6. #1135

    Μέλος
    Όνομα
    Stathis
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    EVIA
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,θα ήθελα μια γνώμη όσο αναφορά για την αγορά-κατασκευή pid controller.Έχω ήδη κατασκευάσει ένα bottom preheater με ένα rex-c100 αλλα θέλω να κάνω ανακατασκευή και να προσθέσω και τον top heater.Επειδή παίζει πολύ σαν controller ο pc410 θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει software στα αγγλικά γιατί όλοι παραπονιουνται ότι είναι στα κινεζικά και εάν τελικά τον χρησιμοποιεί κάνεις απο δω μεσα με κάποιο άλλο software.Πραγματικά εχω φάει όλο το net να βρω κάποιο software και το μονο που βρήκα είναι ένα Psoft rework που δεν ξερω εάν συνεργαζετε με τον συγκεκριμένο.

    Επίσης είμαι σε διλλημα να κατασκευάσω αυτον
    ή να αγοράσω έναν απο αυτούς.link1 - link2
    Θα προτιμούσα να κατασκευασω τον πρώτο άλλα άμα ο pc410 δουλεύει ικανοποιητικα και υπαρχει κάποιο software να μην κάνω πειράματα.
    Καθε βοηθεια πολυτιμη...ευχαριστω.

    Καλημερα


    Η διαφορα του 410 με τον 100 ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις και χρονο στην επιθυμητη θερμοκρασια.επισεις
    μπορεις να του φορτωσεις μεχρι 10 διαφορετικα profile.
    Πριν κανα χρονο ειχα κανει 1 με arduino ενοειτε με K type ευκολο και φτηνο .

    Συνημμένο Αρχείο 45909
    Tο Psoft rework δουλευει μια χαρα η τελευταια εκδοση που δοκιμασα ΑΛΛΑ θελει αλλες ρυθμισεις ο 410 στο setup του.

    info!! τον zallus τον ξεχνας δεν υπαρχει.software για τον 410 εχω και μπορω να σου στειλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xani : 21-02-19 στις 11:39

  7. #1136
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα


    Η διαφορα του 410 με τον 100 ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις και χρονο στην επιθυμητη θερμοκρασια.επισεις
    μπορεις να του φορτωσεις μεχρι 10 διαφορετικα profile.
    Πριν κανα χρονο ειχα κανει 1 με arduino ενοειτε με K type ευκολο και φτηνο .

    Συνημμένο Αρχείο 45909
    Tο Psoft rework δουλευει μια χαρα η τελευταια εκδοση που δοκιμασα ΑΛΛΑ θελει αλλες ρυθμισεις ο 410 στο setup του.

    info!! τον zallus τον ξεχνας δεν υπαρχει.software για τον 410 εχω και μπορω να σου στειλω.
    Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου με βοηθάς αρκετά. Έχω βρει το PSoft Rework v 2.3.1 άμα έχεις κάποια πιο καινούργια έκδοση θα την ήθελα αν γίνετε. Επίσης τις ρυθμίσεις του 410 για να παίξει με το software σωστά θα μπορούσες να μου τις στείλεις?

    Για τον android reflow controller που δείχνω πως σου φαίνεται?
    Έμενα με χαλάει στο ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα profile έχει μόνο δυο, leaded 210c και leadfree 240c.Δεν ξέρω αν με καλύπτουν..
    Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για την συγκεκριμένη κατασκευή μιας και παίζει και με android εφαρμογή.
    Επίσης μου άρεσε πολύ και ο X-toaster πολύ εύκολος στην ρύθμιση τον profile και με touchscreen άλλα λίγο ακριβός.

  8. #1137

    Μέλος
    Όνομα
    Stathis
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    EVIA
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου με βοηθάς αρκετά. Έχω βρει το PSoft Rework v 2.3.1 άμα έχεις κάποια πιο καινούργια έκδοση θα την ήθελα αν γίνετε. Επίσης τις ρυθμίσεις του 410 για να παίξει με το software σωστά θα μπορούσες να μου τις στείλεις?

    Για τον android reflow controller που δείχνω πως σου φαίνεται?
    Έμενα με χαλάει στο ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα profile έχει μόνο δυο, leaded 210c και leadfree 240c.Δεν ξέρω αν με καλύπτουν..
    Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για την συγκεκριμένη κατασκευή μιας και παίζει και με android εφαρμογή.
    Επίσης μου άρεσε πολύ και ο X-toaster πολύ εύκολος στην ρύθμιση τον profile και με touchscreen άλλα λίγο ακριβός.
    Kαλησπερα

    μαλλον bga rework station θελεις να κανεις αν καταλαβα καλα.

    Η γνωμη μου
    εχω δει μηχανημα απο καλο κατασκευαστη να σκοτωνει pads κυριολεκτικα γιατι ο χειριστης ηταν απειρος,
    εχω δει μηχανημα ιδιοκατασκευη να κανει παπαδες σε reball,
    καποια παιδια σε αλλα ποστ πριν τα ειπαν ολα ...ΕΜΠΕΙΡΙΑ.. δλδ πρεπει να ασχοληθεις αρκετα,
    πεζουν πολλα ρολο ...πχ αποσταση του pcb απο preheater το παχος του pcb ,το μεγεθος του pcb , ακομη και η θερμοκρασια δωματιου.
    ο 410 ειναι μια χαρα και ο 100 για το preheater ,βαλε γνησια OMEGA k type ομως.
    Και μετα κανε πειραματα να το μαθεις,τωρα κατι γραφηματα σε pc σε tablet ktlp κατ εμε δεν χρειαζονται.
    Επισης ενοειτε MONO γνησια flux κτλπ ,δεν ειναι μονο οτι δεν κανουν δουλεια ,αυτο ενοειτε ,μονο καπνο βγαζουν ,αλλα μπορει μεχρι και δηλητηριαση να παθεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xani : 23-02-19 στις 23:51

  9. #1138

    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καλημερα, καναν καλο σταθμο κολλησης για ερασιτεχνικη χρηση εχετε να προτεινετε;
    Και φυσικα να μπορεις να βρεις μυτες και λοιπα ανταλακτικα στο εμποριο, ειτε εξωτερικο είτε ελλαδα.
    Ευχαριστω.

  10. #1139
    Το avatar του χρήστη sotron1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duvdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, καναν καλο σταθμο κολλησης για ερασιτεχνικη χρηση εχετε να προτεινετε;
    Και φυσικα να μπορεις να βρεις μυτες και λοιπα ανταλακτικα στο εμποριο, ειτε εξωτερικο είτε ελλαδα.
    Ευχαριστω.
    Ψάξε ή ρώτα και εδώ.

    https://www.hlektronika.gr/index.php?tabid=38

  11. #1140

    Μέλος
    Όνομα
    Pantelis
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    55

Σελίδα 114 από 115 ΠρώτηΠρώτη ... 1464104112113114115 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας