Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1
    Το avatar του χρήστη dj_mike
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Frankfurt - Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή Γεμισμα μελανιου HP εκτυπωτη

    Καλησπερα

    Εχω ενα ΗΡ πολυμηχανημα στο οποιο εχει τελειωσει το μαυρο μελανακι. Αυτο που λεει το μελανι πανω ειναι ΗΡ 350. Αγορασα ενα δοχειο μισου λιτρου με μαυρη μπογια για τετοια μελανακι αλλα δεν ξερω πως να το γεμισω.

    Ανοιξα απο πανω το αυτοκολλητο και δεν βρικα 1 τρυπουλα να το γεμισω αλλα 5, ποια απο ολες δεχεται το μελανι? Επισης ποσα ml πρεπει να το γεμισω? Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο κολπο που πρεπει να κανω για να γεμισει σωστα?

    Ευχαριστω πολυ.
    ...........................^ILL-ektronika^


  2. #2
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69

    Προεπιλογή

    Για την ποσότητα , συμβουλέψου την ίδια την κεφαλή ή το κουτί της .

    Για την μέθοδο γεμίσματος ψάξε στο Youtube για βίντεο.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη dj_mike
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Frankfurt - Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ. Την συσκευασια δυστυχως την εχω πεταξει, πανω μονο κωδικους λεει.
    ...........................^ILL-ektronika^


  4. #4
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και η σελίδα της HP που τα λέει όλα ..

  5. #5
    Το avatar του χρήστη rep
    Μέλος
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    296

    Προεπιλογή

    απο τον κωδικο του μελανιου θα βρεις ποσα ml ειχε μεσα.μετα παρε μια συριγγα και βαλε οσα πρεπει. 4.5 ml θελει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rep : 20-11-10 στις 19:55

  6. #6
    Το avatar του χρήστη dj_mike
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Frankfurt - Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και καλη χρονια!

    Με τα μελανακια ειδικα το εγχρωμο εχω πολυ μεγαλο προβλημα. Καθε χρωμα θελει 4,5ml το γεμιζω οπως δειχνουν τα video στο youtube αλλα σε εμενα ή αρχιζουν και τρεχουν πολυ μελανι, ή οι εκτυπωσεις μου εχουν κενες γραμμες και καθε φορα τυπωνει οποιο χρωμα θυμαται. Με το μαυρο δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα στο γεμισμα και στην ποιοτητα εκτυπωσης.

    Εκτος αυτου εκαψα μεχρι στιγμης 3 εγχρωμα μελανοδοχεια. Μου πεταει ο εκτυπωτης σφαλμα δοχειου και στην τεκμηριωση στον υπολογιιστη μου λεει οτι το μελανι εχει καει.

    Το προβλημα με το καψιμο των μαλανοδοχειων το εχω εδω και ενα εξαμηνο, ακομη και σε μελανοδοχεια τα οποια γεμιζω απο επαγγελματια. Μηπως τελικα φταιει ο εκτυπωτης και οχι το γεμισμα? εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?
    ...........................^ILL-ektronika^


  7. #7
    Το avatar του χρήστη dj_mike
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Frankfurt - Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    το μηχανημα ειναι το: hp photosmart c5280

    Πηρα τηλ την HP και μου ειπαν διαφορα τρελα (εληξε το μελανι κτλ). Μου ζητησαν μαλιστα, να τους στειλω ολο το πολυμηχανημα για επισκευη και οτι κοστιζει 90€ στην καλυτερη περιπτωση. Δεν ξερω αλλα κατι μου βρωμαει με το ελληνικο σερβις της HP.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 05-01-11 στις 17:26
    ...........................^ILL-ektronika^


  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    το ότι τα μελάνια της HP λήγουν δεν είναι καθόλου τρελό, αν προσπαθήσεις να τυπώσεις χωρίς να υπάρχει μελάνι να περάσει από την κεφαλή αυτή θα καεί.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη dj_mike
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Frankfurt - Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Αυτο με την ημερομηνια ληξης ποτε δεν μου ειχε προκαλεσει παλιοτερα προβλημα.Περσυ χρησιμοποιουσα μελανακι το οποιο ειχε ληξει το 2008 και με αυτο εκανα ενα σωρο εκτυπωσεις και 7-8 refill χωρις κανενα προβλημα.
    Στο γεμισμα που κανω τωρα παρατηρω οτι εχουν προβλημα τα χρωματα μερικα τρεχουν μερικα οχι και αναγκαζομαι πολυ ωρα να τα καθαριζω. Επισης δεν εχω μηχανημα με το οποιο να κανω αναροφηση μπροστα απο την κεφαλη ,που βλεπω οτι το κανουν οι περισσοτεροι. Αφου καταφερω να λυσω το προβλημα αυτο με το καθαρισμα κανω 2-3 εκτυπωσεις και το μελανι καιγεται. Μηπως τα δοχεια HP350 HP351 εχουν κανενα τσιπακι και θελει reset?
    ...........................^ILL-ektronika^


  10. #10
    Το avatar του χρήστη -nikos-
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    εν πλω
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    αφου κανεις αναροφηση μετα για να εξαφανιστουν οι γραμμες πρεπει να βαλεις για εκτιπωση
    μια σελιδα που να εχει πολυ εντονα τα τρια χρωματα της κασετας για να φυγουν και τα τελευτεα ψιγματα αερα που εχει στο μπεκ [αυτη ειναι η επισκευη που θα σου χρεωναν 90ε]
    και οσο για την αναροφιση εγω εχω βρει αλλο κολπο
    απο τη τριπα που εχει για το γεμισμα διωχετευω αερα με την σιριγγα και ετσι το μελανι κανει μονο του εξαερωση
    για το τσιπακι πρεπει να ρωτησεις καποιον που εχει το ιδιο μηχανημα για το πως θα το καψεις,
    οσο για το αν
    τα μελανια λιγουν,ταμελανια δεν λιγουν αλλα εξατμιζωνται τα πτητηκα τους στιχεια αφηνοντας πισω το πιχτο μελανι
    οποτε κλινεις καλα το μπουκαλακι και μακρια το μηχανιμα απο υψηλη θερμοκρασια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας